Jakie są najczęstsze problemy z drukiem 3D? - Blog firmowy DrTusz

Jakie są najczęstsze problemy z drukiem 3D?

Druk 3D zyskuje coraz większą popularność – zajmują się nim nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy zaawansowanych technologii. Z pewnością jest on niezwykle efektowny, ale jak w każdym typie drukowania, możemy spotkać pewne przeciwności. Warto zawczasu wiedzieć jakie są ich przyczyny i jak można sobie z nimi poradzić, dlatego przygotowałem dla Ciebie poradnik, w którym omawiam 9 najczęstszych problemów z drukiem 3D. Zapraszam!

problemy z drukiem 3D

Typowe problemy podczas drukowania 3D

Podwijanie druku

To jeden z częstszych błędów występujących w druku 3D. Obserwujemy wówczas odginanie się warstwy wydruku, szczególnie w materiałach o wyższej kurczliwości np. ABS.

Po zaobserwowaniu podwijania się materiału warto zwiększyć temperaturę podłoża. Zwiększenie grzania platformy roboczej o 5-15 stopni może pomóc w zniwelowaniu tego problemu.

W drukowaniu 3D spotkasz się również z ustawieniami o nazwie Brim i Raft, które odpowiadają za przytrzymanie wydruku na stole roboczym. Brim to kilka przyległych warstw dookoła wydruku, a Raft stanowi podkładkę, która utrzymuje się wydruk. Oba te parametry pomagają w utrzymaniu druku we właściwej płaszczyźnie.

Jeśli powyższe sposoby nie zadziałały, spróbuj również wyłączyć dodatkowy nadmuch, który może być szkodliwy dla niektórych wrażliwszych materiałów jak ABS lub ogranicz wpływ czynników zewnętrznych np. izolując drukarkę 3D poprzez jej obudowanie.

Brak ekstruzji

Przejawia się jako zahamowanie przepływu filamentu w trakcie drukowania. Jakie mogą być tego przyczyny i jak je ograniczyć?

Najprostszym wyjaśnieniem tego zjawiska może być zatkana dysza głowicy drukującej (clogging). Zablokowanie ekstruzji, czyli przechodzenia materiału przez głowicę, może zdarzyć się w każdym momencie, dlatego warto wiedzieć jak temu zaradzić. Aby uniknąć przytkania dyszy dbaj o czystość i jakość stosowanego filamentu oraz spróbuj zastosować czyścik filamentu przed wejściem do głowicy.

Zdarzyć się może również, że w trakcie druku poluzowało się radełko prowadzące filament. Poleca się wówczas sprawdzić śruby dociskowe radełka, które przytwierdzają je do osi silnika. 

Filament zaplątał się lub skończył? To podstawowe błędy przy druku 3D. Producenci często zaopatrują rolkę w specjalne otwory, które służą przepuszczaniu przez nie końca żyłki. Dbanie o ten drobny szczegół z pewnością pomoże Ci ograniczyć kłopoty podczas drukowania.

Na temat drukowania 3D przeczytasz więcej w moim artykule Drukowanie 3D – przyszłość jest teraz!

Luźna pierwsza warstwa

Zbyt luźna pierwsza warstwa objawia się opadającymi nitkami filamentu, które nie trzymają się podłoża.

Dzieje się tak zazwyczaj z powodu zbyt dużego oddalenia stołu od głowicy. Zapobiec temu można odpowiednio dostosowując odległość tak, aby pierwsza warstwa nie posiadała luźnych przerw pomiędzy ścieźkami filamentu i miała gładką powierzchnię.

Platforma robocza musi być również prawidłowo wypoziomowana. Czynność ta wykonana raz, pozwala uniknąć dalszych błędów z wydrukami. Dla lepszej przyczepności można także wykorzystać środki adhezyjne np. kleje w areozolu czy podkładki na blat roboczy.

Nieodpowiednia pierwsza warstwa może popsuć cały druk, dlatego zadbaj również o to, aby prędkość jej drukowania nie była zbyt wysoka. Wskazane jest także nieużywanie chłodzenia na pierwszej warstwie, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego wyschnięcia plastiku i nieprawidłowego związania z płaszczyzną roboczą.

Wprasowana warstwa

Jeśli głowica jest zbyt mocno dociśnięta do stołu, uzykujemy materiał, który jest wprasowany w podłoże. Podobnie sytuacja ma się, gdy dysza jest zetknięta z platformą roboczą. Wówczas filament znajdujący się wewnątrz głowicy zwyczajnie nie będzie miał wystarczająco miejsca, aby wydobyć się poza dyszę. Rozwiązanie jest banalnie proste – spróbuj obniżyć blat lub nieco podnieść głowicę drukującą.

Oprócz ręcznej regulacji, część urządzeń 3D ma dostępne funkcje, które ułatwią Ci pracę i rozwiążą problem z wprasowaną warstwą. Powtórzenie kalibracji platformy jest możliwe dzięki czujnikom i dodatkowym ustawieniom drukarki np. funkcji babystepping, która pozwala na precyzyjne wyregulowanie każdej z osi w czasie rzeczywistym.

Przesunięcie wydruku

Bywa, że wydruk nagle przesuwa się w trakcie procesu drukowania, jeden lub więcej razy. Powoduje to, że zamiast perfekcyjnego modelu otrzymujemy nieestetyczny wydruk z wadami, wyglądającego jak schodki.

Przesunięcie wydruku może być objawem pojawienia się przeszkody mechanicznej, np. powikłaniem podwinięcia warstwy. Problemem może być także zbyt duża prędkość wydruku, co związane jest z mocą silników drukarki. Spróbuj zmniejszyć tempo o kilkanaście/kilkadziesiąt procent i sprawdź czy model nadal się przesuwa. 

Specjaliści od drukarek 3D polecają również sprawdzenie elementów ruchomych urządzenia. Problem mechaniczny może dotyczyć słabego dokręcenia zębatek na silnikach krokowych lub przeskakiwania pasków zębatych.

Skoro o silnikach krokowych mowa, potencjalną przyczyną przesunięcia wydruku może być ich przegrzanie. Zazwyczaj, po ostygnięciu sterownika, silniki wracają do pracy, jeśli jednak zjawisko nie ustępuje – sprawdź chłodzenie urządzenia.

Nitkowanie

Nitkowanie, czyli inaczej stringing to nitki i resztki materiału, które pojawiają się między odległymi elementami.

Nieestetyczny błąd nitkowania można zniwelować stosując odpowiednią prędkość ruchów jałowych. Zaleca się ustawienie prędkości przejazdowych na około 150 mm/s, jeśli korzystamy z druku głowicami w systemie bowden.

Równie istotnymi parametrami jest długość i prędkość retrakcji, czyli cofnięcia filamentu w trakcie przejazdu od jednego punktu do drugiego. Aby uniknąć pojawiania się nitek w naszym wydruku, należy oba te ustawienia stopniowo zwiększać do momentu zaniku zjawiska.

Przegrzanie materiału

Powoduje ono deformacje i pofalowania, najczęściej niewielkich elementów naszego druku.

Główną przyczyną takich błędów jest zbyt wysoka temperatura, która nie została dostosowana do wybranego rodzaju materiału. Gdy zauważymy przegrzewanie się naszego materiału, warto obniżyć temperaturę o 5, a nawet 15 stopni, szczególnie gdy tworzony model jest nie większy niż 5 cm.

Jeśli zmniejszenie temperatury nie pomogło, spróbuj zmienić parametry, ustawiając dodatkowe chłodzenie podczas całego procesu drukowania. Poszczególne materiały wykorzystywane do druku 3D np. PLA, wymagają stałego chłodzenia, zwłaszcza, gdy drukowane obiekty są naprawdę małe. 

Trzecim rozwiązaniem, które może zapobiec przegrzewaniu materiału jest zmniejszenie prędkości druku. Szybkość drukowania może zostać obniżona dla całego modelu lub dla każdej warstwy, wykorzystując np. opcję minimum layer time.

Słabe mosty (przerwy w łączeniach)

Mosty to łączenia między dwoma lub większą ilością punktów. Najczęściej drukowane są w powietrzu, co stanowi dla drukarki trudne zadanie i wymaga dostosowania odpowiednich parametrów, zależnie od wykorzystywanego materiału. 

Przerwy w łączeniach występują najczęściej, gdy w naszym modelu występują dłuższe mosty. Aby temu zaradzić warto skorzystać ze wsporników (supportów), dzięki którym nasz wydruk będzie się lepiej utrzymywał w powietrzu.

Konieczne jest również zadbanie o odpowiednie ustawienia podczas drukowania. Problem ze zrywającymi się mostami może zniwelować dostosowanie prędkości ruchów głowicy do wybranego materiału, odpowiednie ustawienie mnożnika ekstruzji od 100% wzwyż, a także sprawdzenie pracy wentylatora chłodzącego (powinien jak najszybciej schłodzić powstałe mosty).  

Nieodpowiednia ilość materiału

Problemem podczas drukowania 3D może być zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość materiału. Przy nadmiernej ilości powstają zgrubienia, które są widoczne na pierwszej i kolejnych warstwach. Błąd ten może wynikać między innymi z powodu:

  • nieprawidłowej kalibracji ekstrudera (kroków/mm dla silnika osi E);
  • niewłaściwego rozmiaru dyszy lub szerokości ścieżki;
  • zbyt dużego przepływu materiału;
  • złego lub niedokładnego wypoziomowania blatu roboczego.

Niedostateczna ilość materiału może spowodować, że w Twoim druku pojawią się ubytki (niedokładne wypełnienia) lub pojedyncze linie filamentu, które nie stykają się ze sobą. Przyczyną takiego zjawiska może być:

  • za niska temperatura druku, przez co filament niedostatecznie się topi;
  • ustawienie niewłaściwej średnicy dla wybranego filamentu;
  • przytkana dysza głowicy drukującej;
  • wybranie nieodpowiedniej szerokości ścieżki.

O zbyt dużej ilości materiału z pewnością nie powiemy, gdy nasz wydruk będzie stworzony z tuszów jadalnych. :p Sprawdź: Drukarka 3D do jedzenia. Będzie pysznie!

Z pewnością nie są to wszystkie możliwe błędy jakie spotkamy podczas drukowania 3D, jednak przygotowana lista pomoże Ci usunąć najczęściej spotykane problemy. Na dzisiaj to wszystko! Jeśli nie chcesz przegapić innych przydatnych poradników dotyczących druku, zapisz się do mojego Newslettera i obserwuj mnie na mediach społecznościowych, klikając ikonki poniżej. Do jutra!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze