Jak przechowywać tusze do drukarek? DrTusz wyjaśnia

jak przechowywać tusze do drukarekWkłady atramentowe zazwyczaj wymieniamy na bieżąco. Dość rzadko kupujemy tusze na zapas. Nie zdajemy sobie przy tym sprawy, że plastikowy pojemnik zawiera atrament, będący wieloskładnikową substancją. Tusz, poza wodą, zawiera dobrane w precyzyjnych proporcjach komponenty, dlatego trzeba o niego zadbać. Jak przechowywać tusze do drukarek? #Rudy zdradzi Ci kilka sprawdzonych sposobów.

Jak przechowywać tusze do drukarek?

W zamierzchłych czasach Windows 95 i 98 producenci dołączali do drukarek specjalne zasobniki, które umożliwiały przechowywanie aktualnie niewykorzystywanych wkładów atramentowych. Dziś młodszym użytkownikom może się to wydawać dziwne, ale np. w drukarkach HP 695C/697C do drukowania zdjęć potrzebny był tusz fotograficzny. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że przed rozpoczęciem drukowania należało zamienić kartridż z czarnym tuszem na ten z fotograficznym.

Nieużywany tusz lądował w dedykowanym zasobniku. Jego konstrukcja chroniła dysze przed uszkodzeniem oraz tusz przed wyschnięciem. Zdjęcie zasobnika, który pełni obecnie funkcję eksponatu, możecie zobaczyć poniżej.

jak przechowywać tusze do drukarek

Jak przechowywać tusze do drukarek? Postępuj zgodnie z instrukcją

Zawsze wyłączaj drukarkę za pomocą przycisku ”Power”. Jeśli chcesz odłączyć sprzęt od zasilania, wyjmując wtyczkę z gniazdka i poczekaj aż wszystkie kontrolki zgasną. Dzięki temu tusze wrócą do pozycji, w której będą zabezpieczone przed zaschnięciem.

Jak przechowywać tusze do drukarek? Uważaj na temperatury

Lato to ulubiona pora roku Rudego. Wszystko jest takie kolorowe. Słońce, wokół zielono, budki z lodami we wszystkich odcieniach CMYK na każdym rogu. Czego chcieć więcej? Przecież jest prawie idealnie. Towarzysząca wakacjom pogoda może jednak zaszkodzić wkładom atramentowym.

Nie zostawiaj tuszu w nagrzanym samochodzie. Wkłady należy przechowywać w temperaturze od -15 do 35 stopni Celsjusza. Nie zostawiaj zatem pojemników wewnątrz. Tyczy się to zarówno oryginalnych produktów, jak i tuszów zamienników.

W ciepły letni dzień i przy dobrym nasłonecznieniu wnętrze auta w ciągu kilkunastu minut może rozgrzać się do temperatury ponad 50 stopni Celsjusza. Lepiej zatem przestrzegać wytycznych i nie zostawiać kartridża w aucie, wystawionego na lejący się z nieba żar.

Pamiętaj, że wysoka temperatura może spowodować reakcję chemiczną, która negatywnie wpłynie na właściwości tuszu.

Z kolei zimą srogi mróz może mieć jeszcze gorsze skutki. W naszym klimacie grudniowe czy styczniowe noce potrafią być naprawdę chłodne. Jeśli tusz będzie zbyt długo przebywał w temperaturze niższej niż wspomniane – 15 stopni, może dojść do rozszczelnienia kartridża.

Jak przechowywać tusze do drukarek? Daj im spokój

Urlop, delegacja, przeprowadzka czy nawet zwyczajna ciekawość nie powinny skłaniać Cię do wyjmowania tuszu z drukarki. Skoro już tam wygodnie siedzi, niech tak zostanie. Wkłady atramentowe nie powinny pozostawać niezabezpieczone nawet na krótką chwilę. Może to doprowadzić do zaschnięcia tuszu – a co za tym idzie – kartridż stanie się bezużyteczny. W przypadku pojemników ze zintegrowaną głowicą, niewłaściwe zabezpieczenie wkładu może skończyć się uszkodzeniem głowicy.

Jak przechowywać tusze do drukarek. Nagłe wypadki

Kiedy dojdzie do sytuacji, w której wymontowanie wkładów okaże się niezbędne, właściwie je zabezpiecz. #Rudy podpowiada, jak to poprawnie zrobić. Będzie do tego potrzebny szczelny, plastikowy pojemnik oraz wilgotna szmatka. Tusz należy włożyć do pojemnika dyszami do góry. Następnie obok umieść nawilżoną szmatkę i zamknij wieko. Tym sposobem ochronisz dysze przed wpływem warunków zewnętrznych.

Jeśli Twoje kartridże do drukarki posiadają dodatkowe korki lub zatyczki (konieczne jest usunięcie ich przed użyciem wkładu), umieść je ponownie przed rozpoczęciem przechowywania.

Jak przechowywać tusze do drukarek. Utylizacja

Pamiętaj, aby nie wyrzucać pustych wkładów do zwykłego kontenera na śmieci. Kupując tusze w naszym sklepie stacjonarnym, zawsze możesz zostawić nam stare pojemniki do utylizacji. Prowadzimy również stacjonarny skup wybranych tuszów i tonerów, które nadają się do ponownego użycia. Przy większej ilości pustych wkładów ceny ustalamy indywidualnie.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Wyślij zapytanie na e-mail: skup@drtusz.pl lub zadzwoń pod numer 85 7479 784. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Pamiętaj, że przechowując i utylizując tusze dbasz o środowisko.

W razie dodatkowych pytań, odzywaj się do Doktorka. Rudzielec chętnie rozwieje Twoje drukarkowe wątpliwości i podzieli swoim wieloletnim doświadczeniem.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze