O drukarkach i drukowaniu

Drukarka Brother nie widzi tonera. Co zrobić?

2327

„Drukarka Brother nie widzi tonera. Doradź, co mam zrobić”. Takie prośby pojawiają się w mojej korespondencji regularnie. Zauważyliśmy, że te urządzenia czasami niechętnie współpracują przy wymianie tonera, jednak jest też w tym trochę niewiedzy użytkownika lub po prostu przypadku. Poniżej podpowiem, co zrobić, gdy drukarka Brother nie wykrywa tonera.

Kiedy drukarka Brother nie widzi tonera…

Zazwyczaj taki problem zaczyna się bardzo niewinnie. Później okazuje się, że jest to palące wyzwanie, któremu należy sprostać jak najszybciej – w końcu pilnie potrzebujesz wszystkich dokumentów.

Drukarka Brother informuje, że niedługo skończy się toner. Przygotowujesz się więc i wyjmujesz z zakamarków zakupiony na zapas toner. Kładziesz obok swojego urządzenia i czekasz na odpowiedni moment. 

Ten nadchodzi – jak zwykle – w najmniej dogodnej sytuacji. Jest to godzina 17:00 w piątek. Na poniedziałek rano potrzebujesz koniecznie wydrukować dokumenty do pracy lub szkoły, a serwisy drukarkowe są już pozamykane. Drukarka pokazuje komunikat: WYMIEŃ TONER

Więcej o komunikatach związanych z tonerem lub bębnem pisaliśmy >TUTAJ<.

Jednak… nic, czemu nie jesteś w stanie sprostać. Musisz przecież tylko wymienić toner. Cyk, pyk i gotowe! Czy na pewno? 

Po wymianie tonera urządzenie wciąż nie zmienia swojego repertuaru i prosi o wymianę zbiornika. Otwierasz więc klapę drukarki, wyjmujesz i wkładasz toner z powrotem, zamykasz klapę. Nic. Wciąż ten sam komunikat. Jakie mogą być przyczyny nie wykrywania tonera? 

Uszkodzenia mechaniczne – drukarka nie rozpoznaje tonera

Nie jestem pierwszy w kolejce do stwierdzenia, że przede wszystkim należy wykluczyć każde mechaniczne uszkodzenie tonera. Obudowa tej części jest w większości stworzona z plastiku. Przed włożeniem do drukarki sprawdź, czy podczas transportu nie została uszkodzona żadna część, a w szczególności miejsce, w którym znajduje się czip (jeśli w danym tonerze akurat powinien się znajdować – nie w każdym takowy tak jest). 

Dodatkowo zwróć uwagę na miejsca, które odpowiadają  za umieszczenie wkładu w drukarce. Wystające po bokach zbiornika wypustki (zazwyczaj w kształcie walca – patrz, zdjęcia poniżej) odpowiadają za wprowadzenie go po odpowiednim torze. Ich uszkodzenie lub brak może spowodować po prostu nieodpowiednie ułożenie tonera w urządzeniu, co będzie skutkować tym, że drukarka go nie rozpozna. 

Każde zauważone uszkodzenie mechaniczne dyskwalifikuje toner z dalszego użytkowania. Szczególnie luźne elementy, które luźne być nie powinny – w trakcie pracy w drukarce mogą odłączyć się od wkładu i uszkodzić pozostałe podzespoły.

Drukarka Brother nie widzi tonera. Co może być powodem?

Jednym z najczęstszych przyczyn tego typu problemów z tonerami marki Brother jest zębatka resetująca. Jest to część tonera odpowiadająca za wskazywanie poziomu proszku.

W nowym tonerze ustawiona w odpowiedniej pozycji – wskazuje pełny zbiornik. Po zużyciu całego produktu – zębatka znajduje się w zupełnie innym miejscu. Stąd też Twoja drukarka wie, że należy wyświetlić Tobie odpowiedni komunikat.

Czasami zębatka resetująca może się po prostu przestawić przy nieodpowiednim przechowywaniu lub transporcie, chociaż jest to raczej niełatwym zadaniem. 

Z drugiej strony, często po własnoręcznym uzupełnieniu użytkownik nie jest świadomy istnienia tego elementu i nie ustawia go w odpowiednim położeniu. To sprawia, że drukarka wciąż odczytuje zbiornik jako pusty, nawet jeśli fizycznie proszek został uzupełniony.

Kolejną sprawą jest to, że w większości drukarek marki Brother należy zadbać o to, aby przekazać swojej drukarce informacje o wymianie tonera. Niektóre drukarki same wiedzą, że toner został właśnie wymieniony. Dzieje się to właśnie dzięki położeniu zębatki.  

W pozostałych jednak trzeba to ustawić manualnie. W urządzeniach wielofunkcyjnych z ekranem wystarczy w menu wybrać odpowiednie funkcje.

Jak zapobiegać awariom tonera w drukarce Brother?

Czasami najbardziej oczywiste rozwiązania to te najlepsze, a żadne pytanie nie jest głupie. Pozwolę sobie więc zapytać – czy masz pewność, że przed włożeniem wkładu do drukarki wszystkie zabezpieczenia z tonera w postaci zaślepek lub folii zostały usunięte?

Czy w odpowiedni sposób magazynujesz swoje zapasowe zbiorniki? 

Na nasz kanał w serwisie YouTube stworzyliśmy krótki filmik instruktażowy, a w nim Ema opowiada, jak zdejmować zabezpieczenia z tonerów.

Pamiętaj, że są to całkiem delikatne elementy, które odpowiadają za płynną pracę Twojego urządzenia. Nie wrzucaj ich na stos innych rupieci gdzieś z tyłu szafy lub na strychu! Wkłady do drukarek powinny składowane w odpowiedni sposób – szczególnie należy unikać wysokiej wilgoci!

Kiedy zabrać drukarkę do serwisu?

Sprawdziłeś stan mechaniczny swojego tonera oraz bębna i wszystko jest tak, jak być powinno? Zainstalowałeś nowy wkład? Zadbałeś o jego właściwie przechowanie? Zresetowałeś licznik stron, a drukarka wciąż wskazuje błędy?

To jest moment, w którym powinno się zabrać drukarkę do serwisu. Sprawne i doświadczone oko serwisanta może zobaczy coś, co Twoje przeoczyło 🙂

Zobacz komentarze

 • Dzień dobry. Posiadam drukarkę Brother DCP-L3550CDW. Przez około miesiąc nie była użytkowana. W tej chwili wyświetla się komunikat odkryj pokrywę i zainstaluj kasetę. Poziom tuszu we wszystkich kasetach jest ok. W czym jest problem?

 • Mam ten sam problem. Za każdym razem jak w domu wybije prad lub drukarka jest bardzo długo wyłączona to nagle pojawią się komunikat brak tonera - mimo że toner jest w środku i na 100 jest pełny. Z tego powodu najchętniej pozbyłbym się tego sprzętu bo wiecznie szwankuje z tymi tonerami. Porażka

  • Być może w takiej sytuacji pomoże reset urządzenia.
   Poniżej wrzucamy instrukcje:

   1. Włącz urządzenie
   2. Otwórz pokrywę gdzie instalowane są tonery.
   3. Teraz bardzo ważne. Wciśnij JEDNOCZEŚNIE na chwilę przycisk strzałki (Cofnij) oraz krzyżyk (Anuluj) a następnie SZYBKO wciśnij na chwile strzałkę.
   4. Na wyświetlaczu drukarki powinno pojawić się menu "Reset Menu".
   5. Z menu na wyświetlaczu zaznacz odpowiedni toner jaki masz zainstalowany:
   mp. K-TNR-STD
   gdzie:
   C - Cyan
   M - Magenta
   Y - Yellow
   K - Czarny
   to kolory tonerów
   TNR - Toner
   STD - Tonery o standardowej wydajności - TN-243
   HC - Tonery o zwiększonej wydajności - TN-247

   Pojawi się komunikat "Reset ?. Potwierdź Yes / Tak.
   Zaakceptowane
   Pojawi się ponownie menu resetu. Wybierz strzałkę cofnij.
   Wyświetli się menu urządzenia.
   Zamknij pokrywę z tonerami.
   Urządzenie przez chwilę będzie pracowało.
   Pojawi się komunikat "Czekaj".
   Toner, który wybrałeś powinien drukarka powinna widzieć jako pełny w 100%.

Ostatnie wpisy

Życzenia na Dzień Nauczyciela – pobierz i wydrukuj

Dzień Edukacji Narodowej, znany też jako Dzień Nauczyciela przypada 14 października.Święto pedagogów to doskonała okazja,…

22 godziny temu

Wrocław – tusze i tonery z błyskawiczną dostawą!

Twoja drukarka przestała drukować akurat wtedy, kiedy była najbardziej potrzebna? Nerwowo wpisujesz w wyszukiwarce hasło…

1 tydzień temu

Darmowe programy graficzne – DrTusz sprawdza

Darmowe programy graficzne cieszą się dużą popularnością. Z ogromnej ilości dostępnych propozycji, ciężko wybrać jedną.…

2 tygodnie temu

Zamienniki do drukarek i opinie (nie) prawdziwe

Zamienniki do drukarek budzą tyle samo kontrowersji, co odwieczna wojna fanów Androida i wyznawców iOS.…

2 tygodnie temu

Naklejki na słoiki z przetworami – wydrukuj je sam

Naklejki na słoiki z przetworami to „must have” każdego smakosza darów natury! Nie tylko ułatwiają…

2 tygodnie temu

Kolorowanki za darmo! Na jesienne wieczory i do szkoły!

Kolorowanki za darmo! Idealne na jesienne wieczory i szkolną świetlicę! Gdzie je znajdziesz? Oczywiście na…

3 tygodnie temu