Gry Rudego – zapraszam w nostalgiczną podróż

Mój najnowszy projekt, jakim jest Salagier.pl przynosi mi i mojej kolorowej załodze wiele radości i pozwala spełniać się twórczo. Kolorowanki, łamigłówki czy rebusy to nieskończona ilość wariacji, dlatego Kasia, która urzeczywistnia nasze pomysły w programie graficznym, jeszcze długo na nudę narzekać nie będzie. Zwłaszcza, że repertuar Sali Gier rozszerzyliśmy także o zabawy dla nieco starszych nastolatków, zabierając ich w sentymentalną podróż po grach, które mogą pamiętać ze szkolnych czasów.
Wtedy wystarczył przeciwnik, kawałek kartki w kratkę i długopis, by prowadzić niekończące się rozgrywki. Dziś, dzięki szablonom, które przygotowałem, granie offline jest jeszcze prostsze.
Zobaczcie, jakie “gotowce” Wam przygotowałem. Kto z Was, moi drodzy Czytelnicy, pamięta te gry?
Gry Rudego – Statki
Żadna gra z dzieciństwa nie wywoływała tylu emocji, co stare, dobre statki. Każdy, kto chociaż raz stanął z przyjacielem, bratem, siostrą czy rodzicem do tej potyczki, wie jak ważne jest planowanie i strategia.
Logiczne myślenie i taktyka decydowały o zwycięstwie, które związane było z zatopieniem całej floty przeciwnika. “Pudło”, “trafiony” czy “trafiony zatopiony”, to komendy, które przybliżały lub oddalały gracza od wygranej.
Pełną instrukcję oraz szablon do Gry w statki znajdziecie >TUTAJ<.

Państwa – Miasta
Gra w Państwa miasta wbrew pozorom do najłatwiejszych nie należała. I to nie za sprawą skomplikowanych reguł, a ze względu na konieczność posiadania dobrej pamięci, refleksu i wiedzy o świecie. W jak najkrótszym bowiem czasie należało wypełnić wszystkie rubryki wyrazami rozpoczynającymi się wylosowaną literą.
Oprócz nazwy państwa i miasta, kategoriami, w których należało wykazać się biegłością były m.in. nazwy roślin, zwierząt, rzeczy czy imiona.
Gra w państwa miasta była ekscytująca i dawała wiele satysfakcji graczom, którym udało się zabłysnąć nazwą, na którą nie wpadli pozostali uczestnicy. Państwa – Miasta to gra wieloosobowa.
Im więcej osób w rozgrywce, tym trudniej o unikalne odpowiedzi. Kto był fanem? Może warto wrócić do wspomnień i zaprosić do gry całą rodzinę? Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Gra w piłkarzyki – pobierz szablon
Ta gra kojarzy mi się przede wszystkim ze szkolnymi czasami. Do tej rozgrywki najczęściej przystępowało się z kolegą z ławki. Narysowane gdzieś na ostatniej stronie zeszytu w kratkę boisko wystarczyło, by na kilkanascie minut skupić uwagę tylko na nim.
Cel gry był jeden – strzelić gola przeciwnikowi dzięki przemyślanym niczym w szachach ruchom wzdłuż lub na ukos planszy. Na jednym golu się nie kończyło – gra mogła trwać w nieskończoność aż do utraty orientacji na boisku.
Mam nadzieję, że na stworzonej przeze mnie murawie “piłka” będzie rozgrzana do czerwoności. Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<

Gry Rudego – Plaster miodu
To świetna rozrywka dla dwóch graczy niezależnie od ich wieku. Podobnie jak w piłkarzykach, bardzo ważna jest umiejętność przewidzenia ruchu przeciwnika oraz logiczne myślenie.
Wbrew pozorom połączenie kropek wcale nie jest takie banalne, zwłaszcza gdy powstałe linie nie mogą złożyć się na trójkąt.
W myśl zasady do trzech razy sztuka, przygotowałam szablon na trzy rundy tej zabawy. To kto podejmie wyzwanie? Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Gra w łapki na kartce
Kto kiedykolwiek mierzył się z kimś w łapki, wie, że ta niewinna gra potrafi podnieść ciśnienie i dostarcza adrenaliny. Wszystko za sprawą dwóch czynników – po pierwsze, należy jak najszybciej odnaleźć zadaną przez przeciwnika liczbę, po drugie – w czasie naszych poszukiwań, przeciwnik obrysowuje swoją łapkę, zbliżając się nieubłaganie do ostatniej krawędzi.
Czasem liczbę udaje się znaleźć bardzo szybko, czasem zajmuje to zbyt wiele cennego czasu, w którym przeciwnik zarysuje niemal cały kształt. Wygrywa oczywiście ten, kto pierwszy wykona obrys. Tę szybką i emocjonującą rozgrywkę testowaliśmy wspólnie z moimi przyjaciółmi. Oj, wzajemne sympatie wisiały na włosku.
Na szczęście tylko przez krótką chwilę. Wam też życzę wrażeń i wiele śmiechu przy tej rozgrywce. Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Gry Rudego – Wąż Wyrazowy
Prawdziwa gratka dla osób, które szczycą się bogatym słownictwem. W tej grze mają okazję, by to udowodnić.
Do pierwszego wyrazu należy bowiem dopisać kolejny, który rozpoczyna się literą, kończącą wyraz poprzedni. W rozgrywce mogą uczestniczyć 2 i więcej osób.
Tylko od graczy zależy poziom trudności zadania – czy zawężą wyrazy do jednej kategorii czy pozwolą na większą swobodę. Wygrywa ta osoba, której wyraz jako ostatni zmieści się w obrysie węża.
Zdecydowanie gry wymagające wysiłku intelektualnego to jest coś, co lubię najbardziej. Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Darmowe gry – pobierz, wydrukuj, baw się!
Mam nadzieję, że moje propozycje zagoszczą w Waszych domach podczas spędzania czasu z najbliższymi. Każdemu, kto sięgnie po moje szablony życzę udanej zabawy.
Z natury jestem sentymentalny, więc ciężko mi uwierzyć, że konsole i Internet do reszty mogłyby wyprzeć tak bardzo offlinowe rozgrywki. Jak jest u Was?
Zdarza Wam się na kilka godzin wsiąknąć w tradycyjne planszówki czy gry podobne do tych powyżej? Koniecznie dajcie znać.
Przeczytaj też „Sposób DrTusza na nudę„.