Jak działa drukarka UV? - Blog firmowy DrTusz

Jak działa drukarka UV?

grafika markery i długopisy DrTusz

Na moim blogu opisywałem już różne prototypy i rodzaje drukarek. Nigdy nie pochyliłem się jednak nad drukarką UV. Czy zdarzyło Ci się trzymając w ręku gadżet reklamowy lub koszulkę z nadrukiem zastanawiać się, jak na tak trudną powierzchnię naniesiono logotyp? Wbrew pozorom nie stoi za tym kosmiczna technologia. Wiele nadruków tego rodzaju wykonują drukarki UV. Tym razem to właśnie ta grupa urządzeń będzie przedmiotem moich obserwacji.

Jak działa drukarka UV – kuzynka atramentówki

Drukarki UV są bardzo blisko spokrewnione z tradycyjnymi urządzeniami, których większość z nas używa codziennie w pracy czy w biurze. Zostały jednak skonstruowane w zupełnie innym celu. Otóż ich zadaniem jest robienie nadruków na wszelkiego rodzaju tekstyliach, drewnie, PCV, kartonach, plexi… Ilość nośników jest naprawdę długa.

To właśnie drukarki UV nanoszą wzory na etui do smartphone’ów, zapalniczki, blaty czy podkładki pod myszki (czy tych ostatnich ktoś jeszcze używa?).

Drukarka UV wizualnie mocno się odróżnia od tradycyjnego Canona czy HP. Na pewno będzie zajmowała większą powierzchnię. Dużo większą powierzchnię. Najbardziej charakterystyczne elementy, które rzucają się w oczy od pierwszych chwil to stały stół oraz zamontowana nad nim głowica.

Budowa głowicy drukującej w drukarce UV ma wiele wspólnego z głowicą atramentową. W zasadzie została jedynie „dozbrojona” w lampy LED. W jakim celu? O tym dowiedziecie się w dalszej części tekstu.

Do nadruków na tworzywach czy tekstyliach stosuje się inny tusz. Paleta kolorów jest identyczna – standardowy CMYK. Oczywiście skład substancji różni się od znanych mi atramentów. Tusze do drukarek UV to specyficzna mieszanina ciekłych polimerów. Są bardzo trwałe, ale muszą zostać odpowiednio utwardzone.

Jak działa drukarka UV – krótko i na temat

Pokrewieństwo drukarki UV z drukarką atramentową przekłada się również na technikę drukowania. Głowica przesuwa się nad stołem, jednocześnie wystrzeliwując na rozciągnięty na blacie nośnik krople tuszu. Kropka za kroplą powstają kolejne linie i warstwy zadruku. Tutaj do akcji wkraczają wspomniane wcześniej LED-y. Lampy emitują światło ultrafioletowe na zadrukowany obszar. Promienie UV inicjują polimeryzację naniesionego atramentu. Tym sposobem ciekły polimer ulega utwardzeniu. Ot, cała filozofia.

Poniżej zamieszczam film, który prezentuje drukarkę UV w akcji.

Jak działa drukarka UV – najpopularniejsi producenci

Drukarki UV w przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek to specjalistyczny sprzęt. O ile tanią drukarkę atramentową kupisz nawet w dyskoncie, to przed zakupem drukarki UV warto zasięgnąć nieco szerszej wiedzy. Tego rodzaju sprzęt wymaga pewnej wiedzy. W końcu nikt nie kupuje go do zabawy. Zazwyczaj tego typu urządzenia mają przynosić firmie ekonomiczne korzyści.

Źle ustawiona drukarka UV, podobnie jak jej atramentowa siostra, odpłaci niedokładnymi nadrukami. W przypadku atramentówki wystarczy automatyczna kalibracja. Użytkownik drukarki UV musi więcej pogłówkować. Odpowiedni serwis, dostęp do tuszów czy części zamiennych to podstawa.

Zazwyczaj nabywcami tego typu urządzeń są agencje reklamowe, dlatego na rynku wyodrębnił się segment firm zajmujących się drukarkami UV.

Na ich liście znalazły się takie marki, jak:
Pegasus, Mimaki, Roland,MPAD Smatch UV, Infomac Imprimo UV LED oraz Uvprinter czy Apex. Wiele producentów wykorzystuje rozwiązania Epsona, Canona czy HP.

Kolejna drukarkowa historia za nami. Staram się poruszać interesujące tematy związane ze światem druku. Wszystkie sugestie są mile widziane. Jeśli chcesz, abym pochylił się nad jakimś tematem bardziej dokładnie, daj znać na Faceboku, Instagramie lub Twitterze.

3 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze