Zutylizuj tusz lub toner póki czas

15 marca mija ustawowy termin dostarczenia do lokalnego urzędu marszałkowskiego zbiorczego zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok. Tusze i tonery też się do nich zaliczają. Nie odkładaj formalności na ostatnią chwilę.

 

Tusze i tonery są w procesie drukowania niezbędne. Chociaż technologia nanoszenia treści na papier rozwija się od czasów Gutenberga, to nic nie wskazuje na to, aby wkłady do drukarek odeszły do lamusa. Bez względu na zawartość, pojemniki mają jeden minus – kiedyś się wyczerpują. Absolutnie nie wyrzucaj ich do zwykłego kosza na śmieci!

 

Złóż zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach nakłada na każdego przedsiębiorcę, posiadającego drukarkę, obowiązek przekazania zużytych pojemników po tuszach i tonerach do utylizacji.
Czynność ta musi zostać potwierdzona poprzez dokument, którym jest Karta Przekazania Odpadów. Przedsiębiorcy zużywający ponad 100 kg wkładów laserowych lub atramentowych muszą również dostarczyć do lokalnego urzędu marszałkowskiego zbiorcze zestawienie danych o odpadach za poprzedni rok. Ustawowy termin złożenia dokumentu upływa 15 marca.

Kara za niedostarczenie zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok
Co czeka na spóźnialskich? Na pewno spory wydatek, gdyż kara za niezłożenie zestawienia wynosi 500 zł. W zależności od sytuacji i okoliczności może być o wiele wyższa. Najbardziej niekorzystny scenariusz (delikatnie rzecz ujmując) przewiduje grzywnę sięgającą kwoty 8500 zł! Organem uprawnionym do jej nałożenia jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Czyż potrzeba bardziej dosadnych i przemawiających do stanu konta argumentów?

 

Co zrobić z pustym tonerem lub kartridżem?

Poza szeroką ofertą zamienników, jak też oryginalnych tuszów i tonerów do drukarek, DrTusz chętnie skupuje również wybrane oryginalne wkłady. Listę tych najbardziej poszukiwanych przez Rudego znajdziesz na naszej stronie. Zobacz nasz cennik skupu pustych pojemników. Jeśli posiadasz nadmiar wymienionych w spisie pojemników, skontaktuj się z nami mailowo pod adresem: skup@drtusz.pl lub zadzwoń pod numer: 85 747 97 84. Z Doktorkiem da się negocjować ceny skupu 😉 Poza częściową rekompensatą nakładów na drukarkę, zyskasz wymaganą przez Ministerstwo Ochrony Środowiska Kartę Przekazania Odpadów.

 

Nie wyrzucaj zużytych pojemników
Nie robisz zakupów online? Wolisz osobiście wpaść do nas po tusz lub toner i przy okazji zamienić kilka słów z naszą obsługą? To świetnie! Następnym razem zabierz ze sobą nienadające się do regeneracji wkłady do drukarek. Jeśli materiały eksploatacyjne do Twojej firmy dostarcza jeden z super-handlowców Rudego, nie zapomnij przekazać mu zużytych pojemników. Będąc naszym klientem, nie płacisz nic za utylizację. Oczywiście zawsze otrzymasz Kartę Przekazania Odpadów. My zadbamy już o to, aby kłopotliwe odpady trafiły do recyklingu.

 

Utylizacja jest bardzo ważna
Nigdy, ale przenigdy nie wrzucaj wkładów laserowych do zwykłego kosza na śmieci. Nawet puste pojemniki zawierają resztki proszku, składające się z żywicy, pigmentu i żelaza. Naniesiony na papier toner nie oddziałuje na zdrowie czy środowisko. Znajdujące się w zbiorniku resztki mogą jednak wpływać na ludzkie zdrowie. Pamiętaj też, że przekazując zużyte tonery i tusze do recyklingu, przyczyniasz się do ochrony naszej planety oraz zdrowia – swojego, najbliższych, a także potomnych.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze