Zaschnięcie tuszu. Jak wakacje szkodzą drukarce?

Zaschnięcie tuszu

Przed nami czas zabaw, urlopów i swawoli. Zanim rzucisz wszystko i wyruszysz w Bieszczady lub na Mazury, zadbaj o drukarkę. Zaschnięcie tuszu jest gorsze niż powrót do szkoły. Atramentówki nie lubią przerw w drukowaniu. Zbyt długa bezczynność kończy się dużymi problemami. Zobacz, jak ich uniknąć.

Zaschnięcie tuszu. Słowem wstępu

Nie wiem, czy są na świecie akcesoria biurowe znienawidzone bardziej niż wszelkiego rodzaju drukarki. Zacięcia kartek papieru, problemy ze sterownikami i… zasychający tusz. Dla wielu użytkowników to codzienność. Wiem, coś o tym. W końcu działam w drukarkowej branży od dawna.

Lata doświadczeń pozwoliły mi odkryć, że wiele drukarkowych humorów wynika z zaniedbań wobec drukarek. Wakacje to czas, kiedy tych zaniedbań zdarza się najwięcej.

Z plagą niedrożnych głowic spotkam się zazwyczaj we wrześniu, kiedy uczniowie wracają do szkolnych ławek. Zazwyczaj właśnie wtedy drukarki są uruchamiane po dwumiesięcznej bezczynności. Przynajmniej próbują się uruchomić.

Problemów z zaschniętym tuszem można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy kilka profilaktycznych działań. Zastosuj się do nich już teraz!

DrTusz mówi jak jest

Długi przestój w drukowaniu może skończyć się wspomnianym zapchaniem głowicy przez zaschnięty tusz. W drukarkach ze zintegrowaną głowicą, koszty naprawy mogą być tak duże, że bardziej opłacalna będzie wymiana urządzenia na nowe.

Tanie drukarki, w których zbiorniki posiadają wbudowaną głowicę, są pod tym względem mniej uciążliwe. W ich przypadku problem powinna rozwiązać wymiana wkładu atramentowego na nowy.

To jednak kosztowna droga. W wielu przypadkach zakup tuszów zamienników do taniej drukarki jest niemożliwy. Po prostu nikt (nawet ja) nie oferuje do nich zamienników, gdyż ich produkcja jest nieopłacalna.

Zawsze przestrzegam przed tanimi drukarkami na drogie tusze. Dlaczego? Wyjaśniam to m.in. w tym tekście: „Drukarka za 99 zł? Najlepszy chwyt marketingowy”.

Co do zasychania tuszu nie ma reguły. Niekiedy drukarki odmawiają posłuszeństwa już po kilka dniach przestoju. Inne po standardowym czyszczeniu głowicy wracają do sprawności po… 6 latach przerwy!

Lepiej jednak dmuchać na zimne, bo w zdecydowanej większości przypadków zaschnięcie atramentu kończy się poważnymi problemami.

Drukarki atramentowe to dość pamiętliwe urządzenia, które zemszczą się za brak uwagi w wakacje.

Zaschnięcie tuszu

Właśnie z racji ich atencyjności zazwyczaj polecam drukarki laserowe. Laserówki nie strzelają fochów. A jeśli już, to ich humory nie są tak kłopotliwe.

Zaschnięcie tuszu. Jak sobie radzić

Jeśli czytasz ten artykuł we wrześniu i szukasz gorączkowo recepty na zaschnięty tusz, spróbuj wykonać systemowe czyszczenie głowicy z poziomu oprogramowania sterującego lub panelu drukarki.

Czasem proces należy wykonać kilkukrotnie. Co, jeśli to nie pomoże? Najpierw przeczytaj tekst: „Drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz? Hmm…

W moim poradniku znajdziesz kilka praktycznych porad. Gdyby okazało się one nieskuteczne, prawdopodobnie czeka Cię wizyta w serwisie.

Każdego roku trafia do mnie wiele drukarek atramentowych, które nie chcą drukować przez zaschnięty tusz. Moi serwisanci stawiają sprawę jasno: „Zrobimy co w naszej mocy, ale nic nie obiecujemy”.

Niestety często już po wstępnej diagnozie okazuje się, że najbardziej opłacalnym wyjściem jest zakup nowej drukarki, gdyż naprawa tej uszkodzonej jest zbyt kosztowna.

Co zatem zrobić, aby uniknąć kosztownego dodatku do szkolnej wyprawki?
Najlepszym sposobem na uniknięcie zaschniętego tuszu jest regularne drukowanie. Wystarczą 1-2 dowolne wydruki (nawet testowe) tygodniowo, aby zminimalizować ryzyko awarii.

Pamiętaj, że drukarki bez pojemników ze zintegrowaną głowicą nie będą drukowały w przypadku, gdy w komorze zabraknie jednego z pojemników. Nie zwlekaj zatem z zakupami i przygotuj swoją drukarkę do wakacji.

To, że Ty masz urlop, wcale nie oznacza, że przerwa poprawi samopoczucie Twojej drukarki. Wręcz przeciwnie – to mogą być jej ostatnie wakacje.

Niektórzy producenci (prym wiedzie Brother. Sprawdź Brother DCP-T420 W) oferują drukarki z systemem automatycznego czyszczenia głowicy. To bardzo chwalone, chociaż czasem wkurzające rozwiązanie, dzięki któremu resztki atramentu nie zadomowią się w mikroskopijnych dyszach.

Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-T520 W

Aby jednak działało poprawnie, drukarki nie można pozbawiać zasilania!

Z doświadczenia wiem, że niektórzy wyciągają wtyczkę z gniazdka, aby mechanizm czyszczący nie przerywał im słodkiego snu!

Jeśli posiadasz drukarkę z systemem automatycznego czyszczenia, nigdy nie odłączaj jej od prądu. Grozi to trwałym uszkodzeniem całkiem dobrego i jednocześnie dość drogiego sprzętu.

Dobra. Wracam do opalania się.

Życzę miłych wakacji. Pamiętaj, że ja lub moi Koledzy jesteśmy dostępni i zawsze służymy drukarkowymi poradami! W razie pytań wyślij wiadomość na blog@drtusz.pl. Możesz też kontaktować się z nami przez Facebooka lub Instragram!

Aktualną ofertę drukarek znajdziesz na DrTusz.pl.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze