Toner - wszystko co chcielibyście wiedzieć - Blog firmowy DrTusz

Toner – wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać

grafika Q&A toner

W DrTuszu jesteśmy przekonani, że nie ma głupich pytań, zwłaszcza, jeśli chodzi o te związane z drukowaniem. Na co dzień koleżanki i koledzy z mojego kolorowego teamu mierzą się z lawiną zapytań Klientów o zamienniki do drukarek, o urządzenia drukujące, o aktualne promocje czy dostawę. Na szczęście drukarki i wszystko co z nimi związane, nie kryją przed nami żadnych tajemnic, dlatego postanowiłem zebrać najczęstsze pytania oraz problemy moich Klientów i udzielić na nie odpowiedzi. Podzieliłem je tematycznie, poświęcając im osobne wpisy. Na pierwszy ogień – pytania dotyczące tonerów. Zaczynamy!

1. Kończy mi się wkład w drukarce, co mam kupić – tusz czy toner?

Wszystko zależy od tego, czy masz drukarkę laserową czy atramentową. To zasadnicza różnica, jeśli chodzi o wybór wkładu. Drukarki laserowe drukują za pomocą tonera, do atramentówek zaś niezbędny jest tusz.

Chociaż oba urządzenia spełniają swoją funkcję, jaką jest drukowanie, na tym podobieństwa się kończą.

Różne wkłady, różne zastosowania. Na szczęście i tusze i tonery znajdziesz w moim sklepie. Wystarczy, że znasz model drukarki i wpiszesz go w mojej wyszukiwarce, a ja wyświetlę Ci listę pasujących wkładów i ich tańszych zamienników.

screenshot wyszukiwarka na stronie drtusz.pl

2. Co to jest toner?

Tonerem potocznie nazywamy wkład do drukarki laserowej. W rzeczywistości jednak jest to jego kluczowy element, a mianowicie proszek znajdujący się wewnątrz podłużnej kasety.

Proszek ten to mieszanina składająca się z mikroskopijnej wielkości drobin żywicy, pigmentu i żelaza. W procesie drukowania są one uwalniane i przenoszone na papier za pomocą mechanizmów wykorzystywanych w drukarce laserowej.

Kupując toner oczywiście otrzymasz cały zestaw składający się na kompletny wkład do drukarki.

Więcej o tonerach dowiesz się z archiwalnego wpisu, który znajdziesz >TUTAJ<.

3. Jak zainstalować toner w drukarce?

Choć może wydawać się to banalne, najczęstszym powodem trudności z włożeniem nowego tonera do drukarki jest to, że zapominamy go odbezpieczyć. Każdy toner ma zamontowaną nakładkę ochronną, która wygląda jak integralna część kasety.

Przez to zdarza się, że po wyjęciu tonera z folii ochronnej, od razu przechodzimy do montowania go w urządzeniu. Nic więc dziwnego, że w takich przypadkach kaseta okazuje się być za duża.

Po zdjęciu elementu ochronnego, toner zyska właściwe wymiary i bez problemu zmieści się w drukarce. Dodatkowo większość tonerów ma kilka innych zabezpieczeń, takich jak ochronny papier na bębnie, które również należy zdjąć zdecydowanym pociągnięciem.

Teraz można umieścić toner w drukarce. Urządzenie samo rozpozna, że wkład został wymieniony i już po chwili można zacząć drukowanie.

4. Czy to prawda, że zamienniki drukują słabiej i mniej wydajnie od oryginałów?

Jeśli zamiennik oryginalnego tonera pochodzi z niesprawdzonych aukcji internetowych lub sklepów oferujących zdecydowanie niższe ceny niż inni sprzedawcy, rzeczywiście można trafić na „bubel”.

Ja jednak na swoje zamienniki daję gwarancję jakości – moi klienci mają pewność, że tańsza opcja nie ustępuje niczym droższej.

Zarówno pod względem jakości, jak i wydajności moje produkty są oceniane na 5+. Nie trzeba bać się zamienników, warto się do nich przekonać i zacząć mądrze oszczędzać.

Z mitami na temat zamienników rozprawiam się we wpisie „Zamienniki tuszów i tonerów – obalamy mity„.

5. Czy mogę wyrzucić zużyty toner do śmietnika?

Absolutnie nie – toner jest odpadem niebezpiecznym dla środowiska. Zawarte w nim cząsteczki żywicy, pigmentu i żelaza są bardzo szkodliwe, dlatego nie można pozwolić na ich wydostanie się z kartridża.

Aby w bezpieczny sposób pozbyć się zużytego wkładu, należy dostarczyć go do punktu przyjmowania elektrośmieci.

W każdym większym elektromarkecie znajdziesz odpowiedni kontener na elektroodpady.

W moim sklepie przy ul. Wyszyńskiego 2/75 również możesz zostawić pusty toner. Przekażemy go do utylizacji, aby nie szkodził środowisku.
Przeczytaj też wpis „Jak utylizować zużyte tusze i tonery. DrTusz radzi„.

6. Ile mogę wydrukować na jednym tonerze?

Wydajność tonera zależy od modelu konkretnej drukarki. Producenci na opakowaniach swoich tonerów podają szacowaną ilość stron, którą można wydrukować na jednym wkładzie.

Warto jednak pamiętać, że na wydajność tonera ma wpływ “gęstość” zadruku, ustawienia preferencji drukowania (może być ekonomiczna, ale również wysokiej jakości, która wymaga większego zużycia proszku) a nawet – użyta w drukowanym dokumencie czcionka.

Podawana przez producentów wydajność odnosi się do niewymagającego, ekonomicznego wydruku.
Wielu producentów wypuszcza wkłady do swoich drukarek w dwóch opcjach – standardowej i XL.

Z zewnątrz nie różnią się one od siebie. Różnica leży w ilości proszku znajdującego się w kasecie, przekładającej się na ostateczną wydajność tonera.

W moim sklepie znajdziesz zamienniki, które cechuje maksymalne wykorzystanie przestrzeni na proszek w kasecie. Decydując się na zamienniki sygnowane logiem DrTusz, masz pewność, że wydajnością nie ustępują oryginalnym wkładom do drukarek laserowych, a niekiedy nawet je przewyższają.

7. Jak często muszę drukować, żeby toner nie zasechł?

Największą przewagą drukarek laserowych nad atramentowymi jest fakt, że wkład do nich nie zasycha. O ile drukując na atramentówce muisz robić to regularnie, to drukarce laserowej możesz dać wolne nawet na kilka miesięcy.

Wynika to z anatomii tonera – w przeciwieństwie do atramentu, toner jako sproszkowane cząsteczki nie jest narażony na wysychanie, ponieważ nie ma w nim żadnych substancji ciekłych.

Jeśli nie wiesz, co zrobić, aby atrament w Twojej drukarce nie zasechł, sprawdź mój archiwalny wpis. Znajdziesz go >TUTAJ<.

8. Ile kosztuje toner do drukarki?

Ceny tonerów wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od modelu drukarki. Skąd taka różnica?

Często bywa, że urządzenie samo w sobie jest tanie, natomiast koszt eksploatacji drukarki potrafi przewyższyć je kilkakrotnie. Tak producenci potrafią zarabiać na tych, którzy skusili się na drukarkę laserową za 99 zł. Warto o tym pamiętać przed zakupem urządzenia. O podstępach z tanimi drukarkami pisałem wielokrotnie. Szerzej opisuję tę praktykę w artykule „Drukarka za 99 zł? Najlepszy chwyt marketingowy„.

Na szczęście zdecydowana większość drukarek akceptuje zamienniki oryginalnych tonerów, dzięki czemu zakup wkładu nie będzie tak bolesny dla naszego portfela.

Dodatkowo warto śledzić promocje w moim sklepie – regularnie na Facebooku DrTusza zamieszczam kody rabatowe, pozwalające na zakup zamienników w jeszcze niższych cenach.


Tonery to temat szeroki, o którym mogę opowiadać całymi dniami. Mam jednak nadzieję, że taka dawka wiedzy okaże się być pomocna. Jeśli na liście nie znalazło się pytanie, które chcielibyście zadać, piszcie śmiało. Chętnie pomogę!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze