Drukarka laserowa czy atramentowa – oto jest pytanie

Potrzeba zakupu drukarki jest jak jesienna chandra. Powoli wyłania się spod sterty żółtawych liści, aby dopaść Cię w najmniej niespodziewanym momencie, kiedy nie masz już czasu na poszukiwania lub potrzebujesz sprzętu „na wczoraj”. Jeśli zatem toczysz wewnętrzny monolog „drukarka laserowa czy atramentowa”, DrTusz przygotuje Cię na moment, w którym staniesz oko w oko z koniecznością wycieczki do sklepu z elektroniką.

 

Najpierw trochę o technologii. Tak naprawdę laserówki z atramentówkami łączy głównie nazwa i przeznaczenie. Zasady działania diametralnie się jednak różnią.

 

Drukarka laserowa – tak działa

Toner” jest potoczną nazwą kasety laserowej, w której znajdują się drobiny żywicy, pigmentu oraz żelaza. Ta mieszanka jest właściwym „tonerem”. Nie przesadzajmy jednak z poprawnym nazewnictwem. 😉

Drukarka laserowa czy atramentowa

Proces druku laserowego wykorzystuje światło lasera lub diod LED, w celu naelektryzowania bębna światłoczułego.

Wszystko po to, aby mógł on nanieść odpowiednią ilość tonera z kasety laserowej na powierzchnię nośnika, który po przejściu przez tzw. „fuser” (wewnątrz tego elementu temperatura sięga 205°C) utworzy finalny wydruk.

 

 

Drukarka atramentowa – sposób pracy

Popularne i często sporo tańsze (chociaż to pozorna oszczędność) drukarki atramentowe działają na zupełnie innych zasadach. Na ulokowanej wewnątrz drukarki szynie zamieszczona jest ruchoma głowica atramentowa. W niektórych urządzeniach producenci stosują głowice zintegrowane z kartridżem.

Drukarka laserowa czy atramentowa

Wówczas cały pojemnik przesuwa się po prowadnicy na całej szerokości arkusza papieru. Podczas druku, głowica zatrzymuje się nad kartką, aby nanieść nań treść. Krótkie przystanki są prawie niezauważalne, gdyż cały proces zajmuje mikrosekundy. W tym niezwykle krótkim czasie tusz zostaje wystrzelony przez mikroskopijne otwory. Ich średnica oscyluje zazwyczaj wokół 50 mikronów. Kilkaset kanalików umożliwia precyzyjne naniesienie treści.

 

Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Jeśli drukujesz sporadycznie, nie potrzebujesz kolorowych wydruków i nie chcesz przekonać się na własnej skórze o tym, jak prawdziwe są wszystkie anegdotki o złośliwych drukarkach, postaw na drukarkę laserową.

Drukarka laserowa może stać bezczynnie przez długi czas i nawet po sporej przerwie nie sprawi  przykrego żartu w postaci zaschniętego tuszu w głowicy. Toner naniesiony na papier jest też o wiele bardziej odporny na upływ czasu czy oddziaływanie czynników atmosferycznych.

drukarka laserowa czy atramentowa

Drukarka atramentowa czy laserowa? Wybór nie jest taki prosty.

 

Kiedy więc wybrać drukarkę atramentową? Wówczas, gdy koniecznie potrzebujesz kolorowych wydruków i drukujesz często. Zbyt długi przestój może spowodować wspomniane zaschnięcie tuszu w głowicy. Z pozoru błaha usterka często kończy się potrzebą zakupu nowej drukarki, gdyż wymiana uszkodzonego elementu jest kosztowna.

Oczywiście zawsze możesz wybrać drukarkę, w której stosuje się tusze ze zintegrowaną głowicą. Wówczas problem rozwiązuje udrożnienie dysz z poziomu oprogramowania.

Niestety, użytkowanie tego rodzaju drukarek wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacji. Duże sieciówki często dorzucają gratis modele takich drukarek do konkretnych produktów, jak np. laptop czy komputer.

Dyskonty organizują z kolei promocje, dzięki czemu nabycie takiej taniej drukarki może wydawać się dobrą okazją. Nic bardziej mylnego! Dobra drukarka atramentowa nie należy do najtańszych. Tania drukarka zawsze wiąże się z kolei z koniecznością zaopatrywania jej w kosztowne tusze.

Korzystając z bogatego doświadczenia Rudego, przygotowaliśmy zestawienie kilku drukarek do domu lub niewielkiego biura. W zestawieniu braliśmy pod uwagę tylko i wyłącznie modele, do których dostępne są tonery zamienniki lub tusze zamienniki.

 

Brother DCP-J105 zasilana tuszami LC-529/525 XL
Drukarka laserowa czy atramentowaJeśli w Twojej pracy niezbędna jest kolorowa drukarka atramentowa, wybierz wielofunkcyjną drukarkę atramentową Brother DCP-J105.

Jeden z najmocniejszych punktów tego modelu stanowi funkcja automatycznego czyszczenia głowicy, co może Cię uchronić przed problemem zaschniętego tuszu.

Wystarczy, że urządzenie będzie na stałe podłączone do gniazdka.

Zintegrowany skaner, możliwość połączenia przez Wi-Fi oraz obsługa z poziomu urządzeń mobilnych sprawiają, ze drukarka Brother to rozwiązanie godne uwagi. Tusze zamienniki Brother LC-529/525 XL pozwalają również na znaczną redukcję kosztów eksploatacji.

 

Drukarka HP LaserJet Pro M12a wykorzystująca toner HP 79A

Są na świecie użytkownicy, którzy od drukarki wymagają tylko jednego – drukowania. Drukarka laserowa czy atramentowaBezwzględnego drukowania, niezależnie od pory dnia czy pogody za oknem.

Dla nich drukarka ma być niezawodna i służyć na zawołanie. Czujesz, że zaliczasz się do tej grupy? Doskonale!

Drukarka laserowa HP LaserJet Pro M12a spełni Twoje oczekiwania. Drukuje w mono z prędkością do 18 stron A4 w ciągu minuty.

Toner HP 79A wystarczy na ok. 1000 stron. Nie wydrukujesz na niej kolorowych zdjęć z wakacji, ale formularz PIT czy listę zakupów na pewno. Czego chcieć więcej?

 

Canon I-SENSYS MF724Cdw + tonery Canon CRG-718 CMYK

Drukarka laserowa czy atramentowa
Kolorowe urządzenie wielofunkcyjne Canon drukuje laserowo. To średniej wielkości cudo potrafi naprawdę dużo.

Możesz się z nim połączyć przez Wi-Fi, drukuje i kopiuje dwustronnie (duplex), posiada wbudowany wyświetlacz dotykowy oraz kartę sieciową.

 

 

Drukuje i kopiuje z prędkością 20 str./min zarówno w mono, jak i w kolorze. Dzięki tonerom zamiennikom Canon CRG-718 CMYK koszty druku są o wiele niższe, a jakość uzyskanych dokumentów jest taka sama, jak przy wykorzystaniu oryginalnych tonerów Canon CRG-718.

W razie dodatkowych pytań, śmiało pytaj DrTusza. Rudy często zagląda na swój profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze