Jak naprawić drukarkę w domu? - Blog firmowy DrTusz

Jak naprawić drukarkę w domu?

grafika jak naprawić drukarkę w domu

Leczenie drukarek to moja specjalność. Kiedy na serwisowy stół operacyjny trafia kolejne urządzenie, jestem w swoim żywiole i jak najszybciej staram się odesłać uzdrowionego pacjenta do jego właściciela. Są jednak takie przypadki, które nie wymagają pilnej interwencji chirurgicznej, a jedynie trochę wiedzy i zaradności, by nawet w domowych warunkach poradzić sobie z nagłą usterką. Jeśli chciałbyś wiedzieć jak naprawić drukarkę w domu, to dobrze trafiłeś!

Dla jasności – nie pochwalam samozwańczych uzdrowicieli drukarek, którzy mogą im tylko zaszkodzić. Lubię natomiast dzielić się wiedzą, dlatego przedstawiam Wam 5 lekkich usterek, z którymi można poradzić sobie samodzielnie.

Na wszelki wypadek konsultowałem się  z moimi pomocnikami – Wojtkiem i Kacprem, którzy na co dzień pracują w moim serwisie. Jestem pewny, że każdemu z nas drukarka spłatała takie figle. Ciekawi? Zaczynamy!

Jak naprawić drukarkę – drukarka nie widzi nowego wkładu

Jeszcze świeży i cieplutki wkład przyjechał do Was z mojego sklepu, a Wasza drukarka zachowuje się, jakby go nie zauważyła? Mało tego, oznajmia nam o tym w komunikacie typu: brak wkładu lub jest wyraźny problem z jego zainstalowaniem? Bez paniki, być może to tylko brudny chip.

tusz w drukarce

Moja rada: Delikatnie wyjmij wkład i sprawdź, czy na chipie nie ma żadnych zabrudzeń. Czasem wystarczy ślad po palcach, którymi dotknęliśmy tusz czy toner przy przenoszeniu. Jeśli faktycznie tak jest, wystarczy ostrożnie przetrzeć chip wacikiem nasączonym substancją o właściwościach odtłuszczających, a następnie ponownie umieścić wkład w drukarce.

Jak naprawić drukarkę – drukarka nie pobiera papieru

Znacie to? Podajnik papieru uzupełniony, kilkanaście białych arkuszy czeka na zadrukowanie, a drukarka ani rusz. Nie chce wciągnąć papieru, mimo wyraźnych odgłosów pracy rolek, które za to odpowiadają.

To właśnie one, a ściślej mówiąc, otaczające je gumy, często są winowajczyniami i przez nie urządzenia drukujące trafiały na mój stół. Moja rada: Żeby sprawdzić stan gum na rolkach, trzeba najpierw wyjąć je z urządzenia.

drukarka podczas pracy

Pamiętajcie, by robić to delikatnie! Rolka, która nie pobiera papieru najczęściej ma zabrudzoną gumę. To z kolei powoduje utratę przyczepności i uniemożliwia skuteczne zabranie papieru z podajnika.

Gumę na rolce można bardzo łatwo wyczyścić, używając do tego wacika lub ściereczki nasączonej płynem odtłuszczającym lub płynem do mycia okien. 

Jak naprawić drukarkę – wydruk jest słabej jakości

Wyblakłe lub niepełne kolory? Ślady linii przerywanej? Ogólnie – słaba jakość wydruku? To może się zdarzyć każdej drukarce i może się to dziać z różnych powodów.

Przyczyna, którą mam na myśli dotyczy jednak drukarek atramentowych. Mowa o zaschniętym tuszu – zmorze incydentalnych użytkowników atramentówek.

grafika wydruk słabej jakości

Moja rada: Odmoczyć to! Sposób jednak zadziała, gdy w drukarce umieszczane są kartridże z tuszem, którego śladowe ilości znajdują się na głowicy. Należy taki wkład wyjąć i umieścić w naczyniu z płynem do okien rozcieńczonym gorącą, tak, by zanurzyć tylko ten element.

Po kilku godzinach namaczania, wkład powinien się udrożnić i znów drukować bez problemów.Ten temat opisałem ostatnio w swoim artykule. Znajdziecie tam garść innych wskazówek, które mogą Wam pomóc.

Jak naprawić drukarkę – papier utknął w drukarce

Nie ma nic bardziej irytującego niż zacięty papier w drukarce, która nie chce go oddać. Zwłaszcza, gdy za nami 30 wydrukowanych stron, a przed nami kolejne 20. Odruchowo ratujemy sytuację wyciągając kartkę siłą, a ta się rwie na mniejsze kawałeczki, które już tak łatwo nie wyślizgują się spod rolek. Koszmar!

Być może znów jest to ich wina, ale powód może być też bardzo prozaiczny – w drukarce coś siedzi. I nie chodzi o złośliwego chochlika.

papier, który utknął w drukarce

Moja rada: Upewnijmy się, że do drukarki nie wpadł żaden niepożądany przedmiot. Jeśli nasza drukarka ma podajnik pionowy, sprawdźmy to dwa razy dokładniej.

Z opowieści serwisowych i doświadczenia wiem, że do drukarki może wpaść wszystko – od monety po koralik czy zaschnięty płatek imieninowego kwiatka. Ich obecność wewnątrz urządzenia może je uszkodzić, doprowadzając do większej awarii. Warto więc, tak na wszelki wypadek, ustawić drukarkę z dala od “niebezpiecznych” przedmiotów. 

Jak naprawić drukarkę – tajemniczy kod błędu

Większość drukarek sama sygnalizuje nam, że coś się dzieje. Wysyła nam wówczas różne sygnały – od migających w konkretnych sekwencjach lampek LED po komunikaty systemowe na wyświetlaczu drukarki lub pulpicie, typu błąd XYZ001. Jak to rozszyfrować?

Moja rada: Interpretację kodu błędu z łatwością można znaleźć w instrukcji dołączonej do urządzenia, jak również w Internecie na stronie producenta.

Może się okazać, że błąd jest banalny i dotyczy któregoś z wyżej wymienionych i wówczas zastosowanie się do naszych porad może pomóc.

Na marginesie – nikomu nie życzę, by kiedykolwiek zmagał się z którymś z wyżej wymienionych przeze mnie problemów, jeśli jednak tak się stanie, trzymam kciuki za owocną współpracę z drukarkami! 


5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze