Gry na kartce papieru - Blog firmowy DrTusz

Gry na kartce papieru

W dobie wszechobecnej technologii nie można zapominać o urokach klasycznych rozrywek, które nie wymagają ani komputera, ani smartfona. Gry na kartce papieru są doskonałym sposobem na spędzanie czasu w gronie rodziny. Warto przypomnieć sobie kilka z tych ,,vintydż” tytułów, które zapewnią rozrywkę w dowolnym miejscu. Kiedyś wystarczył towarzysz zabawy, kartka i długopis, by przeprowadzić kilku godzinne rozgrywki podczas deszczowej pogody lub w podróży. Poznajcie kultowe gry bez prądu, które zachwycą uczestników bez względu na wiek.

Gry na kartce papieru i DrTusz

Gra w statki

Klasyczna gra strategiczna dla dwóch graczy. Zasady gry są proste. Musisz wykazać się zdolności ustawienia swoich statków w taki sposób na planszy, aby utrudnić przeciwnikowi ich ,,zatopienie”. Równie ważne są oczywiście celne trafienia w flotę oponenta.

Żadna gra z dzieciństwa nie wywoływała tylu emocji, co stare, dobre statki. Każdy, kto chociaż raz stanął z przyjacielem, bratem, siostrą czy rodzicem do tej potyczki, wie jak ważne jest planowanie i strategia. To co najlepsze w statkach to fakt, że nie jest to gra schematyczna, a dodatkowo rozwija spostrzegawczość i logiczne myślenie.

Każdy z graczy do swojej dyspozycji ma:

 • 1 czteromasztowiec
 • 2 trzymasztowce
 • 3 dwumasztowce
 • 4 jednomasztowce

Statki mogą być ustawione na planszy w pionie lub poziomie tak, aby nie stykały się one ze sobą w żaden sposób. Gra trwa do momentu, aż jeden z graczy zatopi całą flotę przeciwnika.

Pełną instrukcję oraz szablon do Gry w statki znajdziecie >TUTAJ<.

Gra na kartce papieru w statki

Gra w opowiadanie – kreatywna zabawa dla wszystkich

Gra słowna w opowiadanie to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i zdolności narracyjnych. Rozgrywka zapewnia niezwykle przyjemne doświadczenie, które jest niezależne od liczby uczestników! Mogą grać 2, 3 czy więcej osób.

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje kartkę papieru i dzieli ją na cztery paski. Następnie, w trakcie kolejnych rund, gracze odpowiadają na zadawane pytania, tworząc historię na podstawie pytań:

 1. Kiedy? – zaginamy kartkę i przekazujemy do kolejnej osoby.
 2. Gdzie? – zaginamy kartkę i przekazujemy dalej, i tak dalej…
 3. Kto?
 4. Komu?
 5. Co zrobił?
 6. Czym?
 7. Jak to się skończyło?

Kartki krążą między uczestnikami, a każda z osób dodaje swoje unikalne odpowiedzi. Całość kończy się głośnym odczytaniem stworzonych historii. Każda runda to nowa przygoda, pełna śmiechu i niepowtarzalnych historii stworzonych z wyobraźnią uczestników. Szczególnie jak dopuścimy do głosu dzieciaki!

Gra Państwa – Miasta

Gra w Państwa miasta wbrew pozorom do najłatwiejszych nie należała. I to nie za sprawą skomplikowanych reguł, a ze względu na konieczność posiadania dobrej pamięci, refleksu i wiedzy o świecie. W jak najkrótszym bowiem czasie należało wypełnić wszystkie rubryki wyrazami rozpoczynającymi się wylosowaną literą.

Oprócz nazwy państwa i miasta, kategoriami, w których należało wykazać się biegłością były m.in. nazwy roślin, zwierząt, rzeczy czy imiona.

Gra w państwa miasta była ekscytująca i dawała wiele satysfakcji graczom, którym udało się zabłysnąć nazwą, na którą nie wpadli pozostali uczestnicy. Gra w Państwa – Miasta to gra wieloosobowa, która sprawdzi się na różnego rodzaju wyjazdach podczas nudy.

Im więcej osób w rozgrywce, tym trudniej o unikalne odpowiedzi. Kto był fanem? Może warto wrócić do wspomnień i zaprosić do gry całą rodzinę? Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Gra na kartce papieru Państwa - Miasta

Gra w kalambury, czyli sztuka bez słów

Kalambury to gra, która przenosi komunikację na zupełnie nowy poziom! Zasady gry są proste. Jeden z rozgrywających otrzymuje hasło, które musi przekazać innym bez mówienia oraz pokazywania. W wariancie tym gry wszystko ma się odbywać na kartce papieru. Całkowicie eliminujemy słowa i zastępujemy je rysunkami! To proste założenie otwiera szerokie pole do rozwijania kreatywności uczestników.

Rozgrywka w Kalambury to nie tylko szansa na dobrą zabawę, ale również doskonały sposób na rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Gracze muszą się ze sobą porozumieć za pomocą sztuki, co skłania do obserwacji, skupienia się na detalach i zrozumienia subtelności wyrażanych przez innych. Ponadto, każda runda to wyjątkowe wyzwanie, ponieważ różnorodność haseł i ich interpretacji sprawiają, że gra nigdy się nie nudzi. Na dobrą sprawę nie ma też limitu osób. Można grać indywidualnie lub drużynowo!

Gra z pewnością dostarczy niezapomnianych sytuacji oraz co najważniejsze, masę śmiechu. Cała moja ekipa poleca tą grę!

Gra plaster miodu

To kolejna propozycja i świetna rozrywka dla dwóch graczy. Bardzo ważne jest tutaj logiczne myślenie, obserwacja przeciwnika oraz umiejętność przewidzenia jego następnego ruchu.

Gracze otrzymują trzy plastry miodu na kartce papieru, tym samym ustalamy rozgrywkę na 3 rundy. W każdym z pól znajduje się 6 punktów. Gra polega na łączeniu ich naprzemiennie, korzystając z linii. Trzeba pamiętać, że kropki można połączyć tylko raz. Dodatkowo, nie można ich tak powiązać, aby stworzyły trójkąt o bokach w tym samym kolorze.

Powyższe ograniczenie to najciekawszy element rozgrywki w plaster miodu. Wprowadza element strategicznego myślenia, a także zachęca graczy do starannego planowania swoich ruchów, aby unikać niepożądanych połączeń. Można również przyjąć taktykę opierającą się na utrudnianiu zadania oponentowi. Ciekawe co by się stało gdyby obydwaj gracze wpadli na ten sam pomysł!

Kto podejmie wyzwanie? Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Gra plaster miodu

Gra w piłkarzyki

Dla wielu osób piłkarzyki kojarzą się z drewnianymi stołami do gry oraz z plastikowymi figurkami kręcącymi się i próbującymi wbić piłkę przeciwnikowi. Miniaturyzowana wersja przeniesiona na kartkę papieru stanowi świetną alternatywę, którą można zabrać ze sobą wszędzie!

Wiele osób kojarzy te rozgrywki jeszcze z czasami szkolnymi, gdzie miniaturowe boiska powstawały gdzieś na wyrwanych kartach zeszytu w kratkę. Tak nie wiele wystarczyło by na kilkanaście minut skupić uwagę tylko na nim!

Cel gry jest jeden – strzelić gola przeciwnikowi. Zasada jest prosta – doprowadzenie kropkowanej piłki, dzięki przemyślanym ruchom do bramki oponenta.
Grę rozpoczyna jeden z graczy, który umieszcza swój długopis lub w centralnym punkcie boiska i wykonuje stawia kreskę w kierunku jednej z kratek. To swoiste ,,wykopanie piłki”. Następnie kolejka przechodzi na drugiej osoby, która rysuje własną linię na boisku. Gracze poruszają się zarówno wzdłuż linii kratek, jak i po ich przekątnych. Kreski mogą się krzyżować, ale nie mogą pokrywać.

Mam nadzieję, że na przygotowanym szablonie murawy ,,piłka” będzie rozgrzana do czerwoności. Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<

Gra na kartce papieru Piłkarzyki

Gra słowna – odgadnij słowo!

Część osób pewnie kojarzy grę pod inną nazwą, która nam totalnie nie odpowiada. Zamiast tradycyjnego wisielca, gracze będą mieli za zadanie stworzenia przytulnego domku, co nadaje nowy, przyjazny wymiar rozgrywce.

Poznajcie kreatywną grę słowną, która jest doskonałą propozycją na popołudniową zabawę. Uczestnicy rywalizują o odgadnięcie hasła przed stworzeniem pełnego obrazka domku. Proste prawda?

W dużym skrócie, jeden z graczy wybiera słowo, które trzeba odgadnąć. Może to być przedmiot, zwierzę, miejsce czy cokolwiek innego.
Drugi z uczestników próbuje znaleźć rozwiązanie i zgaduje po 1 literze. Jak trafi akurat w taką, której nie ma to – przeciwnik zaczyna rysować domek. Gra kończy się, gdy rysunek zostanie ukończony, a hasło pozostanie tajemnicą lub w momencie w którym oponent rozwiąże zagadkę.

Inny wariant tej gry, może być rozgrywany drużynowo. Jedna ekipa wymyśla hasło, które może się składać z więcej niż 1 słowa. Pozostali gracze próbują odgadnąć słowo, zadając pytania, na które można odpowiadać tylko „tak” lub „nie”. Odpowiedzi te pomagają im w zgadywaniu, jednocześnie zobowiązując gracza rysującego do starannego ilustrowania słowa.

Ta modyfikacja klasycznej gry słownej wprowadza większą interakcję między graczami, ale również skłania uczestników do kreatywnego myślenia.

Gra w łapki na kartce

Kto kiedykolwiek mierzył się z kimś w łapki, wie, że ta niewinna gra potrafi podnieść ciśnienie i dostarcza adrenaliny. Wszystko za sprawą dwóch czynników – po pierwsze, należy jak najszybciej odnaleźć zadaną przez przeciwnika liczbę, po drugie – w czasie naszych poszukiwań, przeciwnik obrysowuje swoją łapkę, zbliżając się nieubłaganie do ostatniej krawędzi.

Czasem liczbę udaje się znaleźć bardzo szybko, czasem zajmuje to zbyt wiele cennego czasu, w którym przeciwnik zarysuje niemal cały kształt. Wygrywa oczywiście ten, kto pierwszy wykona obrys. Tę szybką i emocjonującą rozgrywkę testowaliśmy wspólnie z moimi przyjaciółmi. Oj, wzajemne sympatie wisiały na włosku.

Na szczęście tylko przez krótką chwilę. Wam też życzę wrażeń i wiele śmiechu przy tej rozgrywce. Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Gra na papierze w lapki

Gry na kartce – wąż wyrazowy

Prawdziwa gratka dla osób, które szczycą się bogatym słownictwem. W tej grze mają okazję, by to udowodnić.

Do pierwszego wyrazu należy bowiem dopisać kolejny, który rozpoczyna się literą, kończącą wyraz poprzedni. W rozgrywce mogą uczestniczyć 2 i więcej osób.

Tylko od graczy zależy poziom trudności zadania – czy zawężą wyrazy do jednej kategorii czy pozwolą na większą swobodę. Wygrywa ta osoba, której wyraz jako ostatni zmieści się w obrysie węża.

Zdecydowanie gry wymagające wysiłku intelektualnego to jest coś, co lubię najbardziej. Pełną instrukcję oraz szablon do pobrania znajdziecie >TUTAJ<.

Gra wąż wyrazowy

Klasyka gry na kartce papieru – kółko i krzyżyk

Pisząc o grach na kartce nie sposób nie wspomnieć o absolutnym klasyku, czyli grze w kółko i krzyżyk.
To bez wątpienia najprostsza rozgrywka, która z łatwością wprowadzi każdego młodego gracza w świat gier logicznych.

Kółko i krzyżyk swoją popularność zawdzięcza prostocie. Uczestnicy, korzystając z dwóch symboli – kółka i krzyżyka, rywalizują o ułożenie trzech swoich znaków w jednej linii na planszy. Tyle i aż tyle! Ponieważ istotnym elementem jest również przewidzenie ewentualnych ruchów przeciwnika.

Mimo swojej minimalistycznej formy, gra w kółko i krzyżyk dostarcza niezapomnianych chwil rywalizacji i doskonałej zabawy dla graczy w każdym wieku.

Gry na papierze – zagraj offline

Gry na kartce, które zebraliśmy w tym artykule, nadają się dla graczy w każdym wieku. Wybraliśmy te, które wspierają kreatywność, nieszablonowe oraz strategiczne myślenie i stawiają na większą integrację między uczestnikami.

Prostota zasad i fakt, że potrzebna jest tylko kartka i ołówek lub długopis, sprawiają, że są one dostępne dla wszystkich. Co więcej można w nie grać praktycznie wszędzie. Czy to podczas rodzinnych spotkań, w trakcie przerwy w szkole czy na wycieczce – te gry dostarczą dużo rozrywki i śmiechu.

Szukacie więcej łamigłówek, zagadek i kolorowanek dla dzieci? Zapraszamy do artykułu >TUTAJ< oraz na salagier.pl!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze