Drukarka nie drukuje po wakacjach?

Drukarka nie drukuje

Pierwszy dzwonek tusz, tusz. Tysiące uczniów nie może doczekać się powrotu do szkolnych ławek. Wyprawki skompletowane, a dzieciaki już się niecierpliwią. Z kolei mój zespół czeka, aż zaczną do nas spływać pierwsze wiadomości w stylu: „Drukarka nie drukuje po wakacjach”. Co zrobić?

Ostrzegałem…

Regularnie staram się przypominać o drukarkowej profilaktyce, która tyczy się w szczególności drukarek atramentowych.

Na samym początku tegorocznych wakacji przygotowałem tekst „Zaschnięcie tuszu. Jak wakacje szkodzą drukarce?”.

Opisałem w nim ryzyko, które wiąże się z pozostawieniem drukarki atramentowej samej sobie.

Najpopularniejszą przyczyną problemów jest zaschnięcie tuszu w głowicy.

W każdej głowicy atrament jest wystrzeliwany przez mikro-kanały o średnicy trzykrotnie mniejszej niż średnica ludzkiego włosa. Druk to precyzyjny i delikatny proces.

Tusz zalegający w mikroskopijnych otworach lubi z kolei zasychać. Tak już bywa z drukarkami atramentowymi, kiedy zostawia się je bez pracy na kilka tygodni…

Drukarka nie drukuje po wakacjach? Moje sposoby

Najlepsze są najprostsze rozwiązania. Jeśli drukarka nie drukuje po wakacjach, zacznij od odpalenia fabrycznego oprogramowania, dodawanego w komplecie przez każdego producenta.

Pośród szerokiego wachlarza funkcji w oprogramowaniu znajduje się również ta, która służy automatycznemu czyszczeniu głowic.

W zależności od firmy funkcja ta występuje pod różnymi nazwami. Oprogramowanie producenta zazwyczaj pozwala na kilkuetapowe udrażnianie zapchanych tuszem kanałów w głowicy.

Jeśli to nie da rezultatów, możesz sięgnąć po tzw. oprogramowanie zewnętrzne.

Ostrzegam, że to rozwiązanie dla bardziej doświadczonych użytkowników. Niewłaściwe wykorzystanie możliwości oferowanych przez zewnętrzny program może skutkować nieodwracalną awarią sprzętu.

Kiedy programy zawiodą, pozostają bardziej manualne rozwiązania.

Tanie drukarki mają jedną zaletę

Jeśli Twoja drukarka to wielofunkcyjny Hewlett-Packard z niższej półki cenowej, to rozwiązania są dwa. Po prostu kupujesz niezbyt tani i wydajny, ale nowy tusz. To pierwsze i najprostsze wyjście.

Możesz też przygotować w domu mały serwis drukarek i spróbować samodzielnie udrożnić dysze w dotychczasowym pojemniku.

Pamiętaj, że udrażniane głowic tym sposobem jest możliwe tylko w przypadku pojemników, które mają wbudowaną głowicę. Takie wkłady atramentowe są stosowane w tańszych drukarkach HP.

Niestety same wkłady do najtańszych nie należą. Zamienników próżno szukać – a co za tym idzie – warto podjąć próbę reanimacji.

Potrzebne będzie płytkie naczynie i płyn do udrażniania głowic.

Powoli i ostrożnie zanurz wkład we wrzątku lub płynie udrażniającym. Zrób to tak, aby nie zwilżyć styków chipu. Poziom głębokości cieczy nie powinien przekroczyć 0,3 cm. Wkład powinien pozostać w zanurzeniu przez kilka minut.

Drukarka nie drukuje

To ostatnia deska ratunku. Jeśli zabieg nie przyniesie rezultatów, pamiętaj o tym, że na DrTusz.pl darmową dostawę mam na wszystko – w tym na oryginalne tusze.

Drukarka nie drukuje po wakacjach? Ratuj głowicę

W wybranych modelach drukarek da się szybko zdemontować głowicę drukującą, a następnie poddać ją czyszczeniu wyżej opisanym sposobem sposobem.

Ważne – chip nie może mieć kontaktu z wodą. Takie zanurzenie głowicy powinno potrwać aż 12 godzin.

Drukarka nie drukuje

Nie pomaga? No to lecimy dalej!

Potrzebna będzie zwykła strzykawka i gumowy wężyk.
Najpierw wyciągnij tusz z koszyka. Następnie ułóż głowicę dyszami skierowanymi do dołu.

Najlepiej połóż ją na kawałku papieru lub chusteczce. Odciągając tłok strzykawki zaciągnij do środka płyn do udrażniania głowic (5 ml).

Drukarka nie drukuje

Na końcu strzykawki zamontuj gumowy wąż, a następnie do każdej szczeliny (czyli tam, gdzie zazwyczaj wtyka się pojemniki) wewnątrz głowicy wprowadź powoli płyn.

Ciśnienie powinno wyprzeć zaschnięty atrament. Jeśli po zabiegu ujrzysz sączący się z dysz czysty płyn, możesz świętować sukces. Dla pewności wykonaj kilka próbnych wydruków.

Mam nadzieję, że pomogłem. Gdyby okazało się, że jednak te zabiegi nie skutkują, pozostaje Ci skorzystać z usług najbliższego serwisu drukarek.

Drukarka nie drukuje po wakacjach? Nie poddawaj się

Nie spisuj drukarki na straty. Serwisy dysponują odpowiednimi narzędziami, które pozwalają uratować wiele drukarek.

Zamiast od razu kupować nowy sprzęt, spróbuj naprawić dotychczasowe urządzenie.

Jeśli po wielu próbach okaże się, że już nic nie pomoże… Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć w kwestii doboru drukarki dostosowanej do Twoich potrzeb.

Zapytana o pomoc w wyborze drukarki ślij na blog@drtuszpl. Będę jednak wdzięczny, jeśli przed wysłanie zapytania zapoznasz się z moim artykułem „Jak wybrać drukarkę. Poradnik dla Klienta”.

Udzielenie odpowiedzi na szereg pytań postawionych w tekście ułatwi mi wskazanie najlepszego rozwiązania.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze