Atrament czy laser? Jaką drukarkę wybrać do domu?

Atrament czy laserGdzieś na horyzoncie migocze powoli widmo powrotu z urlopu i początek roku szkolnego. To dobry moment, aby pomyśleć o zakupie drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Atrament czy laser? Jaką drukarkę wybrać do domu? To dwa najczęstsze zapytania, z którymi poszukiwacze drukarek zawracają się do Rudego. Postaramy się pokazać zalety i wady każdej z drukarkowych technologii.

Atrament czy laser? Jaką drukarkę wybrać do domu?

Na początku lat 90. XX wieku życie było prostsze. Każdy, kto marzył o własnej drukarce, kupował sobie igłówkę. Nawet jeśli na raczkującym rynku pojawiały się firmy oferujące drukarki atramentowe lub drukarki laserowe, to mało kto mógł sobie na nie pozwolić z racji ceny.

Potem pojawiły komputery z procesorami Pentium, system operacyjny Windows 95 i się zaczęło. Same jednostki centralne z monitorami zaczęły być doposażone w bardziej zaawansowane urządzenia peryferyjne. Nastał również drukarkowy bum, który trwa już dwie dekady.

Mimo upływu czasu, smartfonizacji społeczeństwa i miniaturyzacji urządzeń użytkownicy ciągle zadają sobie dwa pytania: Atrament czy laser? Jaką drukarkę wybrać do domu?

Razem z Rudym spróbujemy przedstawić wady i zalety najpopularniejszych akcesoriów biurowych – drukarek laserowych i drukarek atramentowych.

Atrament czy laser? Zalety atramentu

Drukarki atramentowe i wielofunkcyjne urządzenia atramentowe zyskały ogromną popularność, gdyż najtańsze modele można kupić nawet w dyskoncie. Drugą zaletą atramentówek jest możliwość drukowania w kolorze. W teorii atramentówka to idealna drukarka do domu. Sam zakup nie obciąża zanadto budżetu. Za stosunkowo niską kwotę możesz kupić fajnie wyglądająca drukarkę HP lub urządzenie wielofunkcyjne Canon. Jakość drukowanych treści – w tym zdjęć – będzie na świetnym poziomie.

Atramentowa technologia druku nie jest jednak pozbawiona wad. Najtańsze drukarki z dyskontów są drogie w eksploatacji. Próżno też szukać do nich sprawdzonych tuszów zamienników. Znamy wiele przypadków spontanicznych decyzji zakupowych, które skutkowały tym, że drukarka atramentowa zamieniła się w podstawkę do kwiatów. Powodem były właśnie drogie tusze.

Nie jest to jednak jedyny mankament drukarek atramentowych. Na rynku dostępne są również droższe drukarki, do których bez problemu znajdziesz tanie zamienniki. Niestety, tanie tusze nie rozwiązują innego problemu eksploatacyjnego. Atramentówka musi wydrukować przynajmniej jedną stronę raz na kilka dni. W przeciwnym wypadku zaschnięty tusz może trwale (i kosztownie) uszkodzić głowicę drukującą.

Rozwiązaniem jest wybór drukarki z systemem automatycznego czyszczenia głowicy. Takie modele oferuje Brother. Sprzęt musi być nieustannie podłączony do sieci. Może to irytować, zwłaszcza gdy automatyczne czyszczenie przypadnie w godzinach nocnych.

Tańszym w zakupie, ale droższym w eksploatacji rozwiązaniem będzie zakup drukarki zasilanej kartridżami z wbudowaną głowicą. W ich przypadku problem zaschniętego tuszu rozwiąże wymiana wkładu na nowy. Z ekonomicznego punktu widzenia takie posunięcie kosztuje dość sporo, podobnie jak koszt pojedynczego wydruku, niezależnie od jego koloru.

Oczywiście są profesje i zadania, w których drukarki atramentowe nie mają sobie równych. Z ich precyzji i żywych barw korzystają m.in. fotografowie. W typowo domowym użytku mogą być jednak nieco grymaśne. Są jak domowy kot. Należy im poświęcić trochę uwagi.

Atrament czy laser? Plusy laserówek

Drukarki laserowe, a także wielofunkcyjne urządzenia laserowe są droższe w zakupie od swoich atramentowych odpowiedników. Oczywiście, podobnie jak w przypadku „plujek”, tak i tutaj trafiają się super oferty tanich drukarek laserowych, do których komplet tonerów kosztuje więcej niż samo urządzenie.

Przed zakupem upatrzonego modelu upewnij się, czy na rynku są dostępne tonery zamienniki. Możesz to zrobić m.in. na stronie DrTusz.pl. Wystarczy, że w oknie naszej wyszukiwarki wstukasz nazwę modelu. W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań zagadaj do Rudego. Doktorek dość często przesiaduje na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Jak dobrać odpowiedni zamiennik do drukarki

Wyższe koszty zakupy mają jednak swoje plusy. Wydruki z laserówek są trwalsze i odporne na upływ czasu. Same drukarki laserowe również służą właścicielom dłużej niż drukarki atramentowe. Poza tym w laserówce znajduje się mniej elementów, mogących się popsuć. Toner ma tę zaletę, że nie zaschnie. Drukarka laserowa może stać nieużywana przez dłuższy czas, a mimo to zadziała, kiedy będzie to potrzebne.

Niestety kolorowe drukowanie laserowe wymaga droższego sprzętu. Wielobarwne wydruki z laserówki nieco odbiegają swoją dokładnością od kolorowych wydruków z atramentówek. Jeśli jednak planujesz drukować sporadycznie dokumenty, faktury czy wypracowania, drukarka laserowa będzie lepszym rozwiązaniem.

atrament czy laser

Atrament czy laser? Zapytaj Rudego

Pamiętaj, że DrTusz ma wieloletnie doświadczenie w tuszach, tonerach i drukarkach. Jeśli potrzebujesz drukarkowej porady, śmiało kontaktuj się z naszym zespołem lub z samym Doktorkiem. #Rudy lubi przechwalać się swoją wiedzą. 😉

 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze