Jak wybrać kartę SD? - przewodnik - Blog firmowy DrTusz

Jak wybrać kartę SD? – przewodnik

Karty Secure Digital (karty SD) od dawna są nieodłącznym elementem wyposażenia wielu osób korzystających z drukarek i aparatów fotograficznych. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym fotografem, pasjonatem czy zwykłym entuzjastą, karty SD są niezastąpionymi nośnikami danych, umożliwiającymi przechowywanie i transferowanie zdjęć w łatwy i niezawodny sposób. Nie wiesz jaka karta pamięci będzie odpowiednia do Twoich potrzeb? Zapraszam więc na przewodnik o tym, jak wybrać kartę SD!

grafika karta SD

Rodzaje kart pamięci. Czym się różnią?

Istnieje kilka innych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kart SD do drukarek i aparatów fotograficznych. Karty SD są dostępne w różnych pojemnościach, począwszy od kilku gigabajtów (GB) do terabajtów (TB). Wybór odpowiedniej pojemności zależy od twoich potrzeb. Jeśli planujesz przechowywać dużą liczbę zdjęć lub filmów, warto rozważyć kartę SD o większej pojemności, aby mieć wystarczająco dużo miejsca. 

Występują 3 oznaczenia kart SD:

 • SD – karta o pojemność do 2 GB,
 • SDHC – karta o pojemności od 4 GB do 32 GB danych,
 • SDXC nośnik, na którym można zapisać od 64 GB do nawet 2 TB danych.

Przed zakupem karty SD upewnij się, że jest ona kompatybilna z Twoim urządzeniem. Niektóre starsze modele aparatów fotograficznych lub drukarek mogą obsługiwać tylko starsze wersje kart SD, takie jak SDHC (Secure Digital High Capacity) lub SDXC (Secure Digital eXtended Capacity). Przeczytaj specyfikację urządzenia, aby upewnić się, że karta SD, którą wybierasz, będzie działać z nim bez problemów.

Klasy prędkości kart SD – oznaczenie na kartach pamięci

Klasy prędkości kart SD są istotnym aspektem, który należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniej karty. Nośniki pamięci są oznaczane cyframi, które określają minimalną prędkość transferu danych. 

To ona określa jak szybko można przesyłać pliki, zapisywać zdjęcia czy nagrywać filmy. Zasada jest prosta – im wyższa klasa szybkości, tym lepsze osiągi ma karta pamięci.

Wybierając kartę SD do drukarki, warto zwrócić uwagę na klasę prędkości, ponieważ szybki transfer danych pomiędzy kartą SD a drukarką przyspieszy proces drukowania zdjęć i zminimalizuje czas oczekiwania.

Klasy prędkości kart pamięci zostały podzielone w oparciu o minimalną prędkości zapisu danych. Wyróżnia się 3 podstawowe klasy.

Klasa prędkości Speed Class

Podstawowa klasa prędkości (Speed Class) z czterema typami standardu – najpopularniejsza i najczęściej dostępna:

 • Klasa C2 – min. szybkość zapisu do 2 MB/s
 • Klasa C4 – min. szybkość zapisu do 4 MB/s
 • Klasa C6 – min. szybkość zapisu do 6 MB/s
 • Klasa C10 – min. szybkość zapisu do 10 MB/s

Klasa prędkości Ultra High Speed

UHS jest rodzajem połączenia karty z adapterem. Dzięki niemu wzrasta wydajność transferu karty. Występują dwa typy standardu UHS – UHS I  oraz UHS III.

 • UHS-I (U1) – min. prędkość zapisu 10 MB/s, teoretyczna maks. prędkość przesyłania do 104 MB/s
 • UHS-III (U3) – min. prędkość zapisu 30 MB/s, teoretyczna maks. prędkość przesyłania do 312 MB/s

Klasa prędkości wideo

Klasa ta związana jest bezpośrednio z wideo i wyróżnia 5 standardowych typów:

 • V6 – min. prędkość zapisu 6 MB/s
 • V10 – min. prędkość zapisu 10 MB/s
 • V30 – min. prędkość zapisu 30 MB/s
 • V60 – min. prędkość zapisu 60 MB/s
 • V90 – min. prędkość zapisu 90 MB/s

Poniższa infografika przedstawia zestawienie klas szybkości, wraz z osiąganymi szybkościami oraz możliwościami rejestracji filmów. Zamieściłem w niej również symbole określające klasę szybkości.

tabela porównawcza klas prędkości kart SD

Jaką kartę SD lub microSD wybrać do konkretnego sprzętu?

Jaką kartę pamięci wybrać do smartfona?

Najistotniejsze czynniki przy wyborze karty pamięci do telefonu to pojemność i odporność. Smartfon towarzyszy nam w wielu miejscach i sytuacjach, warto wybrać akcesoria dobrej jakości i marki, aby mieć gwarancję, że przy ewentualnym uszkodzeniu nie stracimy danych.
Robisz dużo zdjęć i filmów? Wybierz kartę microSD o pojemności min. 32GB. Jeśli natomiast robisz tylko podstawowe zdjęcia i krótkie video, wystarczy Ci karta 16GB.

Jaką kartę pamięci wybrać do aparatu?

W porównaniu do kart pamięci w telefonach, w przypadku aparatów jednym z najważniejszych czynników jest klasa prędkości. Obecnie zaleca się typ karty pamięci SDXC z minimalnie 64GB pojemności oraz klasę prędkości U3, a także prędkością zapisu video przynajmniej V30 (min. prędkość zapisu 30 MB/s).

Jeśli planujesz korzystać z karty SD w trudnych warunkach, na przykład podczas fotografowania w różnych warunkach atmosferycznych, ważne jest, aby wybrać kartę SD, która jest odporna na wstrząsy, wodę, kurz i temperatury ekstremalne. Takie karty mają często dodatkowe oznaczenie „X-ray proof”, „shockproof”, „waterproof” lub „temperature proof”.

Jaką kartę pamięci wybrać do wideorejestratora?

Wideorejestratory posiadają dedykowane karty miscroSD ze względu na konieczność rejestrowania dużej liczby obrazów o wysokiej rozdzielczości. Ważne jest, aby wybrać kartę pamięci o wystarczająco wysokiej prędkości zapisu, aby zapewnić płynne nagrywanie bez opóźnień, a także wystarczającej pojemności.
Karta klasy V10 (min. prędkość zapisu 10 MB/s) lub szybsza (np. V30 – min. prędkość zapisu 30 MB/s), wraz z pojemnością 32 GB lub 64GB, będzie wystarczająca.

W przypadku wideorejestratora, ważne jest, aby karta pamięci była wytrzymała i odporna na wstrząsy, wibracje oraz zmienne warunki temperaturowe. Wybieraj karty oznaczone jako „High Endurance” lub „Dashcam Edition”, które są specjalnie zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach oraz stawiaj na sprawdzone marki.

Drukowanie z karty SD

Drukowanie bezpośrednio z karty SD na drukarce często jest bardzo łatwe i wygodne, ponieważ eliminuje konieczność korzystania z komputera. W przypadku większości drukarek, nie są potrzebne specjalne sterowniki ani dodatkowe oprogramowanie. Wystarczy włożyć kartę SD do odpowiedniego slotu w drukarce, a następnie wybrać zdjęcie do wydruku bezpośrednio z menu drukarki lub korzystając z panelu sterowania.

Większość nowoczesnych drukarek obsługuje różne formaty plików graficznych, takie jak JPEG czy TIFF, które są powszechnie używane w aparatach fotograficznych i przechowywane na kartach SD. Drukarka rozpoznaje te pliki i umożliwia ich wybór i drukowanie bez konieczności konwersji czy specjalnego oprogramowania.

Dodatkowo, wydruki z kart SD często charakteryzują się wysoką jakością obrazu, ponieważ pliki przechowywane na kartach SD są zazwyczaj w pełnej rozdzielczości. 

W przypadku, gdy drukarka nie obsługuje bezpośredniego drukowania z karty SD, istnieje jeszcze opcja przesyłania plików z karty SD na komputer i następnie wydruku z komputera przy użyciu odpowiedniego oprogramowania.

Drukarki z wejściem na kartę SD

Dawno minęły czasy, w których do wydrukowania jakiegokolwiek pliku z drukarki potrzebny był komputer. Dziś niemal każda drukarka z Wi-Fi może wydrukować plik przesłany ze smartfona.

W części modeli drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, szczególnie tych fotograficznych, możemy spotkać wbudowane czytniki kart SD lub znaleźć port USB z opcją podłączenia adaptera kart pamięci. 

Jest to duże ułatwienie i warto zwrócić na to uwagę przy wyborze sprzętu do pracy lub użytku domowego, szczególnie jeśli zależy nam na druku zdjęć!

drukarka z czytnikiem kart SD

Karta SD – nośnik pamięci, który warto mieć

Karty SD stanowią niezawodne i przydatne narzędzie dla drukarek i aparatów fotograficznych. Dzięki nim możemy bez problemu przechowywać, przenosić i drukować zdjęcia, co jest szczególnie cenne dla osób, które cenią sobie wysoką jakość obrazu i wygodę użytkowania. Bez wątpienia karty SD są nieodłącznym elementem w dzisiejszej cyfrowej fotografii i drukowaniu, umożliwiając nam zachowanie naszych najważniejszych wspomnień na pięknych wydrukach.

Przeczytaj także: Jak sformatować kartę SD?

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze