O drukarkach i drukowaniu

Jak drukować dwustronnie? Szybki poradnik

19980

Drukowanie dwustronne pomaga oszczędzić papier, przestrzeń i… środowisko! Obecnie duplex jest dostępny jedynie w wybranych modelach drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Zazwyczaj tych z wyższej półki. Co zrobić, kiedy Twoja drukarka nie ma funkcji automatycznego druku dwustronnego? Zobacz sprawdzoną metodę, jak drukować dwustronnie na „zwykłych” drukarkach.

Jak drukować dwustronnie? Sprawdź specyfikację

Zabrzmi to dość zabawnie, ale wielu użytkowników drukarek nie wie, co potrafi ich sprzęt. Często kupując drukarkę na szybko, nie zwracamy uwagi na to, co tak naprawdę kupujemy. Skupiamy się na podstawowych funkcjach, zapominając o dodatkach.

Często podstawowe informacje na temat wyposażenia możemy wyczytać z nazwy urządzania.

Posłużę się tutaj przykładem urządzenia wielofunkcyjnego Brother DCP-L2532 DW. Dwie ostatnie literki oznaczają kolejno D jak duplex oraz W jak Wi-Fi.

Zanim zaczniesz przekładać papier w podajniku, upewnij się, czy Twoje urządzenie nie wydrukuje dwustronnie za Ciebie.

Jeśli nazwa modelu nic Ci nie mówi, sprawdź jego specyfikację na stronie producenta. Tylko nie wierz PR-owej papce o konieczności stosowania oryginalnych produktów.

Tusze zamienniki i tonery zamienniki spędzają producentom sen z powiek, gdyż redukują ich zyski z oryginalnych produktów.

W drukarkach z funkcją duplex możesz wybrać drukowanie dwustronne po kliknięciu „Drukuj”. Wówczas pojawi się okno dialogowe, w którym możesz sprawdzić „Właściwości” swojego urządzania. Tam wybierasz „Druk dwustronny”.

To właściwie tyle. Trochę trudniej sprawa wygląda, kiedy nie masz w drukarce duplexu…

Jak drukować dwustronnie? Zrób to manualnie

Drukowanie dwustronne bez duplexu jest proste.

Wystarczy, że zaznaczysz w opcjach drukowania wielostronicowego dokumentu, że w pierwszej kolejności chcesz wydrukować strony nieparzyste. Potem właściwe obracasz wydrukowany stos arkuszy i ponownie wkładasz go do podajnika drukarki.

Połowa drogi za nami. W połowie zadrukowany papier czeka na kolejny etap. Zanim klikniesz „Drukuj”, w opcjach wybierz druk stron parzystych. To właściwie wszystko, co należy zrobić, aby stosy dokumentów na biurku zmniejszyły się o połowę, a środowisko zyskało.

PRZECZYTAJ

Proponuję przetestować manualny druk dwustronny na próbnym arkuszu, aby upewnić się, że przy finalnym wydruku umieścisz papier w podajniku właściwa stroną.

Zobacz komentarze

 • Pomocy! Brother dcp-t425w. brak duplex, chce drukowac dwustronnie ręcznie. Drukuje najpierw nieparzyste, przekładam papier, drukuje parzyste i co mi wychodzi?
  Ze drukarka wydrukowała w kolejności 1, 3, 2 - więc strony sie zupełnie nie zgadzają.

  • Prawdopodobnie sterownik miesza strony. Spróbuj w opcjach drukowania zaznaczyć "Sortowanie kartek". Wówczas wszystko powinno wrócić do normy.

  • Polecam te kroki:

   • Zaznacz opcję: Odwróć kolejność stron
   • Drukuj: Tylko strony nieparzyste

   Następnie

   • Odznacz: Odwróć kolejność stron
   • Drukuj: Tylko strony parzyste

Ostatnie wpisy

Życzenia na Dzień Nauczyciela – pobierz i wydrukuj

Dzień Edukacji Narodowej, znany też jako Dzień Nauczyciela przypada 14 października.Święto pedagogów to doskonała okazja,…

22 godziny temu

Wrocław – tusze i tonery z błyskawiczną dostawą!

Twoja drukarka przestała drukować akurat wtedy, kiedy była najbardziej potrzebna? Nerwowo wpisujesz w wyszukiwarce hasło…

1 tydzień temu

Darmowe programy graficzne – DrTusz sprawdza

Darmowe programy graficzne cieszą się dużą popularnością. Z ogromnej ilości dostępnych propozycji, ciężko wybrać jedną.…

2 tygodnie temu

Zamienniki do drukarek i opinie (nie) prawdziwe

Zamienniki do drukarek budzą tyle samo kontrowersji, co odwieczna wojna fanów Androida i wyznawców iOS.…

2 tygodnie temu

Naklejki na słoiki z przetworami – wydrukuj je sam

Naklejki na słoiki z przetworami to „must have” każdego smakosza darów natury! Nie tylko ułatwiają…

2 tygodnie temu

Kolorowanki za darmo! Na jesienne wieczory i do szkoły!

Kolorowanki za darmo! Idealne na jesienne wieczory i szkolną świetlicę! Gdzie je znajdziesz? Oczywiście na…

3 tygodnie temu