Jak drukować najtaniej? #Rudy zdradza sposoby na tanie drukowanie

tanie drukowanieZastanawiasz się nad zakupem drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego, ale nie wiesz, co wziąć pod uwagę przy wyborze? A może masz już drukarkę i szukasz sposobu na tanie drukowanie? Spokojnie. Doktorek podpowie, która drukarka z tanimi tuszami będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Równie chętnie doradzi Ci, jak drukować ekonomicznie.

 

Kiedy szukasz taniej drukarki

 

Zakup drukarki, szczególnie tej pierwszej, zawsze jest wyzwaniem. Wielu użytkowników podczas dokonywania wyboru bierze pod uwagę tylko cenę urządzenia, po macoszemu traktując późniejsze koszty eksploatacji. #Rudy zawsze powtarza: „Sprawdź dostępność zamienników do drukarki, którą chcesz nabyć”. Dlaczego jest to tak istotne? Tusze zamienniki oraz tonery zamienniki sprawiają, że wydruki są nawet o połowę tańsze – a co za tym idzie – są najlepszym i najłatwiejszym sposobem na tanie drukowanie.

Lata mijają, ilość wpisów na forach tematycznych rośnie, a wielu z nas wciąż podejmuje ważne decyzje zakupowe w sposób organoleptyczny, przez kilkanaście minut oglądając sprzęt w supermarkecie. O ile w przypadku telewizorów, laptopów czy tabletów koszt zakupu poniesiesz tylko raz, to już w przypadku drukarki, poza kosztem zakupu, musisz brać pod uwagę koszty eksploatacji oraz jej wyposażenie. W perspektywie kilku lat użytkowania, możesz cieszyć się tanim drukowaniem oraz ogromem funkcji lub obwiniać cały świat za swój nieprzemyślany wybór. Aby uniknąć tego mniej optymistycznego scenariusza, zastosuj się do rad DrTusza.

 

Zastanów się czego potrzebujesz

Przeanalizuj swoje potrzeby. Zastanów się, jak dużo materiałów chcesz drukować w ciągu miesiąca. Czy będą to tylko monochromatyczne dokumenty, czy wielobarwne obrazy w formacie A3? Zamierzasz użytkować urządzenie w kilkuosobowym zespole? A może będziesz korzystał z drukarki sporadycznie i większość czasu spędzi stojąc pod biurkiem? Musisz odpowiedzieć na każde z postawionych sobie pytań, gdyż przy obecnym rynku akcesoriów biurowych nawet kompaktowe drukarki zaskakują swoimi funkcjami. Oto kilka z tych najbardziej istotnych.

  • WiFidrukarka WiFi ułatwia łączność bezprzewodową. Urządzenie potrzebuje wówczas tylko kabla zasilającego. Ponadto, drukarki WiFi niemalże zawsze szybko i wygodnie obsługuje się z poziomu tabletu czy smartfona.
  • duplex (druku dwustronny) – dzięki tej funkcji masz szansę oszczędzić sporo papieru, gdyż każda kartka będzie zadrukowana z obu stron .
  • druk w sieci LAN – opcja ta oznacza, że urządzenie jest wyposażone w kartę sieciowa i można je podłączyć do routera za pomocą kabla.
  • czytnik kart – umożliwia drukowanie plików bezpośrednio z karty pamięci.
  • zintegrowany skaner – wbudowany skaner sprawia, że drukarka zmienia się w urządzenie wielofunkcyjne 3w1 – drukuje, skanuje i kopiuje.

 

Drukarka laserowa czy drukarka atramentowa?

Walka pomiędzy laserówkami i plujkami toczy się od dobrych kilku dekad. Każda z technologii ma swoje mocne i słabsze strony. Atramentówki są tańsze. Trzeba jednak dbać o to, aby tusz w głowicy drukującej nie zasechł. Gdy do tego dojdzie, koszty naprawy mogą być równe wartości nowego urządzenia. Drukarki atramentowe mają też krótszy czas amortyzacji i ogólnie uchodzą za mniej trwałe. Często oferują za to doskonałe kolorowe wydruki. Musisz też pamiętać, że dobra drukarka z tanimi tuszami będzie kosztowała tyle co może mniej funkcjonalna, ale trwalsza laserówka.

Drukarki laserowe są droższe, jednak oferują o wiele trwalsze wydruki i nie wymagają praktycznie żądnej troski, poza wymianą tonera na nowy i wytarcia kurzu z obudowy. Jeśli zdecydujesz się na drukarkę laserową kolorową z górnej półki, jakość wielobarwnych wydruków również zaskoczy Cię swoją jakością. Dobrze więc przemyśl czego potrzebujesz.

 

Sprawdź wydajność

Każdy producent w opisie urządzenia na swojej stronie informuje o przewidywanym miesięcznym obciążeniu. Analizując te dane będziesz w stanie określić czy wytypowany przez Ciebie model odpowiada Twoim potrzebom. Koniecznie rzuć okiem na prędkość druku. Szczególnie, jeśli planujesz drukować dużo. Tanie drukowanie wiążę się często z potrzebą zakupu droższego modelu, ale o tym poniżej.

Tusze zamienniki i tonery zamienniki – sposób na tanie drukowanie

Często tanie drukarki są drogie w eksploatacji. Jeśli chcesz uniknąć anoreksji portfela, upewnij się, czy na rynku są dostępne zamienniki wkładów do drukarki, którą chcesz kupić. Dzięki nim obniżysz koszty wydruków nawet o połowę, nie tracąc nic na jakości. Dostępność zamienników możesz sprawdzić na naszej stronie. Wystarczy, że w oknie wyszukiwarki wpiszesz model swojej drukarki.

tusze zamienniki

 

Teraz przejdziemy do sposobów na tanie drukowanie.

Kiedy masz już drukarkę

 

Dysponujesz już drukarką i chcesz, aby drukowała jak najtaniej. #Rudy zna kilka tricków.

Zajrzyj do ustawień

W „Panelu sterowania” wybierz „Drukarki i faksy”, a później kliknij „Właściwości/Preferencje drukowania”, w których musisz zmienić „Jakość druku” z „Normalnej” na „Najszybszą”. Za sprawą kilku kliknięć drukarka nie będzie niepotrzebnie marnowała tuszu lub tonera na robocze wydruki. W przypadku czarno-białych dokumentów spadek jakości będzie praktycznie niezauważalny.

Skala ma znaczenie

Czy naprawdę każdy dokument musisz drukować w skali 1 do 1? Podczas drukowania bardziej obszernych dokumentów zmniejsz strony i obróć je o 90 stopni tak, aby sąsiadowały ze sobą dłuższymi krawędziami kartek. Strony stracą nieco z czytelności, ale dzięki tej metodzie oszczędzisz sporo papieru oraz przestrzeni, gdyż taki wydruk zajmie o wiele mniej miejsca. W niektórych programach developerzy przewidzieli opcję, pozwalającą na wykonanie powyższej czynności kilkoma ruchami myszki.

Kolor nie zawsze jest potrzebny

Kolorowe wydruki są ładne, ale też droższe od swoich monochromatycznych odpowiedników.
Dobrze się zatem zastanów, czy wszystkie Twoje wydruki muszą emanować paletą barw. Faktury i mało istotne dokumenty możesz śmiało drukować w mono i nikt się za to na Ciebie nie pogniewa.

Drukuj z zamiennikami

Czy wiesz, ile możesz oszczędzić, jeśli oryginalny toner lub oryginalny tusz zastąpisz jego zamiennikiem? Stosując tusze zamienniki czy tonery zamienniki możesz zaoszczędzić na wydrukach ponad 50%. Nie stracisz przy tym nic z ich wysokiej jakości. Nie daj się nabrać na slogany producentów sprzętu, którzy na każdym kroku próbują zdyskredytować zamienniki, i wcisnąć Ci oryginalne i przy tym bardzo drogie wkłady.

Sprzedaj puste wkłady do drukarki

Pusty tusz lub opróżniony toner może być czymś więcej niż odpadem przeznaczonym do utylizacji. Upewnij się, czy z pozoru nic już niewarty pojemnik nie przyniesie Ci dodatkowego zysku.

Jesteśmy jedną z firm skupujących wybrane tusze i tonery jest DrTusz. Dokładnie informacje na temat skupu pustych tonerów znajdziesz TUTAJ.

 

Zastosuj się do powyższych rad, a przekonasz się, że urządzenie wielofunkcyjne z tanimi tonerami czy drukarka z tanimi tuszami może być jeszcze bardziej ekonomiczna.
Masz dodatkowe pytania? Śmiało kontaktuj się z Rudym. Znajdziesz go na Facebooku, Instagramie oraz Twitterze. 🙂

1 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze