Wydruki z telefonu. Co i jak?

wydruki z telefonu

Wydruki z telefonu to fajna i przydatna opcja. Poza nią mamy mobilne opłacanie faktur, przesyłanie plików czy nawet profesjonalne edytowanie zdjęć! Możliwości jest wiele. Drukarkowy świat nie pozostaje w tyle. Już od dłuższego czasu można używać smartfona w parze z urządzeniem drukującym. Ten temat wciąż jednak jest dla wielu zagadką i wiele razy otrzymuję pytania: Jak drukować z telefonu? Już wyjaśniam.

Wydruki z telefonu – Google Cloud Print do lamusa

Usługa Google Cloud Print została wcielona w życie wielu użytkowników w 2010 roku. Niestety po 10 latach przestaje być obsługiwana. Od 1 stycznia 2021 roku nie można za jej pomocą drukować na żadnym urządzeniu.

Wciąż jednak posiadacze smartfonów z Androidem mają proste zadanie, jeśli chodzi o drukowanie. Większość plików możesz wydrukować bezpośrednio z telefonu, będąc tylko połączonym z tą samą siecią co drukarka. Wiadomym jest więc, że drukarka musi posiadać funkcję Wi-Fi. Jeśli Twój sprzęt posiada opcję Wi-Fi Direct, sprawa staje się dużo prostsza. 

W celu wysłania dokumentu do druku – wybierz zdjęcie bądź innego rodzaju plik i poszukaj w ustawieniach opcji udostępniania, a dalej kliknij “Drukuj”. Następne postępuj zgodnie z instrukcją w telefonie, czyli wybierz drukarkę ( w tej samej sieci ), wybierz ilość kopii, szczegółowe ustawienia – i do dzieła! 

wydruki z telefonu

AirPrint – na iPhone i iPad

Niezależnie od tego, czy jesteś w grupie uważającej, że iPhone to nie telefon czy w niej nie jesteś, musisz pogodzić się z tym, że ta marka istnieje i ma się dobrze!

 W dodatku na swoich urządzeniach mają dostępną świetną usługę AirPrint, która pomaga drukować bezpośrednio z telefonu. W pierwszej kolejności oczywiście musisz upewnić się, że Twoje urządzenie drukujące obsługuje tę usługę. Następnie, połącz drukarkę z tą samą siecią WiFi, z którą połączony jest smartfon.

Dalej już obsługa odbywa się praktycznie tak samo jak w przypadku telefonów na Androidzie. Wybierasz drukarkę, następnie ustawiasz parametry druku ( ilość kopii, rozmiar papieru ) i klikasz przycisk “Drukuj”.

airprint

To było takie proste!

Wydruki z telefonu – dedykowane aplikacje od producenta

Nie każda aplikacja (galeria zdjęć, czytnik plików PDF ) będzie kompatybilna z powyższymi usługami w Twoim smartfonie. W takim przypadku zdecydowanie polecamy aplikacje, które zostały opracowane przez poszczególnych producentów drukarek. Wszystkie z nich możesz pobrać ze sklepu na swoim urządzeniu.

Do ich używania musisz być połączony z internetem. 

Brother iPrint&Scan, HP Smart, Epson iPrint oraz Samsung Mobile Print

Coś Ci mówią powyższe nazwy? To aplikacje najpopularniejszych producentów drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych. Możliwe do pobrania w sklepie z aplikacjami, a każda z nich dostępna na Sklep Play oraz Apple Store.

Aplikacje te może nie wyglądają na zbyt zaawansowane, jednak zdecydowanie spełniają wszystkie swoje zadania. Możesz dzięki nim wydrukować każdy tekst, zdjęcie oraz potrzebne dokumenty.

Dodatkowo każda z nich umożliwia skanowanie na telefon (do tego wymagana jest karta pamięci zainstalowana w telefonie).

Zanim wydrukujesz zdjęcie masz również możliwość wstępnej edycji, takiej jak wykadrowanie lub wyprostowanie go. Ogólny odbiór każdej z tych aplikacji jest raczej pozytywny.

Radziłbym jednak nie dodawać zbyt wielu drukarek do tych aplikacji. Polecam zatrzymanie się przy dwóch urządzeniach. Dodawanie większej ilości może (chociaż wcale nie musi) powodować pewne problemy komunikacyjne.

Canon Print Inkjet/SELPHY

Canon Print Inkjet/SELPHY posiada większość funkcji podstawowych, takich jak w aplikacjach producentów wymienionych powyżej.

Przeznaczona do drukarek Canon serii PIXMA, MAXIFY oraz małych drukarek do zdjęć SELPHY.

Niestety jednak, z ogromnym zaskoczeniem muszę stwierdzić – ma bardzo złe opinie wśród użytkowników. Osobiście wydaje mi się, że prościej będzie drukować z komputera, bądź korzystając z możliwości obecnych smartfonów.

Lexmark oraz Ricoh

Te dwie marki stworzone z myślą o mniejszych firmach lub użytkownikach korporacyjnych również mają swoje, dedykowane aplikacje. Lexmark Mobile Print oraz Ricoh Smart Device Connector. Obydwie są bardzo rozbudowane, dopracowane i wyglądają całkiem przyjemnie dla oka. Jak przystało na dwóch poważnych graczy na drukarkowym rynku.

Jednak… myśląc o tym, do czego prawdopodobnie będą przeznaczone te drukarki. Raczej próżno proponować rozwiązanie drukowania z aplikacji mobilnej Ricoh w wielkiej korporacji, przez której urządzenie przechodzi nawet kilkaset lub więcej dokumentów dziennie. 

Aplikacje mobilne i wydruki z telefonu – komu to potrzebne? 

Jak już wiemy, drukowanie z telefonu jest wyjątkowo wygodne. Mając odpowiednią drukarkę możesz to robić z każdego miejsca w domu. Do czego jednak są one najbardziej potrzebne?

Używając opcji drukowania ze smartfona, niestety ograniczasz swoje możliwości. Moim skromnym zdaniem są one mocno ograniczone. Jeśli zdecydujesz się jednak na aplikacje producenta, masz po prostu więcej do wyboru. W większości z nich masz dodatkowo możliwość skanowania czy wysyłania faxu!

Nie jest to niestety rozwiązanie odpowiednie dla dużych firm. Przy drukowaniu większej ilości kopii lub skanowaniu wielu dokumentów aplikacja może być zwyczajnie niewystarczająca i powolna. W tym celu polecamy raczej konfiguracje drukarki sieciowej.

Natomiast osoby prywatne? Jak najbardziej znajdą wiele zalet korzystania z tego udogodnienia.

To co? Konfiguruj smartfon i do dzieła! Drukujemy! Jeśli zabraknie Ci tuszu w drukarce, zapraszam na DrTusz.pl!

Opracowała Marta Wnuszyńska.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze