Drukarka nie drukuje po wakacjach?

Drukarka nie drukuje

Uczniowie i nauczyciele powoli szykują się do rozpoczęcia roku i powrotu do klas, a drukarka nie drukuje po wakacjach?  Mój zespół wie, że to czas, kiedy jesteśmy potrzebni bardziej niż zwykle, więc już od połowy sierpnia odpowiadamy na pytania. Po dłuższej przerwie drukarki się buntują i odmawiają współpracy. Dlaczego drukarki nie drukują po wakacjach? To żadna psychologia, ani też zaplanowana przez producentów sztuczka. Już tłumaczę!

Ostrzegałem…

Czy tak samo jak wiele innych – Twoja drukarka również nie drukuje po wakacjach? Na szczęście moja ekipa bardzo dobrze zna swoją branżę. Dzięki temu doskonale wie jakie wyzwania potrafi postawić przed zwykłym użytkownikiem proste drukowanie. Podparty wiedzą mojego zespołu już wielokrotnie przypominałem jak używać drukarek zgodnie z przeznaczeniem, aby służyły jak najdłużej. Tyczy się to szczególnie drukarek atramentowych. 

Sierpień i wrzesień to dla nas czas intensywnej pracy. Taki nasz szczyt sezonu. W tym okresie przydaje nam się tak naprawdę cały wachlarz wiedzy, jaką posiadam ja oraz moi koledzy. 

Najpopularniejszym problemem po wakacyjnym przestoju w pracy drukarek jest zaschnięcie tuszu. O tej popularnej usterce pisałem już w jednym z artykułów. Możesz przeczytać o tym w tekście “Awarie drukarek. TOP 10 przypadków”.

W każdej głowicy atrament jest wystrzeliwany przez mikro-kanały o średnicy trzykrotnie mniejszej niż średnica ludzkiego włosa. Druk to precyzyjny i delikatny proces.

Tusz zalegający w mikroskopijnych otworach lubi z kolei zasychać. Tak już bywa z drukarkami atramentowymi, kiedy zostawia się je bez pracy na kilka tygodni…

Drukarka nie drukuje po wakacjach? Moje sposoby

Kiedy już wiesz, że to zaschnięcie tuszu jest powodem buntu Twojej drukarki, masz kilka opcji. Najlepiej w pierwszej kolejności sięgnąć po najprostsze rozwiązanie. Odpal fabryczne oprogramowanie drukarki, które zazwyczaj otrzymujesz na płytce zapakowanej wraz z drukarką. Może być też po prostu ulotka z konkretnym linkiem do ściągnięcia sterowników z autoryzowanej strony producenta.

W aplikacji sterowania drukarką powinna znaleźć się funkcja czyszczenia głowic. Użycie tej funkcji pozwoli na udrażnianie zapchanej tuszem głowicy w drukarce. Czasami ten proces należy powtórzyć kilka razy. 

Uczulam jednak – nie przeraź się – takie czyszczenie również musi zużyć trochę tuszu. Dlatego właśnie lepiej nie dopuszczać do mocnego zaschnięcia dysz.

Jeśli takie czyszczenie nic nie da, możesz sięgnąć po oprogramowanie zewnętrzne. Jest to jednak rozwiązanie dla bardziej doświadczonych użytkowników. Niewłaściwe wykorzystanie z zewnętrznych programów może skutkować awarią sprzętu. 

Tanie drukarki mają jedną zaletę

Jeśli zakupiłeś wielofunkcyjną drukarkę z niższej półki cenowej to masz dwie możliwości. Kupujesz niezbyt tani i niezbyt wydajny, ale nowy tusz, albo… możesz własnoręcznie spróbować serwisu swojej drukarki i odratować zaschnięty zbiornik. 

Poniższy sposób jest możliwy tylko w przypadku pojemników z wbudowaną głowicą. Z reguły jest to raczej ta tańsza i prostsza drukarka, pracująca na dwóch tuszach (czarnym oraz kolorowym). U swoich klientów najczęściej obserwuje urządzenia Canon oraz HP. 

Nowe, oryginalne wkłady do tych urządzeń nie należą do tanich, a w przypadku najnowszych na rynku drukarek – zamienniki mogą być jeszcze niedostępne. Warto więc podjąć próbę reanimacji zaschniętego tuszu.

Potrzebujesz płytkie naczynie (np. spodek od filiżanki) oraz płynu do udrażniania głowic (lub lekko ciepłej wody). 

Wodę wylej na wspomniany spodek, jej poziom powinien mieć nie więcej niż 3mm. Na spodek z wodą połóż wkład – głowicą do dołu i zostaw na kilka a nawet kilkanaście minut. 

Po tym czasie wyjmij zbiornik, wytrzyj DELIKATNIE z wody i pozostaw na ręczniku papierowym (również głowicą do dołu) do całkowitego wyschnięcia. 

Bardzo ważne, aby nie wkładać wciąż wilgotnego zbiornika do pracującej drukarki. Można na stałe uszkodzić miedziane styki w urządzeniu lub, co bardziej prawdopodobne – w samym wkładzie.

Drukarka nie drukuje

To ostatnia deska ratunku. Jeśli zabieg nie przyniesie rezultatów, pamiętaj o tym, że na DrTusz.pl darmową dostawę mam na wszystko – w tym na oryginalne tusze.

Drukarka nie drukuje po wakacjach? Ratuj głowicę

Jest też inny rodzaj głowicy niż ten w powyższym akapicie. O różnych rodzajach głowic pisałem w artykule “Najlepsze drukarki atramentowe. Które głowice rządzą?”  

Drukarki z samodzielną głowicą są trochę bardziej wrażliwe. Jednak na nie też jest sposób. W niektórych modelach w bardzo prosty sposób można zdemontować głowicę i poddać ją czyszczeniu takim samym sposobem, jak powyżej. Tutaj ważne jest jednak to, aby nie dopuścić do zalania chipu wodą.

Drukarka nie drukuje

Głowicę pozostaw zanurzoną w letniej wodzie nawet na 12 godzin. Jeśli to nie pomaga, to musimy wyciągnąć grube działa. Potrzebna będzie zwykła strzykawka bez igły i gumowy wężyk.

Najpierw wyciągnij tusz z koszyka. Następnie ułóż głowicę dyszami skierowanymi do dołu.

Najlepiej połóż ją na kawałku papieru lub chusteczce. Odciągając tłok strzykawki zaciągnij do środka płyn do udrażniania głowic (5 ml).

Drukarka nie drukuje

Na końcu strzykawki zamontuj gumowy wąż, a następnie do każdej szczeliny (czyli tam, gdzie zazwyczaj wtyka się pojemniki) wewnątrz głowicy wprowadź powoli płyn.

Ciśnienie powinno wyprzeć zaschnięty atrament. Jeśli po zabiegu ujrzysz sączący się z dysz czysty płyn, możesz świętować sukces. Dla pewności wykonaj kilka próbnych wydruków.

Mam nadzieję, że pomogłem. Gdyby okazało się, że jednak te zabiegi nie skutkują, pozostaje Ci skorzystać z usług najbliższego serwisu drukarek.

Drukarka nie drukuje po wakacjach? Nie poddawaj się

Jeśli domowe sposoby nie działają – nie martw się i nie szukaj miejsca do utylizacji drukarki. Serwisy drukarek mają swoje sposoby na odratowanie Twojego sprzętu. Zamiast od razu kupować nowy, spróbuj naprawić dotychczasowe urządzenie – będzie ekologicznie i ekonomicznie. 

Jeśli po wielu próbach okaże się, że już nic nie pomoże… Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć w kwestii doboru drukarki dostosowanej do Twoich potrzeb.

Zapytania o pomoc w wyborze drukarki ślij na blog@drtusz.pl. Będę jednak wdzięczny, jeśli przed wysłanie zapytania zapoznasz się z moim artykułem „Jak wybrać drukarkę. Poradnik dla Klienta”.

Udzielenie odpowiedzi na szereg pytań postawionych w tekście ułatwi mi wskazanie najlepszego rozwiązania.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze