Drukarka atramentowa – co warto wiedzieć o jej obsłudze i konserwacji

Drukarki atramentowe mają swoje humory. Czasem zasycha w nich tusz, niekiedy w kółko drukują stronę testową. Taka już natura atramentówek. Z myślą o użytkownikach tego rodzaju urządzeń, #Rudy przygotował kilka sprawdzonych rad i rozwiązań na najczęstsze bolączki, które w najmniej spodziewanych momentach dopadają drukarki atramentowe. Zobacz, co musisz wiedzieć o ich obsłudze i konserwacji.

 

Z zasady dzielimy drukarki atramentowe na dwie podstawowe kategorie – drukarki ze zintegrowaną głowicą oraz drukarki, w których głowica jest zintegrowana z każdym z kartridżów.

Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety, jednak #Rudy dziś nie o nich. Tym razem na podstawie zebranych przez niego doświadczeń opracowaliśmy kilka porad, przydatnych na wypadek kryzysowych sytuacji.

 

Drukarka nie widzi nowego tuszu

Tusz kończy się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie, powodując jednocześnie skok ciśnienia u użytkownika drukarki. Dodatkowe kłopoty z zainstalowaniem nowych pojemników w drukarce ze zintegrowaną głowicą mogą tylko spotęgować frustrację. Niewłaściwa wymiana kilku zbiorników jednocześnie może uniemożliwić Ci drukowanie. Jak możesz zawczasu uniknąć problemów ? Są na to sposoby. 😉

DrTusz radzi:

  • wymieniaj tylko puste tusze, o których wyczerpaniu informuje drukarka;
  • wymieniaj wkłady atramentowe pojedynczo;
  • pamiętaj o usunięciu zabezpieczeń ze zbiornika z tuszem (klipy, taśmy zabezpieczające, odpowietrzniki);
  • zanim zabierzesz się za wymianę kolejnego kartridża, upewnij się, że drukarka wykryła wymieniony wcześniej tusz.

Jak sprawdzić drożność dysz?

Użytkownicy popularnych, ze względu na niską cenę zakupu, atramentowych drukarek HP są proszeni o uwagę. W wybranych modelach atramentówek HP stosowane są tusze ze zintegrowaną głowicą.

Elementem głowicy są m.in. dysze drukujące. Ich drożność możesz sprawdzić poprzez przyłożenie papierowego ręcznika. Jeśli odbity ślad ma dokładnie taki sam rozmiar jak dysza drukująca, to jest ona w pełni sprawna.

 

Elektronika nie styka

Bardzo często powodem niewykrywania zbiorników tuszu są zabrudzenia styków elektroniki. Zanieczyszczenia przeszkadzają w przesyłaniu informacji pomiędzy kartridżem i drukarką. W efekcie urządzenie może wyświetlać komunikaty o braku lub uszkodzeniu tuszu.

Wyjściem z tej sytuacji jest wyczyszczenie elektronicznych styków ręcznikiem papierowym lub bawełnianą ściereczką. Czynność wykonuj delikatnie. Materiały czyszczące możesz delikatnie zwilżyć wodą.

 

Prawda o poziomie tuszu

Komunikat „Niski poziom tuszu w drukarce” nie zawsze oznacza natychmiastową potrzebę wymiany wkładów atramentowych. W przypadku stosowania oryginalnych pojemników, użytkownik ma możliwość sprawdzenia poziomu tuszu w panelu urządzenia lub poprzez oprogramowanie.

Możliwość ta nie występuje w przypadku zamienników tuszów. Niezależnie od tego czy stosujesz oryginały, zamienniki, czy zregenerowane kartridże sygnały o niskim poziom tuszów, nie wiążą się z koniecznością natychmiastowej wymiany materiałów eksploatacyjnych. Czynność tą możesz wykonać dopiero, gdy znacząco pogorszy się jakość Twoich wydruków.

 

Czy da się drukować na jednym zbiorniku?

W drukarkach ze zintegrowaną głowicą konieczne jest stosowanie kompletu tuszów. W przypadku braku któregokolwiek z wkładów drukarka stanowczo odmówi współpracy.

 

Ciągłe drukowanie strony testowej

Zawsze po wymianie zbiorników musisz przeprowadzić ich kalibrację, aby zachować najwyższą jakość wydruków. Drukarka sama powinna wydrukować stronę testową, którą następnie należy zeskanować. Jeśli wymieniasz oba tusze, drukarka wydrukuje wydruk testowy.

W przypadku wymiany zbiorników pojedynczo, urządzenie wydrukuje dwa wydruki testowe. Oba dokumenty osobno zeskanuj. Jeśli nie wykonasz kalibracji, drukarka może drukować stronę testową w kółko.

 

Drukowanie bez jednego zbiornika

Niektóre modele drukarek z głowicą zintegrowaną z wkładami mogą pracować na jednym tuszu. Oczywiście urządzenie będzie ciągle komunikowało brak obecności drugiego zbiornika, ale da radę drukować mimo jego braku.

Niestety, wiele modeli bezwzględnie wymaga obecności obu tuszów. Mamy złą wiadomość dla użytkowników atramentowych drukarek Canon, gdyż atramentówki tego producenta zawsze potrzebują kompletu zbiorników.

 

Usunięcie zaciętego papieru

Komu nigdy nie zdarzyło się zacięcie papieru, niech pierwszy podniesie rękę. 😉 Jeśli jesteś świeżo upieczonym użytkownikiem drukarki, razem z Rudym wyjaśnimy Ci, jak usunąć zacięty arkusz.

Większość drukarek posiada z tyłu specjalną klapkę. Po jej podniesieniu zyskasz wygodny dostęp do mechanizmu, w którym utkwiła kartka. Nie szarp jej. Usuwaj arkusz delikatnie, ale stanowczo. Pozostawienie fragmentów kartki wewnątrz mechanizmu może komplikować dalsze użytkowanie.

 

Uważaj na odpowietrzniki

Nowe lub zregenerowane wkłady są zazwyczaj zabezpieczone klipsem oraz taśmą. Usunięcie pierwszego zabezpieczenia pozwala na bezproblemowe umieszczenie tuszu w drukarce.

Jeśli jednak nie usuniesz razem z klipsem taśmy, dysze ulegną zapowietrzeniu przez brak tuszu. Upewnij się zatem podczas wymiany, że wkład atramentowy jest właściwie odbezpieczony.

 

Najważniejsza zasada eksploatacji atramentówki to: „Drukuj często i regularnie”.

 

Zbyt długi przestój w drukowaniu może doprowadzić do zaschnięcia tuszu w głowicy. W przypadku modeli ze zintegrowaną głowicą, usterka może wiązać się z nieopłacalną naprawą.

Drukarki, w których kartridże posiadają wbudowaną głowicę są pod tym względem mniej inwazyjne. W ich wypadku powinna wystarczyć wymiana wkładu atramentowego na nowy.
Dbaj zatem o swoją drukarkę, a ona na pewno Ci się odwdzięczy! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze