Utylizacja drukarki krok po kroku

utylizacja drukarki

Postęp technologiczny pędzi szybciej niż rakiety Elona Muska. Producenci elektroniki co chwila bombardują nas nowymi, lepszymi i szybszymi urządzeniami (przynajmniej w teorii). Tyczy się to również całej gamy akcesoriów do drukowania – drukarek małych i dużych. Nic nie może jednak wiecznie trwać. Kiedyś następuje tzw. koniec eksploatacji. Co wówczas? Utylizacja drukarki wymaga pewnej wiedzy. Jej brak może Cię słono kosztować.

Utylizacja drukarki – grzywny i kary

Wszystko wygląda fajnie do momentu, w którym drukarka działa. Wiem, że nigdy nie jest kolorowo. Czasem kończy się tusz lub toner. Innym razem zacina się papier. To jednak błahostki. Pewnego dnia Twoja drukarka oznajmi, że to koniec. Nie zrobi tego bezpośrednio. Złą nowinę może przekazać Ci serwisant lub kolega z sąsiedniego biurka.

W dzisiejszych czasach zakup nowej drukarki to żaden problem. Problemem jest utylizacja jej poprzedniczki. Oczywiście możesz ją postawić gdzieś w kącie, aby służyła jako podstawka do kwiatów, jednak uprzedzam, że znam bardziej praktyczne i ekologiczne rozwiązanie. Wystarczy zutylizować zużyty sprzęt.

W przypadku drukarek utylizacja nie polega na wyrzuceniu starego sprzętu do zwykłego kontenera. Szczegółowe zapisy prawne znajdziesz w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Sprzęt elektroniczny (w tym drukarki) należy traktować jako odpady niebezpieczne. Należy je zbierać w sposób selektywny, a następnie poddać procesowi odzysku lub unieszkodliwiania.

W świetle obowiązujących przepisów za wyrzucanie niepotrzebnej elektroniki na śmietnik grozi mandat w wysokości 500 zł. Oczywiście mandatu można nie przyjąć. Wówczas sprawa trafi do sądu, a grzywna może sięgnąć 20 000 zł. Lepiej więc wcześniej dowiedzieć się, co zrobić ze starą drukarką. Niewiedza może Cię słono kosztować. Zanim jednak skupię się na samej utylizacji. Opowiem nie o tym dlaczego trzeba, ale dlaczego powinno się oddawać stare drukarki do utylizacji.

Utylizacja drukarki – chroń środowisko

Ok. Załóżmy, że wyrzucisz drukarkę do zwykłego kontenera i nikt Ci tego nie udowodni. Ty pozbędziesz się z zakamarku piwnicy jednego z elektrośmieci, ale w przyrodzie nic nie ginie. Drukarka wyląduje gdzieś na wysypisku i zacznie podlegać trwającemu setki lat procesowi rozkładu. Tutaj zaczynają się problemy.

zużyte zbiorniki po tuszach i tonerach

Urządzenia elektroniczne zawierają w sobie: azbest, ołów, rtęć, kadm, związki bromu oraz chrom. Każdy z tych związków po przedostaniu się do środowiska naturalnego może wywoływać groźne choroby, jak np.: nowotwory płuc, dolegliwości układu rozrodczego czy zaburzenia układu krążenia.

Pomijam już wielokrotnie poruszany temat substancji, które wydzielają się z porzuconych na pastwę zjawisk atmosferycznych tuszów i tonerów. Czy trzeba więcej argumentów przekonujących do tego, aby właściwie utylizować drukarki. Nie wiesz, jak to zrobić? Już śpieszę z wyjaśnieniami.

Utylizacja drukarki – co, gdzie i jak?

Masz kilka możliwości utylizacji drukarki.

Jeśli dowiesz się, że na Twoją drukarkę nadszedł czas od pracownika serwisu, nie zabieraj jej z powrotem do domu, aby zajmowała Ci cenną przestrzeń w piwnicy. Każdy punkt serwisowy, ma obowiązek przyjęcia do utylizacji sprzętu, którego naprawa jest nieopłacalna.

Popsuty sprzęt zazwyczaj zastępujemy nowym. Sklep sprzedający nam nową drukarkę również może zabrać od nas niepotrzebne urządzenie w systemie 1:1. Oznacza to, że za jedno zakupione urządzenie możemy oddać jedno do utylizacji. Odbieraniem starej elektroniki zajmują się również wybrane złomowiska.

Co mają poradzić ci, którzy nie planują zakupu kolejnej drukarki, a do stwierdzenia jej kresu nie potrzeba opinii serwisu? Każda gmina powinna prowadzić chociaż jeden punkt odbioru zużytego sprzętu. Informacje na ten temat uzyskasz w najbliższym urzędzie miasta lub gminy (tudzież na jego stronie internetowej). Niekiedy jednostki odpowiedzialne za składowanie odpadów przyjeżdżają po ich odbiór po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Utylizacja drukarki w Białymstoku

W Białymstoku, gdzie mieści się siedziba mojego sklepu, mieszkańcy mogą pozbyć się elektroodpadów (w tym również drukarek) poprzez dostarczenie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) w Hryniewiczach.

Na terenie miasta przeprowadzane są również tzw. wystawki odpadów wielkogabarytowych. Wówczas stary sprzęt odbierają z wyznaczonych miejsc, a następnie dostarczają do PSZOK odpowiednie służby.

Wszystkie informacje na temat utylizacji sprzętu elektronicznego w Białymstoku znajdziesz na stronie odpady.bialystok.pl.

Nie wiesz, kto odpowiada za utylizację zużytej elektroniki w Twoim mieście? Zapytaj w swoim urzędzie miasta. Odpowiedni pracownik na pewno udzieli Ci wyczerpujących informacji. 🙂

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze