Prasa hydrauliczna i drukarka – kto wygra pojedynek? - Blog firmowy DrTusz

Prasa hydrauliczna i drukarka – kto wygra pojedynek?

Długo zastawialiśmy się z Rudym, czym Was zaskoczyć. O tuszach i tonerach napisaliśmy już sporo. Ugryźliśmy więc temat z zupełnie innej strony. Nie, nie wynaleźliśmy drukarki perpetum mobile. Postanowiliśmy podzielić się efektami naukowych eksperymentów pewnych youtuberów. Czy papier może wybuchnąć? Co się stanie, gdy prasa hydrauliczna i drukarka poznają się bliżej? U nas znajdziesz odpowiedzi na każde z tych pytań.

 

Rudy jest naukowcem. Czasem  całymi dniami nie wychodzi ze swojego laboratorium. Ciągle ślęczy nad tonerami i tuszami. Kiedy akurat nie obserwuje cząsteczek tonera pod mikroskopem elektronowym, nie biega po serwisie drukarek za Wojtkiem, nie śledzi dodawanych na nasz kanał YouTube filmów instruktażowych lub nie męczy Piety i Maczo na dziale produkcji, poświęca się analizowaniu wyników badań podobnych sobie naukowców. Niekiedy efekty jego poszukiwań nie mają z nauką zbyt wiele wspólnego, ale przykuwają uwagę. 

Tak właśnie jest z eksperymentami przedstawianymi na kanale Hydraulic Press Channel. Nie wiemy, co jest tutaj bardziej intrygujące – filmy z destrukcji różnych przedmiotów czy fakt, iż nawet Doktorek ogląda je przez długie godziny, chociaż niewiele wnoszą do jego kolorowego świata. 😉

Dobra. Przyznamy, że nas ten kanał na YouTubie też wciągnął. W końcu nie każdy ma w domu prasę hydrauliczną i może sobie pozwolić na niszczenie każdego przedmiotu, który się akurat napatoczy.

Najbardziej zaciekawiły nas filmy związane z drukarkami i papierem.
Na rozgrzewkę wrzucamy coś dla wszystkich tych, którzy nie lubią swoich drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Nadszedł czas zemsty! 😀 

 

A teraz czas na trochę nauki. Po świecie krąży mit, iż nie da się złożyć kartki papieru więcej niż 7 razy. Po prostu za każdym razem grubość arkusza się podwaja – a co za tym idzie – w pewnym momencie grubość kartki jest większa niż jej długość.

Niegdyś amerykańska studentka, Britney Gallivan złożyła papier 12 razy. Zrobiła to jednak przy użyciu papieru toaletowego, więc Rudy ma obiekcję, co do jej dokonań.

Ekipa Hydraulic Press Channel postanowiła zrobić konkurencję dla „Pogromców mitów”. Do 8. zagięcia arkusza wykorzystała swoją legendarną prasę hydrauliczną. Przebieg oraz efekt eksperymentu możecie obejrzeć poniżej.

To nie żadne czary-mary tylko czysta nauka! Kartka papieru pod naciskiem tłoka naprawdę wybuchła. Dzieje się tak, gdyż przy produkcji papieru używa się węglanu wapnia.

Ta substancja jest dodawana, aby zwiększyć jego sztywność i zmniejszyć przezroczystość. Gdyby masa, z której powstaje papier, składała się z samych włókien węgla, do eksplozji by nie doszło.

Co się zatem stanie, gdyby skonfrontujemy prasę hydrauliczną ze stosem liczącym 1500 kartek papieru? Zobaczcie sami.

 

I na koniec prośba od DrTusza. Jeśli masz w domu prasę hydrauliczną, baw się nią ostrożnie. 🙂

 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze