Hakowanie drukarki

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? DrTusz radzi

Hakowanie drukarkiCyberprzestępcy nie śpią. W nieskończonej głębi Internetu czyha wielu gagatków, którzy chętnie wykorzystają w niecnych celach tajemnice Twojej firmy. Skryte na dyskach komputerów dane mogą łatwo wpaść w niepowołane ręce. Źle zabezpieczona drukarka sieciowa to często najsłabsze ogniwo, którego przełamanie to dla dobrego hakera przysłowiowa kaszka z mleczkiem. Razem z Rudym doradzamy, jak właściwie zabezpieczyć firmową drukarkę sieciową.

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? Żarty żartami, ale…

Często nawet administratorzy sieci nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo drukarek. Grupa użytkowników blisko 150 000 różnego typu urządzeń drukujących (od biurowych kombajnów po małe kasy fiskalne) przekonała się o tym w lutym 2016 roku. W pewnym momencie ich drukarki zaczęły żyć własnym życiem i drukować… hakerski manifest.

Na szczęście celem ataku nie było wyrządzenie szkód, ale ukazanie skali problemu i zmuszenie działów IT firm do tego, aby zastanowiły się, jak poprawić bezpieczeństwo drukarek. Co istotne, przed atakiem nie obroniły się modele urządzeń Brother, Canon, Epson, HP, Lexmark, OKI czy Samsung – potentatów na rynku akcesoriów biurowych.

#Rudy wielokrotnie podkreśla, że sam zakup dobrej drukarki nie wystarczy. Trzeba ją jeszcze odpowiednio zabezpieczyć przed zagrożeniami zewnętrznymi.

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? Wprowadź politykę bezpieczeństwa

Opisany powyżej hakerski żart to przykład górnolotnego działania zdolnego programisty. Zagrożenie jest jednak o wiele bardziej przyziemne. Osoby decyzyjne w firmach często nie mają świadomości niebezpieczeństw, które niesie za sobą brak odpowiednich procedur czy rozwiązań.

Historia zna nieskończoną ilość przypadków, w których niezwykle ważne dokumenty z tacki odbiorczej drukarki trafiły w niepowołane ręce. Pomyłki wynikały ze zwykłego niedopatrzenia lub przeoczenia. Ich skutki często bywały niebezpieczne, gdyż wrażliwe dane trafiły do osób nieuprawnionych. Dane można jednak skutecznie chronić. Wystarczy opracować przemyślaną politykę bezpieczeństwa, a następnie wprowadzić spójny z nią system zarządzania drukiem.

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? System zarządzania drukiem

Czym jest system zarządzania drukiem? To narzędzie informatyczne, które ułatwia przetwarzanie różnych form dokumentów generowanych przez przedsiębiorstwa czy organizacje. Przetwarzanie dotyczy dokumentów wewnętrznych, jak też dokumentów napływających z otoczenia.

System zarządzania drukiem wpływa nie tylko na samo bezpieczeństwo danych, ale też na stan finansów firmy. Pracownicy mający świadomość istnienia systemu kontroli druku korzystają z urządzeń w bardziej przemyślany sposób. Problem drukowania niepotrzebnych stron internetowych oraz pięciu wersji wielostronicowej prezentacji automatycznie znika.

Dzieje się tak, gdyż administrator systemu może łatwo sprawdzić, co drukują użytkownicy uprawnieni do korzystania z drukarek. Właściwie działający system zarządzania drukiem umożliwia kontrolowanie wszystkich wydruków.

Administrator ma dostęp do szczegółowych informacji na temat każdego działania. Dobrze skonfigurowany system pozwala sprawdzić liczbę wydrukowanych stron, a także średnie zużycie tonera lub tuszu w określonym przedziale czasu.

Oszczędności wynikające ze stosowania systemu sięgają nawet 40%. W połączeniu z oszczędnościami, które dodatkowo generują tusze zamienniki czy tonery zamienniki, kasa firmy może odczuć sporą ulgę.

Zastosowanie dobrego rozwiązania posiada jeszcze jeden atut – umożliwia ono sprawowanie kontroli nad drukowaniem poufnych dokumentów.

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? PIN lub karta

Wbrew pozorom wcale nie musisz wydawać bajońskich kwot na wprowadzenie zabezpieczeń. Wystarczająco ochronę może zapewnić oprogramowanie dostarczane przez producenta drukarki. Najprostszym z nich jest wprowadzenie mechanizmów autentykacji.

Co kryje się za tym pojęciem? Otóż to nic skomplikowanego. Mechanizm autentykacji zobowiązuje uprawnionych użytkowników urządzenia do potwierdzania każdego wydruku indywidualnym kodem PIN lub kartą zbliżeniową. Ponadto, takie zabezpieczenie eliminuje ryzyko pozostawienia poufnych dokumentów na tatce odbiorczej, gdyż właściciel wydruku wprowadza PIN lub przykłada kartę bezpośrednio do urządzenia.

Wiele drukarek do pracy grupowej standardowo została wyposażona w funkcję umożliwiające stosowanie autentykacji. Wystarczy je tylko zaprogramować.

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? Wydruk poufny

Wydruk poufny to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w celu ochrony danych. Jego zaletą jest prostota. Nie musisz mieć działu IT, aby korzystać z funkcji wydruku poufnego. Dzięki temu z tego zabezpieczenia korzystają często małe i średnie przedsiębiorstwa.

Działanie wydruku poufnego również wymaga od użytkownika stosowania kodu PIN. Po kliknięciu „Drukuj” dokument trafia do pamięci drukarki z funkcją druku poufnego. Pozostanie w niej, dopóki użytkownik nie wprowadzi do urządzenia właściwej kombinacji cyfr lub hasła. Dopiero wówczas rozpocznie się drukowanie. W zależności od ustawień plik będzie „czekał” w pamięci drukarki przez określony czas. Może to być zarówno kilka minut, jak i tydzień. Po tym okresie niewydrukowany plik zostanie automatycznie wykasowany.

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? Utylizuj z głową

Nic nie trwa wiecznie. Firmowe drukarki po określonym okresie eksploatacji często są odsprzedawane lub trafiają do utylizacji. Osoby odpowiedzialne za sprzęt zapominają, że wiele modeli posiada wbudowane dyski twarde. Koniecznie wyczyść je przed odsprzedaniem drukarki lub przekazaniem jej do utylizacji. W przeciwnym wypadku stracisz kontrolę nad nośnikiem danych, który może znaleźć się w niepowołanych rękach.

Jak poprawić bezpieczeństwo drukarek? Chroń sieć

Fizyczne zabezpieczenie drukarki przed błędami ludzkimi to jedno. DrTusz uczula, aby niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa zawsze odpowiednio zabezpieczać drukarkę przed atakami hakerów. To właśnie drukarki, jako najsłabsze ogniwa, stają się często siedliskami złośliwego oprogramowania.

Współczesne drukarki sieciowe wymagają takiej samej ochrony jak standardowe komputery. Poniżej zamieszczamy kilka porad Doktorka, które pomogą zabezpieczyć drukarkę sieciową przed atakami z zewnątrz.

– regularnie aktualizuj firmware i sterowniki;
– pamiętaj o zmianie domyślnych sposobów logowania i haseł;
– weź pod uwagę adresy IP drukarek w polityce firmowych i lokalnych firewalli;
– jeśli to możliwe, aktywuj funkcję autentykacji (PIN/karta zbliżeniowa);
– aktywuj szyfrowanie pamięci wewnętrznej drukarki;
– uruchom szyfrowanie komunikacji z drukarką lub urządzeniem wielofunkcyjnym;
– sprawdź i uruchom rozwiązania bezpieczeństwa oferowane przez producenta Twojej drukarki.

Nie wszystkie z powyższych opcji są dostępne we wszystkich drukarkach lub urządzeniach wielofunkcyjnych. Wybierając drukarkę do firmy, weź pod uwagę nie tylko cenę i użyteczność danego urządzenia, ale także zastosowane przez producenta rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Pamiętaj – na ochronie nie warto oszczędzać.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze