Ranking drukarek atramentowych 2023 - Blog firmowy DrTusz

Ranking drukarek atramentowych 2023

Szukasz drukarki atramentowej, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę? Może zastanawiasz się czy drukarka atramentowa będzie w ogóle dla Ciebie? Trafiłeś w idealne miejsce. Dzisiaj opowiem trochę o atramentówkach. Jak działają? Dla kogo będą odpowiednie? Wspomnę o ich zaletach, a na końcu wyróżnię i porównam po dwie drukarki z każdej półki cenowej. Ciekawi Cię co pojawi się w dzisiejszym rankingu drukarek atramentowych? Zapraszam do lektury! 

grafika nagłówkowa z napisem ranking drukarek atramentowych 2023

Często pytacie o to, jakie drukarki atramentowe są najlepsze. Nie ma odpowiedzi jednoznacznej, ponieważ wszystko zależy od Waszych potrzeb. Dlatego stworzyłem ranking drukarek atramentowych, ale z perspektywy różnych półek cenowych. Jeśli jednak zastanawiasz się nad drukarką laserową to zajrzyj tutaj: Ranking drukarek laserowych – które najtańsze w eksploatacji?

Trochę podstaw o drukarkach atramentowych

Jak powstaje druk atramentowy? 

Nie muszę chyba nikomu mówić, że przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość papieru w podajniku oraz o podłączeniu do zasilania. Uwierzcie mi! Urządzenie niepodłączone do prądu zdarza się częściej, niż może się wydawać!

Ekstra! Skoro mamy za sobą ten ciężki etap, mogę przejść do czegoś dużo bardziej oczywistego. A są to  specjalne wkłady z atramentem lub ( w przypadku niektórych modeli) buteleczki, z których przelewa się tusz do odpowiedniej części drukarki – takie uzupełnienie jak dolewka w restauracji. Te drugie to drukarki z systemem CISS.

Jeśli chodzi o sam proces drukowania – atrament jest przenoszony na kartkę poprzez głowicę, która przesuwa się od jednego brzegu kartki do drugiego i wyrzuca z mikroskopijnych dysz równie mikroskopijne kropelki tuszu. One z kolei łączą się ze sobą na papierze tworząc różne kolory. Większość drukarek pracuje na podstawowym CMYK, czyli zbiorze czterech kolorów drukarskich: 

  • cyan (niebieski)
  • magenta (purpurowy)
  • yellow (żółty)
  • oraz key colour (czarny). 

Wiemy, że jak połączymy na przykład żółty z niebieskim – wyjdzie nam zielony, prawda? Na takiej zasadzie powstają różne barwy i odcienie.

Na koniec atrament oczywiście musi wyschnąć. W zależności od nośnika, na którym drukujesz, trwa to dłużej bądź krócej. Z reguły na zwykłym papierze druk jest suchy prawie natychmiast, jeśli jednak drukujesz zdjęcia na papierze błyszczącym, zajmuje to trochę dłużej. Staraj się nie dotykać zadrukowanej powierzchni póki nie będzie zupełnie sucha.

Oczywiście szczegółowy proces technologiczny drukowania może wyglądać odrobinę inaczej w zależności od producenta i modelu, ale ogólne działanie drukarek atramentowych wygląda bardzo podobnie.

Więcej o tym, czym różni się drukarka atramentowa od laserowej pisaliśmy w tym artykule: Drukarka laserowa czy atramentowa – oto jest pytanie

Dla kogo urządzenie atramentowe będzie odpowiednie?

Wybór między drukarką laserową, a atramentową nie jest łatwy. Ta sama drukarka może może nie być odpowiednia dla dwóch różnych osób. Dzisiaj jednak skupiamy się na tej drugiej technologii. Kto więc powinien rozważyć wybór atramentówki? 

Już mówię. Na pewno będą wystarczające do użytku domowego – ze względu na prostotę obsługi i stosunkowo niski koszt zakupu. Na drukarkach atramentowych z powodzeniem można drukować świetnej jakości zdjęcia do albumu, więc jeśli zbierasz kolekcję z każdej chwili i uwieczniasz ją aparatem – jak najbardziej możesz celować w tą technologię.

Małe firmy czy kameralne biura również znajdą drukarek atramentowych do swoich celów. Nie będą to raczej podstawowe urządzenia z najniższej półki cenowej, ale coś za coś!

Do tych podstawowych drukarek cena przekonuje również uczniów i studentów. Niski koszt zakupu i możliwość wydrukowania notatek to coś, co jest w tym przypadku marchewką na kiju.

Ostateczny wybór technologii drukowania zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i przeznaczonego budżetu. Różnorodność dostępnych modeli pozwala na szczęście bardzo dobrze dopasować urządzenie.

Jeśli na przykład szukasz drukarki dobrej do drukowania zdjęć – kilka propozycji przedstawiliśmy tutaj.

Jakie są zalety drukarek atramentowych?

Jakość wydruku – zdecydowanie na plus

Atramentówki znane są z bardzo dobrej jakości wydruku. Mówimy tu raczej o średniej lub wyższej półce, ale to nie znaczy, że ta niższa półka pozostawia wiele do życzenia. Wręcz przeciwnie – różnicę widać na przykład w przypadku drukowania zdjęć czy obrazów. Nie jest ona tak oczywista w przypadku zwykłych dokumentów.

Większy wybór nośników – większe możliwości

Jeśli chodzi o urządzenia atramentowe, jest tu pełen wachlarz możliwości w temacie materiału, na jakim chcesz drukować. Na każdej atramentówce możesz drukować na zwykłym papierze matowym, ale też na papierze błyszczącym, czy fotograficznym. Kartki pocztowe, naklejki czy folie również nie pozostają w tyle.

Prosta obsługa drukarek atramentowych

Wspomniane urządzenia zazwyczaj są bardzo łatwe w obsłudze i mają bardzo prosty, intuicyjny interfejs użytkownika – szczególnie te z niskiej półki cenowej. Do obsługi drukarki atramentowej nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy czy skomplikowanych czynności.

Niski koszt początkowy atramentówek

Od drukarek laserowych różni je to, że są tańsze w zakupie. Oczywiście są i drukarki atramentowe, które kosztują całkiem sporo, jednak wtedy ich wydajność, funkcje, solidne wykonanie sprawia, że to pieniądze dobrze wydane. 

O niższym koszcie zakupu powiemy oczywiście porównując drukarkę laserową i atramentową o porównywalnych parametrach i funkcjach. Wtedy laserówka zazwyczaj będzie po tej droższej stronie.

Od czego zależą ceny drukarek atramentowych?

Nie odkryję Ameryki mówiąc, że drukarki od renomowanych producentów będą droższe, niż te mniej znane marki. Wiąże się to z tym, że poważne firmy wkładają większe fundusze w badanie rynku czy rozwijanie technologii i ulepszanie jej.

Podstawowe funkcje urządzenia nie pozostają bez znaczenia. Wiadomo, że sama, prosta drukarka, której jedynym zadaniem będzie… drukowanie właśnie – będzie zazwyczaj dużo tańsza, niż urządzenie wielofunkcyjne z możliwością skanowania i kopiowania. Najlepiej z Wi-Fi.

Dodatkowe funkcje mogą również podnieść cenę urządzenia. Połączenie bezprzewodowe czy ekrany dotykowy? Tu trzeba samemu zdecydować, czy to potrzebne ulepszenie, czy zbędny bajer.

Jednym z najważniejszych aspektów ceny urządzenia jest koszt eksploatacji. Początkowo może się wydawać, że tania drukarka to świetny zakup. Jednak jeśli nie dopasujesz odpowiednio urządzenia do swoich potrzeb i będziesz drukować bardzo, bardzo dużo na swojej najzwyklejszej drukarce z supermarketu, możesz się bardzo zdziwić.

Takie drukarki oczywiście, są tańsze – początkowo. Później niestety często przychodzi szok jeśli trzeba wymienić tusz, a koszt nowych zbiorników przekracza koszt urządzenia.

Dlatego taki nacisk kładę na odpowiedni, świadomy wybór urządzenia! A kilka propozycji przekażę Wam poniżej!

Sprawdź nasze propozycje drukarek atramentowych – 6 pozycji na liście

Niska półka cenowa na pierwszy ogień – najtańsze drukarki atramentowe

HP DeskJet IA 3760

zdjęcie drukarki atramentowej HP DeskJet Ink Advantage 3760
HP DeskJet Ink Advantage 3760

Drukarka znanego producenta Hewlett-Packard, swego czasu bardzo mocno promowana przez niektórych polskich celebrytów. Czy potrzebnie? Nie da się ukryć, że to drukarka nawet trochę wyjątkowa. Małe gabaryty i zgrabny kształt mogły zachęcić do chwalenia się.

Dobra, a coś o faktycznie przydatnych informacjach o tym urządzeniu? Jest to raczej podstawowa drukarka dla ucznia bądź studenta, oraz każdej innej osoby, która wiele nie wymaga. Nie mówię, że wymagać od niej nie ma czego – bo jak najbardziej poradzi sobie z łatwymi zadaniami typu drukowanie czy skanowanie.

Drukuje w prędkości raczej niskiej. Trzeba jednak pamiętać, że to wciąż urządzenie atramentowe – one drukują trochę wolniej niż laserowe. Według producenta zalecane miesięczne obciążenie to nie więcej niż 1000 stron. Z doświadczenia jednak wiem, że na podstawowych drukarkach nikt nie będzie miał cierpliwości wydrukować takiej ilości.

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje – warto wspomnieć, że ta drukarka posiada Wi-Fi Direct, czyli możliwość bezpośredniego połączenia z urządzeniem.

Canon Pixma MG3650s

zdjęcia drukare atramentowych Canon Pixma MG3650s w trzech kolorach
Canon Pixma MG3650s

Kolejna znana marka w różnych dziedzinach to Canon. Najbardziej chyba znamy go z aparatów fotograficznych, ale oczywiście drukarkami również się zajmuje – nawet można powiedzieć, z sukcesami.

Na tapecie Canon Pixma MG3650s – podstawowe urządzenie wielofunkcyjne z ciekawymi parametrami. Może nie ma Wi-Fi Direct jak powyżej opisywany HP, ale ma moim zdaniem trochę więcej do zaoferowania.

Większa wydajność zbiorników to pierwsza i chyba najważniejsza zaleta tego urządzenia. Do tego trzeba dorzucić automatyczny druk dwustronny i zaskakująco wysoką jakość wydruku (w czerni i w kolorze). Skanowanie w kolorze również na wysokim poziomie, większa gramatura papieru oraz bardziej pojemny podajnik główny – to tylko kilka rzeczy, w których Canon góruje nad wcześniejszym HP.

Jak wspomnimy dodatkowo o większej ilości obsługiwanych nośników w bardziej zróżnicowanych formatach – wybór wydaje się wręcz oczywisty.

Mam nadzieję, że nie będę zbyt surowy, jak powiem, że jednak ładny, kompaktowy wygląd i Wi-Fi Direct to za mało, żeby pobić Canona z tej samej półki cenowej.

Większy budżet i wymagania – ranking drukarek atramentowych ze średniej półki cenowej

HP Ink Tank Wireless 419

zdjęcie drukarki atramentowej HP Ink Tank Wireless 419
HP Ink Tank Wireless 419

Ostatnio bardzo dużo mówię o drukarkach z systemem CISS – jest to system doprowadzania tuszu dedykowany drukarkom atramentowym i jest chyba najbardziej wydajną opcją eksploatacji urządzenia. Drukarka HP Ink Tank Wireless 419 posiada właśnie ten system.

Więc krótkim słowem wstępu w tym aspekcie nie muszę mówić więcej, niż to, że na jednym komplecie tuszów można wydrukować nawet kilkanaście tysięcy stron!

Jeśli chodzi o parametry warte wspomnienia w przypadku tego urządzenia, mogę poruszyć wysoką gramaturę papieru fotograficznego i duży wybór nośników. Z drugiej strony gramatura papieru standardowego i obsługiwane formaty (prościej mówiąc – rozmiary) pozostawiają pole do popisu.

Opisywany HPek ma możliwość obsługi za pomocą Wi-Fi, z urządzeń mobilnych oraz poprzez chmurę. Skanowanie oczywiście w kolorze, ale bez możliwości bezpośredniego wysyłania na e-mail.

Brother DCP-T220

zdjęcie drukarki atramentowej Brother DCP-T220
Brother DCP-T220

To urządzenie również posiada system CISS, co pozwala na długi okres użytkowania bez konieczności częstego uzupełniania tuszu. Ani Brother DCP-T220, ani wyżej wspomniany HP niestety nie mają możliwości druku dwustronnego, a szkoda, bo ta funkcja często okazuje się przydatna.

Brother natomiast ma delikatnie lepszą jakość wydruku. Nie jest to jednak różnica, która znacząco wpłynie na wygląd dokumentów czy zdjęć do domowych albumów. To urządzenie jest szybsze niż konkurent na liście i jest wyposażone w skanowanie do e-maila.

Brother T220 ma większą pojemność podajnika papieru, który obsłuży jednocześnie większą gramaturę papieru standardowego, a kolejnym plusem jest więcej wyborów jeśli chodzi o rozmiar nośnika.

W tym zestawieniu ciężko wybrać zwycięzcę – obie propozycje są równie dobre. Osobiście skłaniałbym się raczej w kierunku Brothera, chociażby ze względu na rozszerzone możliwości formatów papieru – nie jest to jednak przewaga znacząca na tyle, żeby wygrał jednogłośną decyzją sędziów.

Profesjonalna drukarka atramentowa dla tych, którzy potrzebują większych możliwości

Epson EcoTank L5590

zdjęcie drukarki atramentowej Epson EcoTank L5590
Epson EcoTank L5590

W naszym zestawieniu Epson pojawia się dzisiaj pierwszy raz – chociaż zupełnie nie wiem czemu. Moim zdaniem jest to producent, na którym najbardziej można polegać. Nie ujmując oczywiście pozostałym.

O systemie stałego zasilania atramentem (CISS) nie będę się już rozpisywał, ponieważ wspominałem o tym wcześniej. W skrócie – bardzo wydajne urządzenia!

Co do funkcjonalności Epsona L5590 – funkcja odbierania faksów może być ciekawym dodatkiem, chociaż z doświadczenia wiem, że w obecnych czasach mało kto tego używa. Skanowanie w kolorze w urządzeniu za taką cenę nie jest niczym dziwnym, tako samo skan do e-maila. Szkoda, że drukarka nie posiada skanu dwustronnego. Mało pojemny podajnik papieru, przy dużej ilości wydruków może się całkiem szybko opróżniać – podajnik mieści tylko 100 arkuszy.

Epson EcoTank L5590 ma natomiast wbudowany automatyczny podajnik dokumentów mieszczący 30 arkuszy papieru. To pozwala włożyć plik dokumentów i zeskanować je zbiorowo – drukarka sama zadba, żeby praca szła gładko.

Epson ma ograniczony wybór rodzajów nośników, jednak w zupełności wystarczający do wydruku tego, czego potrzebuje zwykły śmiertelnik.

Z przydatnych plusów, szczególnie jeśli drukarka ma być używana w biurze – druk w sieci LAN.

Canon Pixma G6040

zdjęcie drukarki atramentowej Canon Pixma G6040
Canon Pixma G6040

To już drugie urządzenie tego producenta w naszym zestawieniu i nie bez powodu. Drukarki Canona, szczególnie te ze średniej i wyższej półki są całkiem niezłym rywalem dla swojej konkurencji.

Ciekawą rzeczą w drukarce Canon Pixma G6040 jest dodatek dla fotografów, a mianowicie możliwość drukowania bezpośrednio z aparatów i kamer.

Ze znaczących różnic między tym urządzeniem, a powyższym Epsonem – ten nie posiada automatycznego podajnika dokumentów (ADF), w zamian ma automatyczny druk dwustronny. Decyzję co jest bardziej potrzebne zostawiam zawsze przyszłemu użytkownikowi.

Canon nie ma możliwości wysyłania faksu, ale nadrabia większą pojemnością podajnika papieru (250 arkuszy) czy obsługiwanych formatów.

Tak samo jak EcoTank, może komunikować się z urządzeniami przez sieć LAN czy za pomocą Wi-Fi.

W porównaniu tych dwóch drukarek nie pokuszę się o wyłonienie faworyta, ale może Ty zastanawiałeś się, która bardziej by Tobie odpowiadała? Daj znać!

Podsumowanie rankingu drukarek atramentowych

Wybierając drukarkę pamiętajcie przede wszystkim o swoim wymaganiach oraz do czego będziecie używać tego urządzenia! Drukarka bardzo dobra dla mnie, może być nieodpowiednia do Twojego stylu i częstotliwości używania.

A przy okazji częstotliwości użytkowania – pamiętajcie, atramentówka nie lubi stać w miejscu! Od czasu do czasu puść coś do druku, żeby rozruszać trochę głowicę i nie dopuścić do zaschnięcia. Przepis na deser lub zdjęcie z urodzin będzie ekstra.

Masz jakieś pytania lub sugestie? Śmiało pisz w komentarzu! Możesz odwiedzić też naszego Facebooka, Instagrama bądź Tiktoka!

FAQ

Jaka jest najlepsza drukarka atramentowa?

Trudno wskazać najlepszą drukarkę atramentową, ponieważ termin ten dla każdego będzie oznaczać coś innego. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne drukarki i na tej podstawie wybrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb.
Znaczenie mają między innymi: szybkość druku i jego jakość, obecność dupleksu, wbudowany skaner, wielkość podajnika, możliwość komunikacji przez Wi-Fi lub sieć LAN.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze