Papier też ma znaczenie - Blog firmowy DrTusz

Papier też ma znaczenie

Niegdyś gliniane tabliczki, później papirus, a teraz papier. Nośnik myśli, wizji artystycznych i utworów literackich ewoluował wraz z biegiem lat. Nic też nie wskazuje na to, aby tradycyjny papier został zastąpiony cyfrowym odpowiednikiem. Dla dobra nas wszystkich warto go jednak oszczędzać. Metoda jest niezwykle prosta.

Lubimy to co trwałe i namacalne. Chociaż e-booki i e-dokumenty stają się coraz bardziej popularne, tradycyjny papier raczej nie czuje się zagrożony. Na dobrą sprawę ma on tylko jedną wadę – powstaje na skutek wycinki lasów. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego #Rudy ciągle powtarza, aby drukować rozważnie i nie marnować żadnej kartki!

 

Jak oszczędzać papier w drukarce?

Jest to niezwykle proste. Wystarczy zacząć drukować dwustronnie. Wiele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych posiada wbudowaną funkcję drukowania dwustronnego – tzw. „dupleks”.

Korzystanie z niej, poza generowaniem oszczędności, ma jeszcze jeden atut. Wyobraź sobie o ile mniej powierzchni zajmują takie dokumenty? Nie trzeba być Einsteinem, aby obliczyć, że o blisko połowę. 😉

 

Amerykańscy naukowcy wymyślili…

Specjaliści z Hewlett-Packard nie byliby sobą, gdyby i na tym polu nie podjęli próby udoskonalania druku. W efekcie badań amerykańskich naukowców z Doliny Krzemowej na rynek trafił papier wykorzystujący technologię HP ColorLok.

Najmocniejszym punktem z pozoru zwykłego papieru jest jego odporność na przebarwienia po drugiej stronie wydruku. Drukowanie dwustronne, nawet tych kolorowych jak tęcza plików, nie stwarza problemu. Nieważne czy drukujesz drukarką atramentową, czy laserową.

Korzystanie z papieru, wyprodukowanego przy użyciu standardu HP ColorLok, pozwala również na uzyskanie lepszych wydruków. Są one bardziej wyraziste dzięki uzyskaniu głębszej czerni, ostrzejszego tekstu i lepszego kontrastu obrazów o różnej skali szarości. Tajemnica działania papieru HP ColorLok tkwi w specjalnej powłoce, którą pokryty jest arkusz. Dzięki niej tusz dosłownie wsiąka w kartkę. Cząstki pigmentu zostają jednak na górze – a co za tym idzie – barwy uzyskanych treści są żywe i intensywne. Do zalet z pewnością należy zaliczyć krótszy czas schnięcia tuszu.

 

Duży krok dla HP, ale…

Innowacyjne rozwiązanie jest chronione licencją – HP dysponuje prawem do technologii. Z kolei do International Paper należy marka i znak towarowy. Na ten moment opatrzone logo są jedynie produkty eksploatacyjne z serii Everyday Papers. Ryza papieru HP jest droższa o ok. 25 % od produktów innych producentów papieru. Na szczęście konkurencja nie śpi.

 

Wybierz właściwy papier

Co zatem zrobić, aby drukować dwustronnie i uzyskać tanie wydruki w dobrej jakości? Wystarczy korzystać z papieru o dobrej gramaturze. Gramatura to inaczej ciężar wyrobu papierniczego wyrażony w gramach na metr kwadratowy. Parametr ten przekłada się na grubość nośnika (np. papier o gramaturze 100 g/m² ma grubość 0,1 mm).

Do druku dwustronnego, niezależnie od rodzaju drukarki, spokojnie wystarczy nośnik o gramaturze od 80 g/m² w górę. Przy druku tradycyjnych dokumentów różnica pomiędzy zwykłym papierem a tym z technologią HP ColorLok nie będzie widoczna gołym okiem. Wystarczy, że wykorzystasz sprawdzony tusz lub toner. W doborze najbardziej odpowiedniego zamiennika tradycyjnie pomoże #Rudy. W końcu wkłady od DrTusza drukują tak samo jak te oryginalne. 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze