Jak sformatować kartę SD? Przewodnik w 7 krokach - Blog firmowy DrTusz

Jak sformatować kartę SD? Przewodnik w 7 krokach

Formatowanie karty SD to proces, który pozwala przywrócić kartę pamięci do pierwotnego stanu i usunąć wszystkie dane przechowywane na niej. Jest to przydatne, gdy chcemy przygotować nośnik danych do ponownego użycia lub naprawić potencjalne problemy z jego działaniem. Jeśli chcesz wykonać formatowanie karty, ale nie wiesz jak to zrobić, to świetnie trafiłeś! Poniżej przedstawiam instrukcję krok po kroku, która pokaże Ci, jak poprawnie sformatować kartę pamięci, uwzględniając zabezpieczanie danych.

DrTusz radzi jak sformatować kartę SD

Na wstępie zaznaczę, że w tym artykule skupiam się na formatowaniu kart pamięci, jeśli jednak trafiłeś tu szukając odpowiedniej dla siebie karty, to odsyłam Cię do moich porad w tym temacie: Jak wybrać kartę SD?

Nie zapomnij o tym przed formatem!

Przed przystąpieniem do formatowania karty SD ważne jest, aby zabezpieczyć dane na nośniku, które chcemy zachować. Oczywiście jeśli Ci na tym zależy! Jeśli nie – przejdź śmiało do kolejnego akapitu.

 1. Wykonaj kopię zapasową: Przed sformatowaniem karty SD, skopiuj wszystkie ważne pliki na inny nośnik, takie jak komputer, dysk twardy zewnętrzny lub chmurę. Upewnij się, że masz pełną kopię zapasową wszystkich danych, aby ich nie utracić.
 2. Sprawdź zawartość karty SD: Przed formatowaniem warto sprawdzić, czy wszystkie potrzebne dane zostały przekopiowane. Upewnij się, że nie zostawiłeś na karcie żadnych istotnych plików.
 3. Wyłącz zabezpieczenie przed zapisem: Upewnij się, że karta SD nie jest chroniona przed zapisem. Na niektórych kartach SD znajduje się fizyczny przełącznik, który chroni przed nadpisaniem danych. Upewnij się, że przełącznik znajduje się w pozycji odblokowanej (zazwyczaj oznaczonej jako „unlock” lub „unlocked”).
 4. Upewnij się, że karta nie jest uszkodzona: Jeśli ma jakiekolwiek fizyczne uszkodzenia może się nie udać poprawne sformatowanie karty, a jakakolwiek próba może usunąć dane nieodwracalnie.

Formatowanie karty SD krok po kroku

Poniżej krótko opisuję 7 kroków prowadzących do prawidłowego sformatowania karty pamięci:

 1. Podłącz czytnik kart SD do komputera lub umieść kartę bezpośrednio w odpowiednim porcie komputera. Następnie otwórz eksplorator plików (lub Finder na Macu), aby zobaczyć dostępne dyski i urządzenia zewnętrzne.
 2. Znajdź dysk reprezentujący kartę SD w eksploratorze plików. Zazwyczaj jest on oznaczony jako Dysk wymienny lub Karta SD.
 3. Przed sformatowaniem możesz jeszcze raz sprawdzić zawartość nośnika, aby upewnić się, że nie ma na niej istotnych plików, które chcesz zachować.
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk karty SD i wybierz opcję Formatuj.
 5. Wybierz preferowane ustawienia formatowania, takie jak system plików (najczęściej FAT32 lub exFAT) i rozmiar jednostki alokacji. Jeśli nie masz specjalnych wymagań, warto pozostawić domyślne ustawienia.
 6. Potwierdź, że chcesz sformatować kartę SD, klikając przycisk Formatuj lub podobne potwierdzenie. Program sformatuje kartę.
 7. Poczekaj, aż proces formatowania zostanie zakończony. Może to potrwać kilka chwil w zależności od rozmiaru karty SD. Formatowanie pamięci usunie wszystkie dane.

Wystąpił problem z formatowaniem lub odczytem po formacie karty

Jeśli upewniłeś się, że karta nie ma fizycznych uszkodzeń a próba prawidłowego sformatowania pamięci i tak się nie powiodła, to sprawdź, czy karta jest kompatybilna z urządzeniem, w którym próbujesz ją sformatować. Formatowanie usuwa wszystkie dane i tworzy nowy system plików, a ten musi być zgodny ze sprzętem, w którym chcesz używać karty SD. Jeśli sformatujesz kartę pamięci w systemie, którego nie obsługuje wybrany sprzęt, urządzenie może nie być w stanie odczytać nośnika lub może nie być w stanie zapisać na nim danych.

Aby sprawdzić, jaki format karty pamięci obsługuje Twoje urządzenie, możesz zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Oto kilka przykładów:

 • Aparat cyfrowy często obsługuje tylko karty SD w formacie FAT32.
 • Odtwarzacz multimedialny może obsługiwać karty SD w formacie FAT32 lub exFAT.
 • Komputer może obsługiwać karty SD w formacie FAT32, exFAT lub NTFS.

Jeśli nie masz pewności, jaki format karty pamięci obsługuje Twoje urządzenie, najlepiej sformatować kartę pamięci w najpopularniejszym formacie, czyli FAT32.

karta pamięci

Odzyskiwanie danych z karty pamięci po sformatowaniu 

Jeśli przypadkowo sformatowałeś kartę pamięci i chcesz odzyskać utracone dane, istnieje możliwość skorzystania z oprogramowania do odzyskiwania danych.
W takich przypadkach zaleca się jednak niezapisywanie nowych informacji na sformatowanej karcie SD, aby zminimalizować ryzyko nadpisania starych plików.

Istnieją ogólnodostępne narzędzia do przywrócenia danych, takie jak Recuva, EaseUS Data Recovery Wizard czy Disk Drill. W przypadku korzystania z takiego oprogramowania, zazwyczaj musisz podłączyć sformatowaną kartę SD do komputera, uruchomić program do odzyskiwania danych i postępować zgodnie z instrukcjami, aby przeprowadzić proces skanowania i odzyskania danych.

Należy jednak pamiętać, że proces odzyskiwania danych nie zawsze jest w pełni skuteczny. Jego skuteczność zależy od wielu czynników, takich jak czas od sformatowania karty, stopień nadpisania danych i stan fizyczny samej karty.

Czy częste formatowanie karty pamięci może ją uszkodzić?

Niedawno na jednym z portali społecznościowych dostałem pytanie o to, czy formatowanie może szybciej zużyć kartę SD.

Odpowiadam: NIE.

Współczesne karty SD są zwykle wytrzymałe i przeznaczone do wielokrotnego formatowania, więc nie powinno to znacząco wpływać na ich żywotność. 

To na co musisz zwrócić uwagę, to unikanie przerywania procesu formatowania. Nagłe odłączenie karty pamięci lub wyłączenie urządzenia podczas formatowania może prowadzić do błędu formatowania karty, jej uszkodzenia oraz usunięcia danych.

Jak poprawnie sformatować kartę SD? To proste!

Jak widzisz, wykonanie formatowania karty SD jest prostą czynnością, którą można zrobić sprawnie samodzielnie. Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniu danych przed formatowaniem poprzez wykonanie kopii zapasowej oraz o możliwości odzyskania danych w przypadku ich nieumyślnego usunięcia.

Stosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek pozwoli na bezpieczne formatowanie karty SD i zachowanie ważnych danych. Wybieraj karty pamięci renomowanych producentów, które są znane ze swojej jakości i niezawodności. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze