Druk pocztówek - co warto wiedzieć? - Blog firmowy DrTusz

Druk pocztówek – co warto wiedzieć?

Czy to wysyłając klasyczną kartkę z wakacji, czy projektując coś całkowicie autorskiego za pomocą nowoczesnych narzędzi, pocztówki pozostają świadectwem naszej kreatywności i chęci dzielenia się z innymi. Zobacz historię, jak zmieniał się druk pocztówek i jakie mają zastosowanie dzisiaj. Przeczytaj o tym jak możesz samodzielnie stworzyć własną pocztówkę i jakie programy możesz do tego wykorzystać. 

Rudy i druk pocztówek.

Krótka historia powstania pocztówek

Czy wiesz, że pocztówka jaką znamy dzisiaj, ma swoje korzenie w XIX wieku? Historia ich powstania jest naprawdę ciekawa. 

Pierwszą znaną propozycję wprowadzenia kartki, która miała służyć do przesyłania krótkich wiadomości, przedstawił dr Wilhelm Heinrich Stephan podczas V Niemieckiej Konferencji Poczt w roku 1865. Niemiecka poczta nie przyjęła jednak tego pomysłu z entuzjazmem. Mimo to, trzy lata później, w Austro-Węgrzech, dr Emmanuel Hermann przedstawił podobny pomysł, podkreślając prostotę i oszczędność. Zdobył dużo większe uznanie, co zaowocowało wprowadzeniem pierwszej kartki pocztowej w 1869 roku! Była ona żółtym, sztywnym prostokątem. W 1872 roku, w Niemczech, pojawiły się pierwsze kartki z ilustracjami. Okres od 1890 do 1918 roku nazywa się złotym wiekiem pocztówek. Ich produkcja sięgała miliardów egzemplarzy rocznie. Wysyłano je na całym świecie. Mimo początkowych problemów i złych ocen z powodu braku prywatności, stały się popularnym sposobem na dzielenie się życiem codziennym, podróżami i wydarzeniami. Jeśli interesuje Cię historia druku kliknij >TUTAJ< i przeczytaj mój artykuł. 

Ciekawostką jest to, że nazwa ,,pocztówka”, czyli słowo wymyślone na francuski odpowiednik „karta korespondencyjna”, została wyłoniona w konkursie, a zaproponował ją Henryk Sienkiewicz. 🙂

Główne techniki drukowania pocztówek

Przy drukowaniu pocztówek, zarówno tych najzwyklejszych, popularnych oraz tych bardziej wyjątkowych, wykorzystuje się różnorodne techniki druku. Pozwalają na uzyskanie różnych efektów końcowych. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Druk offsetowy płaski – To jedna z częściej stosowanych technik druku przy produkcji pocztówek, szczególnie, gdy mowa jest o dużych nakładach. Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wydruku i wiernego odwzorowania kolorów.
  • Druk cyfrowy – Jest idealny do tworzenia krótkich serii i projektów wymagających personalizacji, np. pocztówki z własnym zdjęciem lub grafiką. 
  • Druk sitowy – Pozwala na dodanie pocztówkom indywidualnej, nietypowej tekstury i efektu wizualnego. 

Pocztówki z własnym nadrukiem – jak je zrobić? 

Pocztówki możesz znaleźć oczywiście na poczcie oraz w różnych punktach i sklepach turystycznych. Czy wiesz jednak, że możesz stworzyć taką pocztówkę samodzielnie? Jest to ciekawy sposób na wyrażenie kreatywności, ale też na stworzenie miłego gestu specjalnie dla drugiej osoby. 

  1. Zacznij od zdecydowania, z czym ma być związana Twoja pocztówka? Czy jest to pamiątka z podróży, a może kartka urodzinowa czy po prostu ciekawa grafika, którą chcesz przesłać drugiej osobie.
  2. Zaprojektuj pocztówkę w dowolnym programie graficznym. Prostym i darmowym programem jest Canva, gdzie znajdziesz mnóstwo gotowych szablonów, które ułatwią Ci pracę. Każdy szablon możesz edytować i dodać swoje wybrane szczegóły i zdjęcia. 
  3. Pamiętaj o elementach: grafika lub zdjęcie na stronie frontowej, miejsce na tekst oraz znaczek i pieczątkę. 
  4. Przygotuj grafikę do druku, zapewniając marginesy bezpieczeństwa. Drukować możesz nawet w swojej domowej drukarce. Możesz urozmaicić pocztówkę wybierając ciekawy rodzaj papieru, np. papier kredowy. Pamiętaj, aby dopasować papier do rodzaju swojej drukarki. 
  5. Personalizuj wydrukowaną pocztówkę. Dodaj wybrane akcenty, np. napisy, naklejki, pieczątki. 
  6. Zaadresuj pocztówkę i wyślij! Zobacz również: ,,Jak zaadresować i wysłać list?„.
Canva i druk pocztówek z szablonów.
https://www.canva.com/pl_pl/pocztowki/szablony/

Generatory pocztówek

Jeśli nie czujesz się pewnie w projektowaniu graficznym lub szukasz szybszego i łatwiejszego sposobu na stworzenie własnej pocztówki możesz wykorzystać do tego różne generatory dostępne w Internecie. 

Taki generator, w postaci Neokartki, udostępnia na przykład Poczta Polska. Neokartka pozwala na stworzenie pocztówki z własnym zdjęciem lub grafiką oraz z gotowym wzorem. Na tej stronie umieszcza się również informacje na temat odbiorcy. Wydrukiem, kopertowaniem i doręczeniem zajmuje się sama Poczta Polska. 

Przeczytaj też: ,,Jak drukuje się znaczki pocztowe?”

Wykorzystanie pocztówek 

Kartki pocztowe to nie tylko sposób na przesyłanie wiadomości. Mają też wiele uniwersalnych zastosowań.

  • Są szeroko stosowane w marketingu pośród innych materiałów reklamowych. Ich użycie może wzmacniać pozytywny wizerunek firmy. Pocztówki reklamowe idealnie nadadzą się na promocję nowych produktów czy usług. 
  • Pocztówki wykorzystywane są również w pewnym stopniu jako materiały edukacyjne, na przykład w muzeach. W takich miejscach można spotkać na przykład pocztówki z reprodukcją dzieł sztuki. 
  • Takie kartki mogą też służyć jako wyjątkowe zaproszenia ślubne czy urodzinowe. Spersonalizowane, specjalne pocztówki będą czymś więcej, niż tylko kawałek papieru z informacjami! Ciekawym pomysłem na ozdobienie jest też na przykład wykorzystanie pieczątek.
  • Kolekcjonerstwo. Kartki pocztowe są kolekcjonowane przez naprawę wiele ludzi na całym świecie, ze względu na różną tematykę oraz historię. 
  • Pocztówki są oczywiście niezastąpionym sposobem na dokumentowanie podróży. Pamiętaj, że możesz wysłać pocztówkę do samego siebie! Jeśli lubisz pamiątki z podróży możesz również stworzyć swoją własną mapę oraz magnesy

Podsumowanie 

Pocztówki, choć mogą wydawać się reliktem przeszłości, w rzeczywistości mają wiele zaoferowania. Od ich skromnych początków w XIX wieku, gdy służyły jako prosty sposób na przesyłanie krótkich wiadomości, aż po dzisiejsze dni – pocztówki zdecydowanie przetrwały próbę czasu. Pamiętaj, że Twoja każda wysłana pocztówka może być nie tylko nośnikiem wiadomości, ale i małym dziełem sztuki, które może stać się bezcenną pamiątką dla kogoś, kto ją otrzyma. 🙂 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze