Jak utylizować drukarki? DrTusz podpowiada

Jak utylizować drukarki? Mam stare urządzenie wielofunkcyjne i nie wiem, gdzie je wyrzucić? Takie pytania otrzymujemy regularnie poprzez każdy z kanałów komunikacji. I bardzo dobrze! Zużyta elektronika to niebezpieczne dla środowiska odpady, które nie powinny trafiać na zwykłe wysypiska śmieci.

Jak utylizować drukarki - Rudy utylizuje drukarki

Jak (nie) utylizować drukarek – UWAGA

Drukarki to zaawansowane technologicznie urządzenia, które zawierają w sobie całą tablicę Mendelejewa. Kiedy stoją sobie na biurku, nikomu nie szkodzą. Kiedy jednak lądują na nieodpowiednim wysypisku śmieci…

Azbest, ołów, rtęć, kadm, związki bromu oraz chrom powoli uwalniają się do środowiska naturalnego. Każdy z tych związków może wywoływać groźne choroby jak np.: nowotwory płuc, dolegliwości układu rozrodczego lub zaburzenia układu krążenia.

Kolejne pokolenia raczej nie będą zachwycone z takich artefaktów. Wręcz przeciwnie – biorąc pod uwagę digitalizacje społeczeństwa, problem odpadów elektronicznych będzie coraz większy.

Jak utylizować drukarki - punkt utylizacji drukarek

Każdy z nas może go zminimalizować – poprzez właściwą utylizację starego sprzętu, w tym zużytych drukarek.

Poza drukarkami samymi w sobie, jeszcze większe niebezpieczeństwo stanowią wyrzucane na „tradycyjne” wysypiska puste tusze i tonery. Zużyte wkłady do drukarek wciąż zawierają w sobie substancje chemiczne.

Mikroskopijne drobiny są szkodliwym odpadem, negatywnie oddziałującym na środowisko naturalne oraz ludzi.

Stary toner zużytej kasecie laserowej zawiera żywicę, pigment oraz żelazo. Taki toner już jako grafika wydrukowana na arkusz papieru nie oddziałuje na zdrowie czy środowisko. Inaczej sprawa wygląda, gdy pojemnik po nim znajdzie się na zwykłym wysypisku.

Niesione przez wiatr drobiny cząstek zwiększają ryzyko zachorowań na pylicę lub astmę.
Co również bardzo ważne – substancje zawarte w opróżnionych wkładach do drukarek zwiększają ryzyko zachorowań na raka!

Często drukarki są wyrzucane razem z tuszem lub tonerem w środku. W takim duecie nieodpowiednio zutylizowane są jak mała bomba chemiczna. Biorąc pod uwagę wspomnianą digitalizację społeczeństwa – takich bomb będzie coraz więcej.

Jak utylizować drukarki. Co mówi prawo

Kwestia utylizacji sprzętu elektronicznego doczekała się własnego aktu prawnego. Wszelkie regulacje zawarto w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Z tego aktu prawnego dowiecie się m.in. kto ma obowiązek zbierania nikomu już niepotrzebnego RTV i AGD. W tym również drukarek. Nie chce Ci się czytać ustawy? Zapraszamy do przeczytania tekstu „Obowiązki sprzedawcy oraz serwisanta sprzętu elektrycznego i elektronicznego” na portalu Biznes.gov.pl.

W kolejnym akapicie pozwolę sobie go streścić ten wpis, aby jasno i konkretnie odpowiedzieć, jak utylizować drukarki.

Utylizacja drukarek – gdzie, jak i dlaczego?

Miejsca, gdzie możemy zostawić stara lub popsutą drukarkę jest kilka*

– sklep, w którym kupujemy nową drukarkę
– serwis sprzętu elektronicznego
– najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów

Sklep sprzedający nam drukarkę ma obowiązek odebrania od nas zużytego sprzętu, o ile ten sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje, co sprzęt sprzedawany. Kupując nową drukarkę nie możemy zostawić w rozliczeniu zmywarki.

Jeszcze inaczej sprawy mają się w przypadku sklepów o powierzchni sprzedaży wynoszącej co najmniej 400 m2 z RTV, Euro i AGD. Właściciele takich obiektów handlowych mają ustawowy obowiązek przyjmowania zużytego sprzętu.

Żaden z zewnętrznych wymiarów urządzenia nie może przekroczyć 25 cm – a co za tym idzie – takie markety RTV mogą nie chcieć przyjmować drukarek. Gabaryty nawet przenośnych drukarek nie mieszczą się w podanej normie.

Co zatem zrobić, jeśli nie chcemy kupować nowej drukarki, a stara zmieniła kolor obudowy z białej na żółtą i nadaję się tylko na podstawkę do kwiatków?

Serwisy drukarek zazwyczaj proponują bezpłatną utylizację drukarek, których naprawy są niemożliwe lub nieopłacalne.

Możemy też dostarczy drukarkę do najbliższego PSZOK-u. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów to zorganizowane z myślą o mieszkańcach gmin miejsca, do których można dostarczać odpady nienadające się do składowania razem ze „standardowymi” śmieciami.

Na liście takich odpadów znakują się m.in. elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak również baterie i akumulatory.

Jak utylizować drukarki – DrTusz pomaga


My również dokładamy swoją cegiełkę do ochrony środowiska i nie wyłamujemy się z gry o czystszy świat. Każdy z naszych Klientów może zostawić u nas swoją starą drukarkę.

Przy naszej siedzibie w Białymstoku prowadzimy również stacjonarny serwis. Jeśli bezpłatna diagnoza wykaże, że drukarka nie nadaje się do naprawy, Klient może ją u nas zostawić do utylizacji.

O wynikach diagnozy informujemy telefonicznie, więc nie trzeba się nawet do nas fatygować.

Każdego roku na świecie sprzedaje się tysiące drukarek. Wg szacunku specjalistów tylko w Polsce sprzedaje się 4 000 000 (słownie: cztery miliony).

Warto zatem dołożyć swoją cegiełkę do lepszego jutra i zutylizować drukarkę.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze