Drukarka tania w utrzymaniu. Jak to sprawdzić?

Drukarka tania w utrzymaniu

Wybór drukarki to poważna sprawa. Zazwyczaj urządzenia te służą nam o wiele dłużej niż smartfony czy komputery osobiste. Sam zakup drukarki to dopiero pierwszy krok. Kolejne wiążą się z zakupem materiałów eksploatacyjnych. Zobacz, jak wybierać, aby była to drukarka tania w utrzymaniu.

Drukarka tania w utrzymaniu. TCO

Zanim zaczniemy się rozpisywać, zajrzyjmy do mojego słownika. Znajduje się tam termin Total Cost of Ownership (w skrócie TCO). Najczęściej tłumaczy się go jako całkowity koszt posiadania.

TCO ujmuje sumę kosztów związanych z zakupem, instalacją i zarządzaniem środowiskiem infrastruktury informatycznej.

W jej skład wchodzą również akcesoria drukujące. Sam zakup drukarki stanowi zaledwie 20% całościowych kosztów.

Brzmi skomplikowanie? Mówiąc prościej: kupując drukarkę musisz wziąć pod uwagę koszty tuszów i tonerów, ich wydajność, trwałość urządzenia oraz jego podatność na awarię.

Wskaźnik podatności na awarię jest trudny do weryfikacji. Oczywiście są na rynku drukarki dostępne na tyle długo (np. Brother DCP-J105), że sprawdzenie opinii na ich temat to kaszka z mleczkiem.

Niestety, wiele drukarek pojawia się na rynku sezonowo i zaraz są zastępowane przez nowe modele. W tym przypadku ciężko określić, jak się spiszą na dłuższą metę. Łatwo jednak sprawdzić pozostałe „wskaźniki”.

Tusze i tonery oraz ich wydajność

Wkłady do drukarki to najczęściej wymieniane materiały eksploatacyjne. Przed zakupem, upatrzonego modelu należy sprawdzić, czy na rynku są dostępne sprawdzone zamienniki do drukarki, którą chcesz nabyć.

Jest to niezwykle istotne, gdyż zamienniki mogą zmniejszyć koszty eksploatacji drukarki nawet o 67%!

Nigdy nie wierz producentom w slogany o tym, że najlepiej drukują oryginalne tusze czy tonery. Tajemnicą poliszynela jest, że giganci oferują tanie drukarki tylko po to, aby zarabiać na oryginalnych tuszach i tonerach.

Jak znaleźć zamiennik tuszu i tonera? Możesz to zrobić m.in. na DrTusz.pl. Wystarczy, że w dostępnej na stronie wyszukiwarce wpiszesz nazwę drukarki lub poszukiwanego wkładu.

Już po ułamku sekundy otrzymasz wyniki.

Drukarka tania w utrzymaniu

Wydajność samego urządzenia

Zawsze sprawdzaj deklarowaną przez producenta wydajność urządzenia. Jeśli drukujesz dużo i w kolorze, kupno małego urządzenia typu All In One (bez dostępnych zamienników) będzie złym wyborem.

Ta zasada działa też w drugą stronę. Kiedy drukujesz mało, nie inwestuj w zaawansowany sprzęt.

Pamiętaj też, że drukarki atramentowe nie mogą sobie pozwolić na dłuższe niż trwające kilka dni przestoje. Wynika to z zastosowania tuszu, który ma tendencję do zasychania.

W niektórych przypadkach zaschnięty atrament może trwale uszkodzić głowicę drukującą. Nawet do tego stopnia, że naprawa będzie nieopłacalna. Warto zatem wybierać sprzęt z rozwagą.

Do druku faktur w domu wystarczy prosta i tania drukarka laserowa. Nie musisz od razu stawiać na biurku najnowszej drukarki A3.

Drukarka tania w utrzymaniu. Praca w sieci

Czas to pieniądz. Nikt nie lubi być co chwilę odrywany od swoich obowiązków, dlatego dla świętego spokoju wybierz drukarkę z Wi-Fi lub możliwością podłączenia do sieci LAN.

Wówczas z drukarki będzie mogło korzystać kilka osób jednocześnie. Tym sposobem unikniesz sytuacji, kiedy osoba posiadająca komputer skonfigurowany z drukarką będzie co chwila proszona o wydrukowanie czegoś koledze lub koleżance. A to z czasem naprawdę irytuje…

Podajnik papieru

Nikt nie lubi co chwilę wstawać od biurka, aby uzupełnić papier. Jeśli drukujesz dużo, sprawdź, ile kartek zmieści się w podatniku Twojej drukarki. Niby szczegół, a ma znaczenie.

Drukarka tania w utrzymaniu. Zapytaj Doktorka

Kto pyta, nie błądzi. Kiedy szukasz drukarkowej porady, śmiało pisz na blog@drtusz.pl. O drukarkach i drukowaniu wiem wszystko – a co za tym idzie – chętnie pomogę w doborze modelu na miarę Twoich potrzeb.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze