Drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz? Hmm…

Wszelkiego rodzaju akcesoria biurowe mają to do siebie, że odmawiają posłuszeństwa w najmniej odpowiednich momentach. Czego by złego nie mówić o humorach urządzeń odpowiedzialnych za drukowanie, często winę za ich usterki ponoszą użytkownicy. W szczególnej grupie ryzyka znajdują się atramentówki. Często słyszę, że drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz. Często możesz usunąć usterkę samodzielnie. Zobacz, co możesz zrobić.

grafika drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz

Drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz. Opinie lekarstwem

Drukarkowa branża do lekkich nie należy. Każdy myśli, że wybór drukarki to błahostka. Taki tok myślenia sprawia, że każdego roku tysiące konsumentów daje się nabrać na promocje typu „Tania drukarka” lub „Urządzenie wielofunkcyjne za 99 zł” (odsyłam do lektury tekstu Drukarka za 99 zł)? Najlepszy chwyt marketingowy.

Wielu ludzi skuszonych niską ceną wybiera tanie urządzenia atramentowe. Inni w pośpiechu nie chcą tracić czasu na sprawdzanie opinii w Internecie.

Efekt zazwyczaj jest ten sam. Ich właściciele zgłaszają się do mnie w poszukiwaniu tanich zamienników (których nie ma) lub chcą rozwiązać problem zaschniętego tuszu.

Niestety drukarka atramentowa wymaga sporo uwagi. Pozostawiona sama sobie odpłaci pięknym za nadobne.

Każda drukarka atramentowa jest zasilana przez tusz. Tusz to ciecz – a co za tym idzie – musi być ciągle w ruchu. Drukujesz cokolwiek przynajmniej raz na tydzień? Możesz spać spokojnie. Jeśli jednak pozostawisz domowe urządzenie wielofunkcyjne same sobie na dłuższy czas, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zacznie sprawiać kłopoty. Wyjątkiem są jedynie drukarki Brother (np. Brother DCP-J105).

Producent z Kraju Kwitnącej Wiśni zastosował w nich system automatycznego czyszczenia głowicy. Jeśli urządzenie będzie podłączone do prądu, samo poradzi sobie z resztkami atramentu.|

Szkoda, że tylko Brother korzysta z takiego rozwiązania. Praktycznie wszyscy pozostali giganci nie mają żadnego systemu automatycznego usuwania zaschniętego atramentu z dyszy.

Co zatem zrobić, kiedy drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz?
Zanim dostarczysz drukarkę na serwis, możesz spróbować usunąć usterkę na kilka sposobów.

Drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz. Oprogramowanie

Każdy producent drukarek dodaje do urządzeń specjalne oprogramowanie. Soft kontroluje poziom tuszu w zbiornikach, pomaga w obsłudze skanera, informuje o aktualizacjach i udrażnia głowice.

Wystarczy parę kliknięć myszką. Nic skomplikowanego. W zależności od producenta programy oferują kilkustopniowe udrażnianie zapchanych resztkami głowic.

Jeśli standardowe rozwiązania nie pomogą, możesz spróbować wykorzystać oprogramowanie zewnętrzne. Są to jednak narzędzia dla zaawansowanych użytkowników. Ich nieumiejętne użycie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu, dlatego nie zalecam samodzielnej zabawy w programistę.

Możesz jednak spróbować fizycznie usunąć zaschnięty tusz. W niektórych modelach taką „pracę serwisową” da się wykonać w domu, przy użyciu płynu do udrażniania głowic lub… wrzątku.

Drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz. Zrób to sam

Masz tanią drukarkę HP? Zapewne płacisz dużo za oryginalne pojemniki ze wbudowaną głowicą i wkurzasz się, że nie ma do niej zamienników. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zaschnie w niej tusz, masz dwa wyjścia. Pierwsze to zakup nowych wkładów.

Drugie i sporo tańsze wymaga nieco sprytu. Możesz spróbować udrożnić zator poprzez zamoczenie kartridża we wrzątku. Najlepszą opcją jest płyn do udrażniania głowic. Jego temperatura nie może jednak przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Przygotuj płytkie naczynie, jak np. denko od słoika. Ja wykorzystałem wieko od opakowania na waciki kosmetyczne. To się nazywa recykling! Zanurz delikatnie pojemnik we wrzątku tudzież płynie. Zrób tak, aby nie zanurzyć styków chipu. Optymalna głębokość cieczy to jakieś 3 mm. Kartridż powinien postać w takiej pozycji przez kilka minut.

moczenie katridża z tuszem we wrzątku

W przypadku zastosowania płynu zalecam godzinne „moczenie”. Po przeprowadzeniu czynności przetrzyj dyszę papierową ściereczką. Jeśli atrament pozostawi po sobie ślad, prawdopodobnie wszystko się udało. Teraz zainstaluj pojemnik w drukarce i wydrukuj dowolny plik. Gdyby okazało się, że to nie przyniosło rezultatów, nie pozostaje Ci nic innego jak zakup nowych tuszów.

W niektórych modelach możesz równie szybko zdemontować głowicę drukująca. Da się ją wyczyścić w sposób analogiczny, zanurzając jej dyszę w podgrzanym płynie. Zachowaj ostrożność – nie dopuść, aby chip uległ zawilgoceniu. W przypadku tego elementu kąpiel powinna potrwać ok. 12 godzin.

czyszczenie głowicy drukującej w podgrzanym płynie
Udrażnianie głowicy Canon Pixma iP7250

Jeśli taki zabieg okaże się niewystarczający, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Niezbędna będzie jednak zwykła strzykawka.

Wyjmij pojemniki z atramentem z koszyka, a następnie ułóż głowicę dyszami do dołu na kawałku papieru lub chusteczce. Napełnij strzykawkę płynem do udrażniania głowic (5 ml). Na końcówkę strzykawki zamiast igły nałóż gumową rurkę. Może to być pochodzący z recyklingu kawałek gumowego węża.

Następnie przyłóż strzykawkę do każdego otworu (czyli tam, gdzie zazwyczaj wtyka się wkłady) wewnątrz głowicy i wpuszczaj do niego płyn. Kiedy już ciśnienie wyprze z niego resztki tuszu i ujrzysz wypływający z dysz czysty płyn, operację możesz uznać za udaną. Zastosuj tę samą czynność dla każdego z otworów.

udrażnianie kanałów w głowicy drukującej za pomocą strzykawki z płynem
Udrażnianie kanałów w drukarce Canon Pixma iP7250

Następnie zamontuj głowicę w drukarce, zainstaluj tusze i przeprowadź wydruk próbny.

Działa? To świetnie. Nie działa? Chyba nie obędzie się bez wizyty w serwisie. Nie obawiaj się. Jest jeszcze szansa na uratowanie Twojej drukarki atramentowej. Znamy przypadki, gdzie po kąpieli w myjce ultradźwiękowej głowice działały jak nowe. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że nie więc każdą drukarkę atramentową da się uratować. Lepiej więc zlikwidować problem u źródła. Opcje są dwie. Nie dawaj drukarce atramentowej się nudzić lub wymień ją na mniej funkcjonalną, ale niezawodną drukarkę laserową.

4.1 8 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze