Utylizacja drukarki - jak zrobić to poprawnie? - Blog firmowy DrTusz

Utylizacja drukarki – jak zrobić to poprawnie?

Technologia stale się rozwija, a urządzenia elektroniczne, takie jak drukarki, stają się coraz bardziej powszechne. Wraz z postępem technologicznym pojawia się jednak problem z utylizacją tych urządzeń. Sam staram się przypominać swoim klientom, że wyrzucanie drukarek do zwykłych śmieci nie jest dobrym rozwiązaniem z wielu powodów. Poniżej podpowiem jak i dlaczego powinniśmy właściwie utylizować drukarki. Zapraszam!

grafika reklamowa - maskotka DrTusz i cztery kosze na śmieci

Utylizowanie drukarek – co mówi polskie prawo?

Jestem świadomy, że polskie prawo może trochę przynudzać, jednak jest to bardzo ważny element w temacie utylizacji drukarek, dlatego trochę się w niego zanurzmy. 

W naszym kraju drukarka plasuje się w kategorii odpadów elektrycznych i elektronicznych, czyli e-odpadów. Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oznacza to, że drukarka musi być przetwarzana zgodnie z przepisami i nie powinna być wyrzucana bezpośrednio do zwykłych śmieci. 

Taki sposób pozbycia się zużytego sprzętu jest naruszeniem polskiego prawa, które nakłada na właścicieli tych urządzeń obowiązek przekazania ich do punktów zbiórki w celu przetworzenia w sposób bezpieczny dla środowiska. Osoba nie stosująca się do tych wytycznych może być ukarana grzywną przez Inspektora Ochrony Środowiska oraz co ważniejsze, przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska. 

Może to się wydawać zbyt rozdmuchane, jednak możemy sobie wyobrazić co by było, gdyby każdy użytkownik urządzeń drukujących zlekceważył wytyczne. Podpowiem, że w samej Europie utylizujemy około 10 milionów drukarek rocznie. Dużo, prawda?

Tyle słowem wstępu, możemy przejść dalej. 

Wpływ złych nawyków segregacji na środowisko – co wyrzucamy?

Ustaliliśmy już, że wyrzucenie drukarki do odpadów zmieszanych ma szkodliwy wpływ na środowisko. Co to jednak oznacza? Czym się objawia? Spieszę z odpowiedzią. 

Drukarki to urządzenia zawierające kilka szkodliwych substancji między innymi ołów, rtęć czy kadm. Przy nieodpowiednim składowaniu takich związków toksycznych przedostają się one do gleby oraz wody, więc jak dobrze wiemy – mogą prowadzić do ich skażenia.

Sam sprzęt jest złożony z różnych materiałów, takich jak plastik, metal i całe to elektroniczne wnętrze, które czyni drukarkę drukarką. Elementy te mogą nie być biodegradowalne, więc wyrzucenie drukarki byle gdzie prowadzi do obciążenia składowisk i oczywiście – będę powtarzać jak mantrę – zwiększa zanieczyszczenie środowiska.

Z tego powodu ważne jest, aby przestrzegać wcześniej wspomnianych przepisów dotyczących e-odpadów. Dzięki temu, zepsute lub zużyte drukarki mogą być przetworzone w bezpieczny sposób, a ewentualne przydatne surowce mogą zostać wykorzystane ponownie. 

drukarki do utylizacji

A więc jak odpowiednio zutylizować drukarkę?

W Polsce istnieje mnóstwo punktów zbiórki odpadów, w których można oddać zużytą drukarkę oraz inne urządzenia elektroniczne w sposób odpowiedzialny. Punkty te są prowadzone przez samorządy, a także organizacje i przedsiębiorstwa zajmujące się na przykład sprzedażą sprzętu RTV i AGD. 

Zużyty sprzęt możesz legalnie oddać do:

  • punktu skupu złomu, który musi być zarejestrowany jako firma zbierająca elektroodpady,
  • punktu serwisowania sprzętu RTV i AGD,
  • sklepu, w którym kupujesz nową drukarkę – w większości przypadków, jeśli kupujesz nowy sprzęt  sprzedawca ma obowiązek odebrać od Ciebie stary, o ile sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje.

W przypadku większej ilości lub większych gabarytowo sprzętów można skorzystać z usług firm zajmujących się odbiorem takich odpadów lub zawieźć je samodzielnie do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „punkty zbiórki e-odpadów” możesz znaleźć kilka map z zaznaczonymi lokalizacjami – czy to ogólnopolskimi czy regionalnymi.

Utylizacja drukarki w DrTusz

My również dokładamy swoją cegiełkę do ochrony środowiska i nie wyłamujemy się z gry o czystszy świat. Każdy z naszych Klientów może zostawić u nas swoją starą drukarkę.

Przy naszej siedzibie w Białymstoku prowadzimy również stacjonarny serwis. Jeśli bezpłatna diagnoza wykaże, że drukarka nie nadaje się do naprawy, Klient może ją u nas zostawić do utylizacji.

Cyklicznie prowadzimy akcje bezpłatnej utylizacji, nagradzając odpowiedzialnych konsumentów… np. roślinami doniczkowymi. Zainteresowanych odsyłamy do podsumowania akcji, która odbyła się ostatnio.

A aby być na bieżąco i nie przegapić kolejnej, zapraszamy na naszego Facebooka oraz Instagrama.

Wniosek jest prosty…

Odpowiednie utylizowanie odpadów, w tym drukarek, ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska, zdrowia ludzi oraz zwierząt. Poprzez oddawanie zużytej elektroniki do punktów zbiórki e-odpadów, możemy uniknąć skażenia środowiska, zwiększyć odzysk wartościowych surowców oraz zmniejszyć obciążenie składowisk odpadów. Dlatego warto pamiętać o odpowiedzialnym postępowaniu z odpadami i zawsze szukać możliwości ich odpowiedniego przetworzenia. 

Mam nadzieję, że pomogłem i rozjaśniłem temat. Jeśli wciąż masz jakieś pytania, śmiało możesz je zadać w komentarzu. Dzięki! 

Gdzie wyrzucić drukarkę?

Zużyty sprzęt elektroniczny, w tym drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, można bezpiecznie oddać do: punktu skupu złomu; punktu serwisowania sprzętu RTV i AGD; sklepu, w którym kupujesz nową drukarkę lub najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze