Klasy prędkości kart SD. DrTusz wyjaśnia

Klasy prędkości kart SD warto znać! Chociażby po to, aby w momencie zakupu wiedzieć, co kupujemy. Poza tym, karty SD są bardzo popularnym narzędziem do przechowywania danych. Drukarki wyposażone w czytniki SD mogą wydrukować pliki bezpośrednio z tego nośnika.

grafika karta SD

Karty SD – historia

Zacznijmy od początków kart pamięci. Pierwsze z nich zaczęły pojawiać się jeszcze w 1994 roku. W kolejnych latach nastąpił wzrost popularności tego nośnika. Na dobre weszły jednak do użytku po roku 2000. Wówczas Panasonic, SanDisk i Toshiba opracowały standard SD (ang. secure digital).

karta SD Lexar 32GB 150Mb/s

Karta SD jako nośnik danych stała się popularniejsza od pendrive. Wszystko dzięki rozmiarom (są bardziej kompaktowe niż pendrive’y lub dysk zewnętrzny), mobilności (zabierzesz kartę wszędzie), możliwościom zastosowana (są kompatybilne z wieloma urządzeniami), łatwej instalacji w plug-and-play (włóż do czytnika i korzystaj).

Jak taka karta wygląda, wie każdy. Jednak karty różnią się od siebie parametrami.

Dlatego wybór odpowiedniej dla nas karty SD, wymaga sporej wiedzy.

Klasy prędkości kart SD

Obecnie wstępuje kilka modeli kart SD. Najbardziej popularne są klasyczne karty SD. To ten rodzaj nośnika cieszy się największą popularnością i jest dostępny również w wersji microSD.

Ich zaletą, jak sama nazwa wskazuje, są jeszcze mniejsze wymiary.

Na rynku dostępne są jeszcze karty SDHC oraz microSDHC. Pozwalają one na przechowywanie jeszcze większej ilości danych. Największe karty SD to kart SDXC.

Oznaczenia kart SD

  • SD – karta o pojemność do 2 GB,
  • SDHC – karta o pojemności od 4 GB do 32 GB danych,
  • SDXC nośnik, na którym można zapisać od 64 GB do nawet 2 TB danych.

Poniżej wrzucam małą ściągę. Dowiesz się z niej, co oznaczają te wszystkie symbole, skróty i cyfry na karcie pamięci SD.

oznaczenia na karcie SD - pojemność, klasa prędkości, typ UHS, maksymalna prędkość odczytu z karty

Poniższa infografika przedstawia zestawienie klas szybkości, wraz z osiąganymi szybkościami oraz możliwościami rejestracji filmów. Zamieściłem w niej również symbole określające klasę szybkości.

klasy prędkości kart SD tabelka porównawcza

Klasa prędkości karty SD – ważny parametr

Klasa prędkości nośnika to jeden z pierwszych parametrów, na który zwracają uwagę kupujący.

To ona określa jak szybko można transferować pliki, zapisywać zdjęcia czy nagrywać filmy. Zasada jest prosta – im wyższa klasa szybkości, tym lepsze osiągi ma karta pamięci.

Opracowany przez stowarzyszenie SD Association system klasyfikuje karty SD pod względem ich wydajności oraz minimalnej prędkości. System określa prędkość minimalną. Nie określa on maksymalnej prędkości nośnika.

Na początku obowiązywały 4 główne klasy. Potem rozszerzono skalę do 6 klas. Klasę pierwszą, cechowała maksymalna prędkość zapisu na poziomie 2MB/s, stąd „Class 2”. Następna w kolejności jest karta, której minimalna prędkość zapisu wynosi 4 MB/s. Jej nazwa jest analogiczna – „Class 4” Kolejna w zestawieniu „Class 6” ma prędkość minimalna zapisu 6 MB/s. Z kolei „Class 10” może „przerobić” 10 MB/s.

Typ UHS czyli Ultra High Speed

UHS jest rodzajem połączenia karty z adapterem. Dzięki niemu wzrasta wydajność transferu karty. Występują trzy typy standardu UHS – UHS I ,UHS II oraz UHS III.

Paradoksalnie, takich samych parametrów, karty zaliczane do grupy „Class UHS-I/U1″ są szybsze, niż te z oznaczeniem”Class 10”. Ostatnią klasą jest „Class UHS-I/U3”!

Jej minimalna prędkość zapisu to aż 30 MB/s!

Drukarka z czytnikiem kart SD

Dawno minęły czasy, w których do wydrukowania jakiegokolwiek pliku z drukarki potrzebny był komputer. Dziś niemal każda drukarka z Wi-Fi może wydrukować plik przesłany ze smartfona.

W wyższych modelach drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, szczególnie tych fotograficznych, możemy spotkać wbudowane czytniki kart SD.

drukarka z czytnikiem kart SD

Jedną z drukarek posiadających zintegrowany czytnik kart SD jest Epson Expression Home XP5100. Ten wielofunkcyjny model zapewnia kolorowe wydruki o świetnej jakości.

Aby wydrukować fotografię czy plik graficzny wystarczy umieścić kartę SD w czytniku, a następnie, korzystając z ekranu LCD i umieszczonych na panelu sterowania przycisków, wybrać plik, który chcemy wydrukować.

drukarka Epson Expression Home XP5100

Więcej na ten temat tego modelu znajdziesz na DrTusz.pl. Posiadamy również zamienniki tuszów do drukarki Epson.

Klasy prędkości kart SD – jaką wybrać

Wybór karty SD nie jest prosty. Wszystko zależy jednak od jej przeznaczenia. Jeśli chcesz jej używać tylko jako nośnika archiwalnych dokumentów w formacie PDF, parametry nie będą miały większego znaczenia. Jeśli jednak jej rolą będzie zapis obrazu z drona czy kamerki sportowej, warto wybrać produkt z wyższej półki. Nie warto też oszczędzać na producencie.


Mam nadzieję, że moja ściąga trochę ułatwi Ci wybór właściwej karty SD.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze