Jak zrobić przelew BLIK na telefon? - Blog firmowy DrTusz

Jak zrobić przelew BLIK na telefon?

Szybkie płatności internetowe są wszechobecne i niezwykle wygodne – kilka kliknięć, a zakupy już są w drodze do Ciebie. Przygotowałem dla Ciebie poradnik, w którym wytłumaczę czym jest płatność BLIK, jak zrobić przelew na telefon oraz na co zwrócić uwagę korzystając z dobrodziejstwa technologicznego jakim jest BLIK. Miłej lektury!

grafika blik na telefon

Czym jest płatność BLIK?

BLIK to metoda płatności, która umożliwia szybkie płacenie, a także wpłacanie i wypłacanie pieniędzy. Spotkasz go w postaci 6-cyfrowego kodu, który możesz wykorzystać tylko raz. Możesz go wygenerować w aplikacji swojego banku i będzie on ważny jedynie przez 2 minuty. Po tym czasie należy stworzyć nowy kod BLIK.

Do wygenerowania kodu BLIK wystarczy smartfon z dostępem do Internetu, na którym zainstalowana jest nasza aplikacja bankowa. Proste, prawda? Sprawdźmy teraz do czego można wykorzystać możliwości BLIKA:

 • płacenie za usługi internetowe czy zakupy online;
 • płacenie za zakupy w sklepach stacjonarnych, bez konieczności noszenia przy sobie portfela;
 • wykonywanie przelewów natychmiastowych na numer telefonu;
 • wpłacanie i wypłacanie gotówki w bankomacie/wpłatomacie, bez używania karty bankowej;
 • generowanie czeków BLIK (9-cyfrowy kod);
 • wysyłanie prośby o przelew do znajomych;
 • usługa płatności powtarzalnych np. comiesięcznego płacenia rachunków.

Zerknij też na mój artykuł o płatnościach odroczonych – PayPo na DrTusz.pl! Zrób zakupy teraz, zapłać w późniejszym terminie.

Jakie banki obsługują płatności BLIKiem?

Metoda płatności BLIK obsługiwana jest w Polsce niemal przez wszystkie banki. Oto lista placówek bankowych, które umożliwiają przelewy na numer telefonu:

 • Alior Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Millenium,
 • mBank,
 • Banki Spółdzielcze SGB,
 • Santander Bank Polska,
 • PKO Bank Polski,
 • VeloBank,
 • Credit Agricole,
 • Grupa BPS,
 • BNP Paribas,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Nest Bank,
 • Bank Pocztowy,
 • BS Brodnica,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Citi Handlowy,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Na ten moment w naszym kraju istnieją cztery banki, które nie obsługują płatności BLIK. Są to Aion Bank, Raiffeisen Digital Bank, Toyota Bank oraz Volkswagen Bank. Zakładając konto bankowe, warto wziąć to pod uwagę, aby móc płacić szybko, bezgotówkowo, a przede wszystkim bezpiecznie!

Jak zrobić przelew BLIKiem na telefon?

Wspomniałem na początku, że funkcję BLIKa można wykorzystać na różne sposoby. Specjalnie dla Ciebie w jednym miejscu zawarłem instrukcje wykonywania wygodnych płatności za pomocą tego niepozornego kodu.

Płatności internetowe

Większość sklepów internetowych oferuje możliwość płacenia za pomocą szybkiego BLIKa, bez konieczności logowania się do banku. Wystarczy aplikacja, kilka kliknięć i gotowe!

 1. Po zakończeniu zakupów przejdź do wyboru płatności i kliknij opcję BLIK.
 2. Otwórz swoją aplikację bankową na telefonie, wybierz BLIK i wygeneruj jednorazowy kod.
 3. Wpisz wskazany kod na stronie sklepu internetowego w polu płatności.
 4. Aplikacja bankowa w telefonie poprosi Cię o zatwierdzenie transakcji PINem.

Płatności w sklepie stacjonarnym

Korzystając z funkcji BLIKa nie musisz się już martwić, że zapomniałeś wziąć z domu portfel. Wystarczy mieć przy sobie smartfon z dostępem do Internetu, który większość z nas zawsze trzyma w kieszeni. BLIKiem zapłacisz niemal w każdym sklepie, który obsługuje płatności zbliżeniowe!

Aby skorzystać z tej funkcji pamiętaj, że Twój telefon musi mieć odblokowany ekran i włączony NFC. Jak płaci się BLIKiem przy sklepowej kasie? Oto krótka instrukcja:

 1. Zaloguj się do swojej aplikacji bankowej i w ustawieniach lub płatnościach wybierz BLIK.
 2. Kliknij Płatności zbliżeniowe BLIK, a następnie Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK. Zaakceptuj regulamin.
 3. Włącz czujnik NFC, który pozwala na wykonanie płatności między telefonem a terminalem płatniczym (znajdziesz go w Ustawieniach telefonu, zakładka Połączenia, gdzie należy zaznaczyć opcję Włącz).
 4. Potwierdź w aplikacji bankowej aktywację płatności zbliżeniowych za pomocą PINu.

A kiedy będziesz już przy kasie:

 1. Odblokuj telefon.
 2. Upewnij się, że funkcja NFC jest włączona.
 3. Przyłóż telefon do terminala płatniczego. 
 4. Podaj PIN na terminalu, jeżeli jest wymagany. I gotowe!

Przelew na telefon

Wykonywanie przelewów na telefon jest niezwykle przydatne, jeśli nie chcesz wpisywać za każdym razem pełnych danych. Wystarczy numer telefonu i kilka prostych kroków!

Na początku należy zarejestrować numer telefonu w swojej aplikacji bankowej. Pozwoli Ci to zarówno na odbieranie jak i wysyłanie przelewów na telefon w każdej chwili. Aby to zrobić zaloguj się do swojej aplikacji bankowej, otwórz Ustawienia i wybierz opcję Przelew na telefon. Następnie kliknij w Rejestrację numeru telefonu i zatwierdź PINem. Nic prostszego!

Jeśli chcesz szybko wykonać przelew na numer telefonu znajomego, wystarczy, że:

 1. Zalogujesz się do swojej aplikacji bankowej.
 2. Wybierzesz opcję BLIK, a następnie Przelew BLIK na telefon.
 3. Podaj nazwę odbiorcy, numer telefonu, wpisz dowolny tytuł i kwotę a następnie zatwierdź podając PIN.

Za pomocą funkcji BLIK możesz także wysłać Prośbę o przelew BLIK, dzięki której już nikt nie będzie mógł Ci powiedzieć, że zapomniał Ci oddać pieniędzy za pizzę. 😛

BLIK w bankomacie/wpłatomacie

Funkcję BLIKa możesz wykorzystać również do wpłacania i wypłacania gotówki z bankomatów, bez fizycznego użycia karty. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie banki posiadają swoje bankomaty, wtedy można udać się do jednego z bankomatów/wpłatomatów sieci Euronet lub PlanetCash.

Jeśli chcesz wypłacić pieniądze za pomocą BLIKa, musisz:

 1. W bankomacie wybrać opcję BLIK.
 2. Zalogować się na telefonie do aplikacji bankowej i wygenerować kod BLIK.
 3. Wpisać kod BLIK w bankomacie i zatwierdzić.
 4. Zaakceptować PINem w aplikacji banku.

Zalety płatności BLIK

Płatności zbliżeniowe BLIK są nie tylko niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ale i szeroko dostępnym zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Nie wymagają dodatkowo noszenia ze sobą gotówki czy karty kredytowej, wystarczy telefon i aplikacja bankowa, aby dorobić zakupy gdzie i kiedy chcesz!

Olbrzymią zaletą tej formy płacenia jest szybkie zatwierdzanie transakcji internetowych. Zapomnij o żmudnym wpisywaniu wielu danych! Dodatkowo, jeśli dodasz wybrany sklep do zaufanych kontaktów w aplikacji bankowej, nie będziesz musiał potwierdzać za każdym razem transakcji PINem.

BLIK to świetny sposób na natychmiastowy przelew pieniędzy z konta na konto. Zabrakło Ci pieniędzy przy sklepowej kasie? A może dzielisz rachunek za kolację z przyjaciółmi? Wystarczy kilka kliknięć, aby dodatkowa gotówka trafiła na Twoje konto w mgnieniu oka.

Niezwykle popularne są także dodatkowe rabaty i promocje jakie oferują sklepy i inne platformy internetowe. Warto więc używać tej formy płatności, aby otrzymywać dodatkowe bonusy za szybkie i bezpieczne płatności BLIKiem.

Chroń swoje pieniądze – oszustwa na BLIK

Podobnie jak w przypadku oszustw na wnuczka czy policjanta, oszuści znaleźli także sposób na BLIKa. Częstym schematem postępowania jest włamanie na konto na portalu społecznościowym. Przestępcy wówczas mogą wykraść Twoją tożsamość i podszywając się pod Ciebie, wysłać prośbę o wykonanie przelewu BLIK poprzez komunikator do kogoś z grona znajomych.

Zawsze warto zweryfikować taką prośbę telefonicznie lub osobiście. Pamiętaj, że w Internecie nigdy nie możesz być w stu procentach pewny, kto znajduje się po drugiej stronie!

Zdarza się również, że czekając na przesyłkę kurierską otrzymasz SMSa lub maila z podejrzanym linkiem, w którym usługodawca prosi o dopłatę za pomocą szybkiego BLIKa. Uważaj! W ten sposób cyberprzestępcy mogą wykraść Twoje pieniądze. Zawsze staraj się potwierdzić tego typu informacje za pomocą wiarygodnych źródeł kontaktu na zaufanych stronach i nie klikaj w nieznane linki.

Aby nie paść ofiarą oszustwa zawsze chroń swoje wrażliwe dane, takie jak PIN, hasła, loginy i wygenerowane kody BLIK, chroń swój telefon PINem lub wykorzystując zabezpieczenia biometryczne, a przed zatwierdzeniem każdej transakcji sprawdź, czy wszystkie dane dotyczące kwoty i odbiorcy się zgadzają.

Płatności BLIKiem są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli stosujesz się do tych kilku podstawowych zasad. Dziękuję, że zostałeś ze mną do końca i mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci korzystać z funkcji przelewów BLIK bez najmniejszych kłopotów!

Zapisz się do mojego Newslettera, aby nie przegapić innych ciekawych artykułów, a funkcję BLIK możesz przetestować robiąc zakupy w moim sprawdzonym sklepie internetowym drtusz.pl! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze