Drukarka nie drukuje na czarno. Dlaczego?

Nie wiesz, co się dzieje. Drukarka nie drukuje na czarno, chociaż „key colour” jest pełny? Nic dziwnego. Wszystkie kolorowe drukarki laserowe oraz większość drukarek atramentowych potrzebują kompletu wkładów, aby wydrukować jakąkolwiek stronę. Są jednak wyjątki.

Na moją skrzynkę wpada wiele drukarkowych zapytań odnośnie różnych przypadłości. Stawiane przeze mnie diagnozy różnią się w zależności od przypadku. Jedna diagnoza jest identyczna w przypadku kolorowych drukarek laserowych i kolorowych drukarek atramentowych.

Poza pewnymi wyjątkami (o nich później) takie drukarki nie wydrukują niczego, jeśli którykolwiek z kolorów będzie pusty. To nie przypadek ani złośliwość producentów. Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno, kiedy skończy się jeden z pozostałych kolorów CMYK? Śpieszę z wyjaśnieniami.

Drukarka nie drukuje na czarno? Co się dzieje?

Odpowiem krótko. Nic się nie dzieje. W kolorowych drukarkach każdego typu do wydrukowania, nawet zwykłej kartki tekstu, potrzebne są wszystkie kolory.

Drukarki atramentowe, które posiadają własną głowicę i są zasilane przez cztery naboje z tuszem, nie wydrukują nic, jeśli jedynie czarny pojemnik będzie zawierał tusz. Podczas procesu drukowania (nawet monochromatycznego) głowica pobiera atrament z każdego kartridża.

Taki proces ma na celu przeciwdziałanie zasychaniu tuszu w głowicy. Jeszcze raz powtórzę – możesz drukować nawet czarno-białą fakturę lub wypracowanie. Kolor i tak będzie potrzebny. Na pustych pojemnikach daleko nie zajedziesz. Wymontowanie ich też nie pomoże.

Producenci nie stosują tego mechanizmu ze względu na chęć zysku (chociaż pewnie też), ale po to, aby uchronić głowicę przed destrukcją.Co ciekawe, niektóre atramentówki mogą nagle zacząć drukować czarny tekst szarą czcionką. To efekt zaschnięcia w głowicy czarnego tuszu. Urządzenie tworzy wówczas mieszankę na bazie innych dostępnych kolorów – a co za tym idzie – otrzymujemy wydruki o szarym odcieniu. Zaskakujące, jakie te drukarki potrafią być zaradne.

Wyjątek od reguły

Możliwość drukowania na jednym pojemniku z czarnym tuszem mają głównie drukarki HP z niższej półki. Są one zasilane pojemnikami ze zintegrowaną głowicą.

Zazwyczaj takie modele wykorzystują dwa pojemniki. Jeden zawiera czarny tusz, a drugi trójkolorową mieszankę odpowiadającą za wydruk w żywych barwach.

Niestety są to drukarki tanie w zakupie, ale drogie w utrzymaniu. Trudno znaleźć do nich sprawdzone zamienniki. Oryginalne tusze są z kolei mało wydajne. Coś za coś.

Drukarka nie drukuje na czarno. Laserówki też

Z laserówkami jest podobnie, chociaż różnią się konstrukcyjnie od swoich atramentowych kuzynek.

Kolorowe drukarki laserowe posiadają czujniki, które wykrywają brak któregokolwiek z tonerów.

Możesz więc posiadać nowiutki czarny wkład laserowy, a mimo to drukarka zacznie protestować, jeśli wyjmiesz pozostałe kasety. A co jeśli już zainstalowane tonery będą puste? Tutaj rożnie bywa i wszystko zależy od producenta.

Jedna zasada jest jednak stała. Nawet, kiedy drukujesz na kolorowej drukarce laserowej jedynie w czerni, pozostałych wkładów też ubywa. Dzieje się tak, gdyż drukarka laserowa przy każdym uruchomieniu przechodzi kalibrację. Podczas procesu pobierany jest każdy z tonerów.

Nieco bardziej zaznajomieni z technologią użytkownicy zapewne dokopią się do ustawień i wyłączą powiadomienia o kończącym się wkładzie. Rozwiążą swój problem tylko chwilowo. Co gorsza w dłuższej perspektywie naraża drukarkę na uszkodzenie.

Podczas drukowania laserowego obracają się wałki we wszystkich tonerach – a co za tym idzie – również w tych pustych. Po dłuższej eksploatacji tym sposobem może dojść do uszkodzenia pasa transferowego. Takiej awarii nie da się usunąć we własnym zakresie. Konieczna będzie kosztowna interwencja serwisu.

Drukarka nie drukuje na czarno. Rozwiązanie

Wyjście jest tylko jedno – zadbaj o to, aby Twoja drukarka miała komplet pełnych wkładów.

Zapraszam na DrTusz.pl. 😉 Mam wkłady do wszystkich drukarek. W dodatku z darmową dostawą!

Przeczytaj również: Drukarka bez tajemnic – Q&A.

Ostatnie wpisy

Drukarka nie widzi tuszu? Sposób na urządzenia Canon

Twoja drukarka nie widzi tuszu, chociaż jest nowiutki? Spokojnie. To wcale nie oznacza, że zamienniki…

3 dni temu

Drukarka 3w1. Jak wybrać

Drukarka 3w1 ułatwia życie! Kto raz miał takie urządzenie wielofunkcyjne, nie wyobraża sobie życia bez…

3 dni temu

Drukowanie do pliku PDF. Instrukcja

Drukowanie do pliku PDF to bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej możemy przechowywać wiele dokumentów w…

3 dni temu

Drukowanie fotografii w domu krok po kroku

Drukowanie fotografii to świetna sprawa. Zwłaszcza, kiedy lubicie wracać do zdjęć z dzieciństwa. Ja cenię…

2 tygodnie temu

Drukarka Wi-Fi nie drukuje? Dowiedz się, co zrobić.

Czy laserowa, czy atramentowa problem zawsze jest ten sam. Drukarka Wi-Fi nie drukuje, a Ty…

2 tygodnie temu

Najlepsze drukarki atramentowe. 4 propozycje na 2021 rok

Najlepsze drukarki atramentowe to takie, które zapewniają tanie drukowanie kolorowych plików. Przejrzałem aktualne oferty, porównałem…

2 tygodnie temu

This website uses cookies.