Awarie drukarek. TOP 10 przypadków

Awarie drukarek

Zacina papier, brudzi wydruk, nie chce drukować… Lista drukarkowych dolegliwości, które diagnozuję każdego dnia ciągnie się w nieskończoność. Zobacz, jakie awarie drukarek przytrafiają się najczęściej. W moim tekście opisuję symptomy zapowiadające wizytę w serwisie…

Awarie drukarek – studium przypadków

Zawsze staram się rozwiązywać drukarkowe problemy użytkowników, którzy zgłaszają się do mnie z prośbą o pomoc. Czasem wystarczy konsultacja online.

W wielu przypadkach jedynym wyjściem jest jednak wizyta w serwisie. Aby oszczędzić Wam żmudnych poszukiwań w odmętach sieci, postanowiłem opisać pokrótce najczęstsze awarie.

Umieściłem też zalecenia odnośnie tego, co robić w sytuacjach, kiedy drukarka odmawia współpracy.

Pogniecione wydruki z laserówki

Wydruki są pogniecione? Rogi pozaginane? Razem z kartką na tacce lądują fragmenty folii? Wstyd zaprezentować tak wydrukowaną fakturę lub ofertę Klientowi.

Nic się jednak w tej kwestii nie zmieni, jeśli drukarka nie zostanie poddana naprawie serwisowej. Winnym zamieszania jest fuser.

Ten podzespół bywa też określany jest jako „piec”, gdyż jego wnętrze rozgrzewa się do temperatury 205°C. 

Kiedy arkusz przechodzi przez fuser, wałek grzewczy i wałek dociskowy wprasowują proszek w określony obszar papieru. Wspomniany wałek grzewczy, a dokładniej obracająca się folia teflonowa ma prawo się wyeksploatować.

Na szczęście można je wymienić na nowe. Nie obędzie się jednak bez wizyty w serwisie.

Atramentówka nie drukuje

– Dzień dobry. Mam drukarkę atramentową! Prawie nowa, rzadko używana. Nie chce drukować.

Powyższe zdanie w różnych konfiguracjach słyszę bardzo często.
Niestety, rzadkie drukowanie wiąże się z ryzykiem zaschnięcia tuszu w głowicy atramentowej.

Jeśli wszelkie sposoby udrażniania zawiodą, jedynym rozwiązaniem może być… zakup nowej drukarki.

Wymiana głowicy na nową z reguły się nie opłaca, więc lepiej dbać o nią poprzez regularne drukowanie.

Atramentówka nie drukuje 2

Dysze wyglądają na drożne, a mimo to drukarka nie drukuje? Sprawdź, czy masz jeszcze tusz w zbiornikach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zapowietrzenia układu.

Tutaj powinna pomóc wymiana zbiorników na nowe. Możesz je zamówić na DrTusz.pl z darmową dostawą!

Awarie drukarek i papierowe problemy

Kartki spokojnie sobie leżą na podajniku i ani myślą drgnąć? Jeśli już się ruszą, dochodzi do zacięcia papieru? Niemal na pewno usterka wynika ze zużytych rolek poboru papieru. Papierowe problemy mogą też przybrać inny charakter.

Jaki? Otóż drukarka może pobierać zbyt dużo papieru. Wówczas winne temu nie będą rolki, ale separator. I w jednym, w drugim przypadku rozwiązaniem będzie wizyta w serwisie.

Drukarka nie włącza się

Naciskasz, próbujesz podłączyć ją do innego kontaktu i dalej nic? Przyczyny awarii zasilania mogą być różne. Jedną z często spotykanych jest usterka płyty głównej. Czy da się ją łatwo wymienić samemu? To dość karkołomne zadanie.

Drukarka pokazuje błąd

Brak reakcji na prośby o drukowanie i lakoniczny kod błędu (ewentualnie komunikaty dotyczące przepełnionego absorbera)

Czy na wyświetlaczu, czy na ekranie komputera tajemniczy kod błędu lub dziwnie brzmiący komunikat zazwyczaj może oznaczać to samo – konieczność wymiany zbiornik na zużyty atrament.

Odradzam usuwanie awarii na własną rękę.

Awarie drukarek i tusz, wszędzie tusz!

Atrament zalewa drukarkę? Jeśli pojemniki są szczelne, prawdopodobnie doszło do fizycznego uszkodzenia przewodów, którymi tusz wędruje do głowicy atramentowej.
Spokojnie. Drukarkę da się jeszcze uratować!

Blady wydruk

Zastanawiasz się, dlaczego każdy wydruk jest taki blady? Najczęstsza przyczyna to kończący się wkład laserowy. Prawdopodobnie wymiana tonera załatwi sprawę.

Jeśli to nie pomoże, wymaga będzie wizyta w serwisie w celu wyczyszczenia lustra lasera.

Wydruki duchy

Na jednym wydruku dostrzegasz odbicie poprzedniego? Spokojnie, to nie Paranormal Activity. To tylko uszkodzony pas transferowy. Serwis go na pewno wymieni.

Awarie drukarek – zrób to sam

Niektóre z awarii możesz usunąć w domowym zaciszu. Sposoby na najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy drukarek atramentówek opisałem w tekście „Jak usunąć zaschnięty tusz?„.

Laserówki są z reguły bardziej odporne na uszkodzenia, ale w razie kłopotów, z opresji wyciągnie je jedynie serwis drukarek 😉
0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze