Tanie drukowanie – poradnik DrTusza

Papierowe wersje dokumentów nie wychodzą z mody. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to w niedalekiej przyszłości zmienić, dlatego wielu użytkowników wciąż szuka sposobu na tanie drukowanie. Rudy przygotował praktyczny poradnik dla oszczędnych, w którym zdradza kilka sztuczek i uświadamia, jak producenci elektroniki wabią użytkowników na tanie drukarki.

 

Jaką drukarkę wybrać?

Zakup drukarki, wbrew pozorom, to nie kaszka z mleczkiem (poradnik DrTusza na temat wyboru odpowiedniego modelu znajdziesz TUTAJ).

Tym razem pominiemy kwestię wyposażenia. Będzie ono miało drugorzędne znaczenie, gdy okaże się, że Twoja drukarka, chociaż cenę zakupu miała bardzo atrakcyjną, jest tak droga w eksploatacji, że bardziej opłaca się przepisywać dokumenty ręcznie. To nie żart Karola Strasburger. Znamy takie przypadki. 😉

Jeśli chcesz, aby tanie drukowanie było możliwe, nie wybieraj najtańszej drukarki. Oszczędność będzie pozorna. Wielokrotność zaoszczędzonej sumy wydasz w późniejszym okresie na tusze lub tonery.

Wielkie koncerny od lat stosują ten sam chwyt marketingowy – wypuszczają serię tanich drukarek lub urządzeń wielofunkcyjnych, aby później zarabiać na użytkownikach uzależnionych od oryginalnych wkładów.

Dopisują przy tym do swojej polityki slogan „Tylko oryginalne tonery zapewniają prawidłowe wydruki”. Nie daj się nabrać i nie przepłacaj. Dobrej jakości zamienniki niczym nie ustępują oryginalnym produktom w opakowaniach z logo producenta drukarki.

Zanim wybierzesz drukarkę, sprawdź czy znajdziesz tonery zamienniki lub tusze zamienniki. Możesz to zrobić chociażby na DrTusz.pl. Wystarczy, że w wyszukiwane na naszej stronie głównej wpiszesz model urządzenia.

tusze zamienniki i tonery zamienniki

Pamiętaj, że drukarka z tanimi tuszami na pewno będzie droższa w zakupie. Drukarka laserowa, do której bez problemu znajdziesz dobrej jakości zamiennik tonera, wymaga wyłożenia na start większej kwoty. Sprzęt tego rodzaju kupuje się z myślą o co najmniej kilkuletniej eksploatacji, więc warto wydać więcej. Ta inwestycja się opłaci! Skoro już dotarliśmy do cyklu życia produktu, musisz wiedzieć, że drukarka laserowa jest o wiele trwalsza, niż drukarka atramentowa. O laserówkę nie musisz się specjalnie troszczyć. Poza regularną wymianą tonera nie wymaga ona zbyt wiele uwagi.

Drukarka atramentowa już tak. W wielu modelach producenci stosują głowice drukujące zintegrowane z urządzeniem. Jeśli nie wydrukujesz przynajmniej kilku stron tygodniowo, pewnego dnia może okazać się, że tusz zasechł. Często udrożnienie z poziomu oprogramowania nie wystarczy – potrzebna jest wymiana głowicy, a to naprawdę spory koszt.

Problem nie jest już tak uciążliwy w drukarkach, w których głowica atramentowa została zintegrowana z kartridżem. Wadą tego rozwiązania są jednak aspekty ekonomiczne. Średni koszt wydruku strony A4 może być dość wysoki.

Niektóre firmy (np. Brother) posiadają w ofercie drukarkę z systemem automatycznego czyszczenia głowicy. Aby jednak wszystko działało jak trzeba, sprzęt musi być non stop podłączony do zasilania, a automatyczne czyszczenie głowicy może odbywać się nawet w nocy.

Wybór należy zatem do Ciebie. Doktorek na pewno doradzi Ci sprzęt na miarę Twoich potrzeb. Wystarczy się odezwać poprzez jeden z naszych kanałów w mediach społecznościowych. Nie taki Rudy wredny, jak go malują. 😉

 

Zmień ustawienia drukarki

Masz już drukarkę? Ok, no to wdrożmy poradnik taniego drukowania w życie. Zacznijmy od ustawień drukarki. Oczywiście jakość wydruku możesz zmienić przed każdym drukowaniem z poziomu oprogramowania. Będzie to jednak jednorazowe działanie, które należy powtarzać za każdym razem. Rudy podzieli się prostą sztuczką. Wykonaj ją raz i drukuj taniej przez cały czas!

W „Panelu sterowania” kliknij w „Drukarki i faksy”, a następnie wybierz „Właściwości/Preferencje drukowania”. Masz? No to zmień jakość na najszybszą. Wówczas drukarka nie będzie niepotrzebnie marnowała tuszu lub tonera na codzienne wydruki. W przypadku monochromatycznych dokumentów spadek jakości będzie ledwo widoczny. Po dłuższym okresie eksploatacji przekonasz się, że da się łatwo oszczędzać na wkładach do drukarki.

 

Mniej znaczy więcej – drukuj mądrze

Zastanów się czy naprawdę musisz drukować wszystkie strony w skali 1:1. Przy druku bardziej obszernych dokumentów zmniejsz strony i obróć je o 90 stopni tak, aby sąsiadowały ze sobą dłuższymi krawędziami. Oczywiście strony będę nieco mniej czytelne, ale oszczędzisz dzięki temu wiele kartek (w domyśle wiele drzew i pieniędzy) oraz przestrzeni, gdyż taki dokument zajmie o wiele mniej miejsca. Niektóre programy posiadają w swoim menu opcje, dzięki którym wykonasz powyższą czynność kilkoma kliknięciami.

Drugim sposobem na tanie drukowanie jest druk dwustronny. Sprawdź, czy Twoja drukarka nie jest wyposażona w tzw. duplex. Tak właśnie z reguły producenci określają funkcję druku dwustronnego.

Dwustronne wydruki pozwalają zaoszczędzić papier, a także przestrzeń. W końcu zajmują o wiele mniej miejsca w segregatorze czy na półce. Drukarka bez duplexu również może drukować dwustronnie. W tym celu musisz wybrać odpowiednie ustawienia i trochę jej pomóc, wyjmując zadrukowane na jednostronnie dokumenty z tacki odbiorczej i umieszczając je ponownie (właściwą stroną) w podajniku.

Najefektywniejszym sposobem na oszczędność będzie więc wydruk dwóch stron w orientacji poziomej na jednym arkuszu, oczywiście dwustronnie. Genialne! 😀

 

Drukowanie stron internetowych

Zdarza Ci się przenosić strony internetowe na papier? Niekiedy to konieczność. Gdy nie możesz najzwyczajniej skopiować treści do pliku tekstowego, upewnij się, że drukujesz to, co faktycznie chcesz. Każda przeglądarka ma opcję podglądu wydruku. Dzięki niej dowiesz się, jak będzie wylądowała strona web na arkuszu A4. Przezorność uchroni Cię przed marnowaniem papieru.

Wielu producentów dołącza do swoich drukarek programy do drukowania stron internetowych. W Przypadku firmy Canon odpowiada za to Easy Web Print. Hewlett-Packard oferuje z kolei Smart Web Printing. Narzędzia znajdują się zazwyczaj na dołączonej płycie CD lub na oficjalnej witrynie.

 

Drukowanie w kolorze. Czy na pewno konieczne?

Tak, wiemy. Kolorowe wydruki są fajne, bo żywe i ładne. Zastanów się jednak nad ich zasadnością. Drukując w kolorze zużywasz więcej tuszu lub tonera. Czy taki sam dokument w mono sprawi, że coś się w Twoim życiu zmieni? Oczywiście są sytuacje, gdzie bez tęczowej palety barw się nie obędzie. Na spotkanie z majętnym inwestorem nie pójdziesz w końcu z czarno-białymi wykresami.

Nic się jednak nie stanie, gdy do druku faktur i tym podobnych dokumentów nie użyjesz palety CMYK. Nawet producenci drukarek się z nami zgodzą. W końcu w niejednym modelu czarny tusz lub toner ma większą wydajność niż obecne razem z nim w kasecie kolorowe tusze lub tonery.

 

Programy do drukowania

Żyjemy w czasach aplikacji i automatyzacji w każdej dziedzinie. Oczywistą oczywistością jest więc szeroki wybór programów do taniego drukowania. DrTusz najczęściej korzysta z dwóch.

Pierwszym z nich jest InkSaver. To niestety płatne narzędzie (możesz przetestować demo) potrafi kontrolować ilość tuszu nanoszonego na nośnik. Soft potrafi dokonać analizy wydruku i zaproponować oszczędność atramentu, która nie wpłynie na utratę jakości wydruków.
Przygotuje nawet wydruk testowy, prezentujący proporcję pomiędzy poziomem dokumentów a ich jakością przy poszczególnych wariantach oszczędzania.

 

Drugie miejsce na liście programów do drukowania zajął Greenprint World, który pozwala na szybką edycję dokumentu przed samym wydrukiem. Z jego pomocą szybko usuniesz niepotrzebne fragmenty, obrazki, itp. Zaletą tego narzędzia jest opcja zliczania niewydrukowanych arkuszy i podliczania uzyskanych dzięki temu oszczędności. Przemawia do wyobraźni.

 

Nie wyrzucaj, sprzedaj!

Tusz i toner po opróżnieniu może być czymś więcej niż odpadem wymagającym utylizacji. Zanim zutylizujesz wkład do drukarki, sprawdź, czy przypadkiem nie możesz go spieniężyć.

Jedną z firm skupujących wybrane tusze i tonery jest DrTusz. Informacje na temat skupu pustych tonerów znajdziesz TUTAJ

Sposobów na tanie drukowanie jest wiele. Poza najprostszym – czyli zakupem zamienników do drukarek, możesz również skorzystać z przedstawionych powyżej metod. Każda a nich na dłuższą metę przyniesie Ci wymierne oszczędności i pomoże w ochronie środowiska.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze