O drukarkach i drukowaniu

Jak sprawdzić poziom tuszu – poznaj prosty trik

41062

Jak sprawdzić poziom tuszu w drukarce, aby jego koniec nas nagle nie zaskoczył? Badania DrTusza udowadniają, że tusz kończy się najczęściej w piątek popołudniu! Systemowy wskaźnik zużycia nie zawsze jest wystarczająco miarodajny. Pokazuje poziom tuszu na podstawie suchych obliczeń i danych, a nie faktycznego zużycia. Jak zatem sprawdzić poziom tuszu szybko i wygodnie? Mam na to sposób. 

Jak sprawdzić poziom tuszu?

Wbrew pozorom jest to bardzo prosta czynność. W teorii Twoja drukarka sama powinna zakomunikować, że atrament powoli się kończy. Dodatkowo nawet te najprostsze modele sygnalizują nam poziomy za pomocą diod na obudowie.

Zazwyczaj po prostu świecą się na zielono. Każda zmiana koloru lub rozpoczęcie migania świadczy o zmianie – tusz zaraz się skończy lub już się wyczerpał. Każda drukarka ma swój sposób sygnalizacji – sprawdź w instrukcji obsługi jak informuje Cię o wyczerpaniu tuszu Twoje urządzenie.

Sprawa może być trochę bardziej skomplikowana w przypadku wkładów z głowicą wbudowaną. Nawet po regeneracji wkładu drukarka może sygnalizować jego niski poziom. To wszystko z powodu obecności chipu we wkładzie, którego zresetować niestety się nie da.

Tusze ze zintegrowaną głowicą.

Zregenerowany tusz powinien drukować jak nowy. Drukarka wie jednak swoje i ciągle będzie powtarzała, że tusz jest pusty, bo tak mówią jej dane zarejestrowane przez chip.

Sekret DrTusza

Jeśli drukarka zacznie sygnalizować niski poziom tuszu – nie wymieniaj zbiorników od razu. Drukuj do momentu, aż pogorszy się jakość wydruku. Uda Ci się wtedy chociaż trochę zwiększyć wydajność wkładu.

Czy da się miarodajnie sprawdzić poziom tuszu?

Tak naprawdę wszystkie tak zwane “wskaźniki” są czysto informacyjne. Nigdy nie będzie tak, że tusz wydrukuje np. 300 stron i ani jednej mniej lub więcej. 

Zakładając, że chip w tuszu ma zaprogramowane te 300 stron, to jest to oszacowane przy założeniu, że zadrukowanie strony wynosi 5%.

W efekcie możesz wydrukować kilka całkowicie czarnych stron, tuszu mieć końcówkę w zbiorniku, a poziom będzie pokazywany na poziomie połowy.

Trzeba mieć ciągle na uwadze, co się drukuje i w jakich ilościach.

Rodzaje drukowanych potrzeb różnią się w zależności od użytkowników. Między innymi dlatego wskaźnik 5% zadruku przyjęto jako określenie wydajności zbiorników w sposób spójny dla każdego tuszu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też Wydajność wkładu do drukarki – wszystko co trzeba wiedzieć.

Poziom tuszu – ciekawostka

Jak szybko i miarodajnie sprawdzić, czy poziom tuszu jest wystarczający? Da się to zrobić trzema kliknięciami. Wystarczy wydrukować logo Wujka Google. 🙂

Wyszukiwarka Google przeszła długą drogę od uczelnianej ciekawostki do globalnego narzędzia, które dyktuje trendy. Pierwsza wersja logo Google wyglądała trochę „pikselowo”.

W październiku 1998 roku powstał projekt najbliższy temu, co obserwujemy praktycznie każdego dnia na naszych monitorach. Oczywiście obecne logo zostało poddane wielokrotnemu odświeżeniu.

Od blisko 20 lat litery tworzące napis „Google” wykorzystują barwy podstawowe – a co za tym idzie – wydrukowanie logo najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie jest najszybszym sposobem na sprawdzenie realnego poziomu tuszu.

Jeśli na tacce odbiorczej znajdziesz ostry wydruk o odpowiednio nasyconych kolorach, to znaczy, że zawartość atramentu w kartridżach jest ok. 😉

Najprostsze rozwiązania z reguły działają najlepiej!

Ostatnie wpisy

Życzenia na Dzień Nauczyciela – pobierz i wydrukuj

Dzień Edukacji Narodowej, znany też jako Dzień Nauczyciela przypada 14 października.Święto pedagogów to doskonała okazja,…

23 godziny temu

Wrocław – tusze i tonery z błyskawiczną dostawą!

Twoja drukarka przestała drukować akurat wtedy, kiedy była najbardziej potrzebna? Nerwowo wpisujesz w wyszukiwarce hasło…

1 tydzień temu

Darmowe programy graficzne – DrTusz sprawdza

Darmowe programy graficzne cieszą się dużą popularnością. Z ogromnej ilości dostępnych propozycji, ciężko wybrać jedną.…

2 tygodnie temu

Zamienniki do drukarek i opinie (nie) prawdziwe

Zamienniki do drukarek budzą tyle samo kontrowersji, co odwieczna wojna fanów Androida i wyznawców iOS.…

2 tygodnie temu

Naklejki na słoiki z przetworami – wydrukuj je sam

Naklejki na słoiki z przetworami to „must have” każdego smakosza darów natury! Nie tylko ułatwiają…

2 tygodnie temu

Kolorowanki za darmo! Na jesienne wieczory i do szkoły!

Kolorowanki za darmo! Idealne na jesienne wieczory i szkolną świetlicę! Gdzie je znajdziesz? Oczywiście na…

3 tygodnie temu