Futurystyczne gogle - Apple Vision Pro - Blog firmowy DrTusz

Futurystyczne gogle – Apple Vision Pro

Rok 2024 rozpoczął się jako z hukiem niesamowitych innowacji, które mogą znacząco wpłynąć na naszą przyszłość i przyspieszyć bieg historii. Gogle Apple Vision Pro to nowatorski produkt firmy Elona Muska, który trafił ostatnio na rynek i wywował niemałe poruszenie. Czym są okulary AR? Do jakich celów można je wykorzystać? W tym krótkim artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, dotyczące tego nietuzinkowego, technologicznego projektu!

Gogle Apple Vision Pro

Gogle firmy Apple – co to takiego?

Apple Vision Pro jest zestawem zaawansowanych narzędzi, które służą do przetwarzania obrazów i wideo. Sami twórcy określają je jako rewolucyjny komputer przestrzenny, dzięki któremu użytkownicy będą mogli płynnie łączyć treści między światem fizycznym i cyfrowym.

Gogle rozszerzonej rzeczywistości posiadają trójwymiarowy interfejs, który może być kontrolowany za pomocą oczu, dłoni i ludzkiego głosu. Takie rozwiązanie daje użytkownikom wrażenie obcowania z treściami cyfrowymi w taki sposób, jakby były fizycznie dostępne w ich najbliższej przestrzeni. Brzmi wręcz nierealnie, prawda?

Urządzenie umożliwia również rozpoznawanie twarzy oraz tekstu, dzięki czemu pomaga w identyfikacji innych osób na zdjęciach, znajdowaniu i tłumaczeniu tekstu na obrazach, a nawet analizowaniu sekwencji obrazów w filmach oraz interpretowanie ich kontekstu.

Vision Pro posiada system wyświetlania o ultrawysokiej rozdzielczości, przekraczający jakość 4K na każde oko, a także unikalny krzem Apple z dwoma chipami, dzięki czemu obserwowany obraz wydaje się być częścią otaczającej nas rzeczywistości.

To nie pierwszy milowy krok twórcy Tesli. W ostatnim czasie firma amerykańskiego miliardera poinformowała o kolejnym wyjątkowym przedsięwcięciu. Poznaj Neuralink – pierwszy implant wszczepiony do mózgu!

Do czego mogą posłużyć gogle AR od Apple?

Vision Pro od Apple posiadają wiele zastosowań, które z pewnością będą szerzej zgłębiane w miarę rozwoju i użytkowania. Narzędzie to posiada olbrzymi potencjał w wielu dziedzinach od fotografii, aż po medycynę. Oto do czego można wykorzystać nowe urządzenie Apple:

Praca zdalna

 • możesz jednocześnie szukać informacji, twórzyć prezentacje i uczestniczyć w spotkaniu w wieloma osobami na raz;
 • prowadź przestrzenne rozmowy FaceTime z żywym dźwiękiem;
 • sprawnie przeprowadzaj procesy rekrutacyjne osób znajdujących się w różnych miejscach w kraju i na świecie, czując się jakbyście oboje byli w tym samym biurze;
 • szkolenie nowych pracowników na odległość, zdalne wdrażanie do nowych miejsc pracy
 • organizowanie targów i konferencji we współdzielonej rzeczywistości.
Wykorzystanie gogli Apple do jednoczesnej wideokonferencji i prezentacji wyników pracy. (źródło: https://www.apple.com/newsroom/2023/06/introducing-apple-vision-pro/)

Edukacja

 • przeprowadzaj zdalne zajęcia z uczniami, dowolnie przemieszczając się po klasie i korzystając z pomocy naukowych;
 • dziel uczniów na zespoły i ucz współpracy;
 • udzielaj korepetycji w innowacyjny i wszechstronny sposób.
Wizualizacja działania gogli Apple Vision Pro, które mogą wypełnić aplikacjami całą przestrzeń użytkownika. Dodatkowo, reagują one na oświetlenie i rzucają cienie. (źródło: https://www.apple.com/newsroom/2023/06/introducing-apple-vision-pro/)

Rekreacja

 • oglądanie filmów z niezwykłym kinowym efektem, co zawdzięczamy szerokiemu ekranowi i dźwiękowi przestrzennemu;
 • testuj wciągające gry VR w jakości 3D;
 • zanurz się w trójwymiarowych wspomnieniach.
Gogle rozszerzonej rzeczywistości od Apple zmienią dowolną przestrzeń w salę kinową. (źródło: https://www.apple.com/newsroom/2023/06/introducing-apple-vision-pro/)

Zalety i wady Apple Vision Pro

Niewątpliwie rozszerzona rzeczywistość od Apple budzi olbrzymie zaciekawienie. Jest to, zaraz po iPhonie, jedna z bardziej oczekiwanych premier ostatnich lat. Apple Vision Pro robi ogromne wrażenie pod względem technologicznym, jednak jakie są jego inne zalety?

Zalety

 • jeszcze większa produktywność;
 • szybkie przeglądanie wielu aplikacji jednocześnie;
 • łatwe połączenie osób pracujących zdalnie z tymi znajdującymi się w biurze;
 • poprawa jakości komunikacji między pracownikami;
 • przestrzenne przeglądanie zdjęć i filmów;
 • sprawne prace zespołowe.

Pojawiło się jednak również wiele negatywnych opinii, które krytykują najnowszy produkt Apple. Krytykowana jest przede wszystkim cena Apple Vision, która ma być nieadekwatna do funkcjonalności urządzenia.

Wady

 • wysoka cena, sięgająca ponad 14 tysięcy złotych;
 • mało wygodny pasek na głowę, co może powodować u użytkowników dyskomfort;
 • zbyt duża waga gogli;
 • krótki czas pracy baterii (około 2 godziny);
 • uciążliwy, plątający się kabel z baterią.

Niebezpieczeństwa związane z rozszerzoną rzeczywistością

W miarę rosnącego zainteresowania Apple Vision użytkownicy zaczęli testować urządzenie i sprawdzać jego potencjalne możliwości. W sieci możemy odnaleźć mnóstwo niebezpiecznych pomysłów, na które wpadli pierwsi Klienci.

Poruszanie się po ulicach bez zwracania uwagi na otoczenie, uciążliwe granie w gry w transporcie publicznym czy wymachiwanie rękoma wśród innych przechodniów – to tylko wierzchołek góry lodowej.

Najniebezpieczniejszym udokumentowanym pomysłem okazała się zazda samochodem z goglami AR. Mowa tu co prawda o Tesli wyposażonej w autopilot, jednak wciąż mówimy o pojeździe, którego nieopanowanie mogłoby doprowadzić do tragedii.

Z podobnymi dylematami mieliśmy do czynienia, gdy na świecie zaczęły rozpowszechniać się smartfony. Czy okulary Apple Vision Pro staną się dla nas zagrożeniem? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Gogle Apple Vision Pro na ten moment miały swoją premierę jedynie w USA i rozeszły się w 200 000 tysiącach egzemplarzy w zaledwie parę minut. Dla fanów produktów tej firmy mamy jednak złą wiadomość. Na ten moment nie wiadomo kiedy polscy użytkownicy będą mieli możliwość zakupienia urządzenia, jednak według wszelkich źródeł informacji ma to nastąpić jeszcze w dalszej części tego roku.

Aby nie przegapić premiery nowych przełomowych urządzeń, koniecznie śledź mojego bloga, gdzie zamieszczam najważniejsze newsy dotyczące nowinek technologicznych! Zapraszam Cię do mojego Newslettera oraz do śledzenia moich mediów społecznościowych – Facebook, TikTok, X (Twitter). Razem bądźmy na bieżąco! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze