Drukowanie 3D - przyszłość jest teraz - Blog firmowy DrTusz

Drukowanie 3D – przyszłość jest teraz

Drukowanie 3D nikogo już nie dziwi. Drukarki 3D stały się częścią codzienności w wielu branżach. Tworzą wydruki wielowymiarowe, można zrobić za ich pomocą rzeźby, części do samochodu lub mebli oraz inne przedmioty codziennego użytku. Co jeszcze można wydrukować za pomocą drukarek 3D? Przeczytaj!

Drukowanie 3D

Drukowanie 3D – jakich materiałów można używać?

Jakich materiałów można używać w druku 3D? Właściwie łatwiej będzie odpowiedzieć na inaczej zadane pytanie. Jakich materiałów nie da się użyć w drukarkach 3D? Odpowiedź brzmi: Niewielu. Póki co nie powstała jeszcze drukarka 3D, zdolna do drukowania za pomocą tradycyjnych tuszów 😉

Wybór materiału (tzw. filamentu) zależy tak naprawdę od możliwości finansowych użytkownika. Te najdroższe materiały są używane raczej przez większe przedsiębiorstwa, które poprzez używanie drukarek 3D mogą zmniejszyć koszty produkcji.

Ogromną rolę gra też cena sprzętu. Drukarka 3D pracująca na metalu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli więc nie masz akurat takiej gotówki pod ręką, raczej zdecydujesz się na tańszy i bardziej popularny materiał, który pasuje do domowych, niedrogich urządzeń 3D.

drukarka 3D

Czy druk 3D to technologia przyszłości? 

Wydaje się, że technologia ta jest stosunkowo nowa, dlatego często słyszy się to pytanie w jej kontekście. Większość z Was – czytelników – z pewnością będzie zdziwiona, że sam system drukowania przestrzennego został opatentowany już w 1984 roku przez Charles’a Hulla, którego to uważa się właśnie za pomysłodawcę.

Jest on również założycielem firmy 3D Systems, która zajmuje się produkcją drukarek i skanerów 3D oraz materiałów eksploatacyjnych do nich.

Czy można więc ją nazwać technologią przyszłości? Moim zdaniem, mimo już bardzo długich lat na rynku – jak najbardziej. Od kilku lat popularność drukowania przestrzennego stale rośnie, więc z niecierpliwością czekamy na coraz to nowe możliwości, które już teraz i tak są ogromne!

Żółty filament

Drukowanie 3D – do czego jest wykorzystywana ta technologia

Największym, czysto teoretycznym przełomem w przemyśle druku przestrzennego jest postawienie pierwszych domów za pomocą tej technologii (Przeczytaj Druk 3D w służbie potrzebującym). Reklamowana jako super tania, szybka opcja budowy domu wciąż nie jest jednak zbyt popularna.

Dlatego też zaznaczyłem – czysto teoretycznym przełomem, ponieważ wokół tego sposobu pojawia się bez przerwy dużo pytań i wątpliwości – nie w każdym miejscu na świecie są przecież takie same warunki, a dostosowanie takich domów do warunków w Polsce może się znacząco różnić w porównaniu z warunkami w Portugalii.

Moda na drukowanie nie ominęła również… mody. Buty, suknie czy biżuteria już zdążyły zagościć na wybiegach Fashion Week i swoim futurystycznym, ciekawym wyglądem wprawiają w osłupienie. Choć tekstylia wydrukowane w 3D raczej jeszcze nie są postrzegane jako “ubrania na co dzień”, to buty czy biżuteria jest coraz bardziej popularna.

Coraz częściej mówi się również o drukowaniu jedzenia. Pierwsze próby druku żywności odbyły się oczywiście w Chinach. Od tamtej pory urządzenia 3D zaczęły być coraz częściej używane w przemyśle spożywczym, a szczególnie cukierniczym. Spod dyszy urządzenia wychodzą czekoladowe ozdoby czy rzeźby, przepyszne cukierki, elementy z cukrowego szkła, a nawet całe torty. Wyglądają obłędnie, aż szkoda, że jestem na diecie.

drukarka 3d w medycnie

Największy przełom w dziedzinie medycyny?

Moim zdaniem największym przełomem drukowanie przestrzenne może szczycić się w medycynie. Trwają badania pod kątem biodruku, czyli używania do druku materiałów zawierających żywe komórki. W przyszłości, miejmy nadzieje – zrewolucjonizuje to medycynę i przemysł kosmetyczny.

Biodruk może w przyszłości ułatwić naprawę poparzeń tkanek skórnych, a także zastąpić zwierzęta w badaniach klinicznych. Już teraz drukarki 3D są wykorzystywane w przemyśle medycznym przy tworzeniu zaawansowanych protez, drukowaniu tabletek czy w skrajnych przypadkach nawet implantów czaszki.

Całkiem niedawno zostało wydrukowane miniaturowe, całkowicie anatomicznie zgodne serce. Jest co prawda wielkości orzecha, ale szybki i znaczący rozwój pozwala stwierdzić, że już niedługo będziemy czytać o pierwszym wszczepionym sercu powstałym za pomocą biodruku. 

Jestem ogromnie ciekaw co na tym polu przyniesie przyszłość!

tak wygląda drukowanie w 3D

Drukowanie 3D – ciemna strona

Bardzo zachwalam technologię druku przestrzennego, przecież to moja bliźniacza branża. Tak jak w zwykłe drukarki, urządzenia 3D mogą być używane w niekoniecznie dobrych celach. Pisałem kiedyś o atakach hakerskich na drukarki. Drukarki 3D mogą służyć również do druku… broni. 

Drukarki przestrzenne są niesamowicie wszechstronne – jak widać, można na nich stworzyć przedmioty codziennego użytku, poprzez jedzenie, aż do ludzkiego serca. Niestety są używane też w niekoniecznie godny sposób. 

Odnotowuje się zwiększenie drukowania skimmerów do kart kredytowych. Skimmer to “urządzenie” imitujące tą część w bankomacie, do której wkładasz swoją kartę przed wypłatą pieniędzy. Jest używana do kopiowania danych z Twojego nośnika. 

Wniosek jest prosty – wszystkie nowe technologie, które niosą ze sobą ogromny postęp i otwierają wiele drzwi – mogą otworzyć też te nieodpowiednie drzwi i być poważnym potencjalnym zagrożeniem. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze