Zutylizuj tusz lub toner w terminie - Blog firmowy DrTusz

Zutylizuj tusz lub toner w terminie

Uzupełniając tegoroczny kalendarz, koniecznie zaznacz wyraźnie datę 15 marca. To ostateczny termin dostarczenia do lokalnego urzędu marszałkowskiego zbiorczego zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok. Pamiętaj, że tusze i tonery również się do nich zaliczają!

Nawet Rudemu, pomimo zaawansowanych prac i eksperymentów, nie udało się stworzyć drukarki „perpetuum mobile”. Druk zawsze wiąże się z koniecznością stosowania tuszu lub tonera.
Każdy wkład kiedyś się jednak kończy. Chociaż z pozoru może wydawać się nieprzydatny, w żadnym wypadku nie powinien lądować w koszu na śmieci! Szacuje się, że blisko połowa zakupionych w Polsce pojemników trafia do recyklingu. Reszta ląduje na zwykłych wypiskach, co bardzo mocno szkodzi środowisku! Nie opłaca się to również z ekonomicznego punktu widzenia, gdyż wiele wkładów da się zregenerować lub nawet odsprzedać. Kwestię recyklingu tonerów i tuszy uregulowano odpowiednim aktem prawnym. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów może słono kosztować.

Dura lex, sed lex

Na mocy Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach każdy przedsiębiorca, który korzysta z drukarki, musi poddać utylizacji puste zbiorniki na tusze oraz zużyte tonery.
Potwierdzeniem wypełnienia ustawowego zobowiązania jest Karta Przekazania Odpadów. Do obowiązku każdego przedsiębiorcy, zużywającego ponad 100 kg wkładów laserowych lub atramentowych, należy również coroczne dostarczenie do lokalnego urzędu marszałkowskiego zbiorczego zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok. Ostateczny termin złożenia dokumentu upływa 15 marca. Nie warto odkładać formalności na ostatni moment. Im szybciej przedłożysz dokumenty marszałkowi, tym spokojniejszy będzie Twój sen w marcu, kiedy wszyscy przypomną sobie, że zbliża się deadline. Dla spychających „papierkową robotę” na dalszy plan, nie mamy dobrych wieści. Najniższa kara pieniężna za niezłożenie zestawienia wynosi 500 zł. Najbardziej pesymistyczny scenariusz przewiduje grzywnę sięgającą nawet 8500 zł. Organem uprawnionym do jej nałożenia jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Lepiej więc dmuchać na zimne i przestrzegać przepisów.

Zarabiaj na pustych oryginałach

Bogaty asortyment, w którego skład wchodzą tonery zamienniki, alternatywne wkłady atramentowe, jak również oryginalne materiały eksploatacyjne do różnych typów drukarek, to najmocniejszy punkt oferty DrTusza. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że #Rudy skupuje również wybrane oryginalne tusze i tonery. Spis tych najbardziej pożądanych znajdziesz na naszej stronie. Sprawdź nasz cennik skupu pustych pojemników.
Jeśli posiadasz większą ilość znajdujących się w cenniku modeli wkładów, skontaktuj się z nami mailowo pod adresem: skup@drtusz.pl lub zadzwoń pod numer: 85 747 97 84. Doktorek bywa skłonny do negocjacji. Efektem każdej takiej transakcji (oprócz zrekompensowania sobie przynajmniej częściowych kosztów tonerów lub tuszy) jest otrzymanie wymaganej przez Ministerstwo Ochrony Środowiska Karty Przekazania Odpadów. Trzymaj z Doktorkiem, a zobaczysz, że dobrze na tym wyjdziesz! 😉

Coś dla stałych bywalców

Zaglądasz czasem do sklepu stacjonarnego DrTusza? To się świetnie składa! Kiedy następnym razem pojawisz się w naszym centrum dowodzenia, koniecznie dostarcz nam nienadające się do regeneracji tusze lub tonery. Jeśli jednak nie po drodze Ci do naszego punktu, a materiały eksploatacyjne do Twojej firmy dostarcza zazwyczaj jeden z super-handlowców Rudego, właśnie jemu przekaż zużyte i niepotrzebne wkłady. Nasi klienci nic nie płacą za utylizację. Niezależnie od tego czy dostarczysz kłopotliwe odpady osobiście, czy przekażesz je naszemu przedstawicielowi, otrzymasz Kartę Przekazania Odpadów. Rzecz jasna, zadbamy o to, aby zagrażające środowisku puste pojemniki znalazły się tam, gdzie ich miejsce – czyli trafiły do recyklingu.

Z pozoru niewinny plastikowy toner jest zbudowany z tworzyw sztucznych, aluminium, gumy i metalu. Ich biodegradacja trwa bardzo długo. Ponadto, nawet zużyty wkład zawiera resztki proszku, składające się z żywicy, pigmentu i żelaza. Naniesiona na papier mieszania nie zaszkodzi zdrowiu czy środowisku. Znajdujące się w zbiorniku resztki oddziałują jednak na ludzkie zdrowie. Rozpylone w powietrzu i wdychane do płuc mogą skutkować pylicą oraz innymi chorobami układu krążenia. Jeśli chcemy cieszyć się czystym środowiskiem, musimy wspólnie o nie zadbać. Przekazując zużyte tonery i tusze do recyklingu, przyczyniasz się do ochrony naszej planety i zdrowia – zarówno swojego, jak i swoich najbliższych.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze