Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał?

grafika tuszek do drukarek i maskotka Rudego z pytaniem w myślach

Zaschnięty tusz w dyszach to jeden z najczęstszych problemów, z którymi spotykają się użytkownicy popularnych atramentówek. Z pozoru niegroźne zaniedbanie w codziennej eksploatacji może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem urządzenia. DrTusz na podstawie wiedzy uzyskanej dzięki szeroko zakrojonym badaniom wyjaśnia, co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał.

Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał? Profilaktyka

Drukuj regularnie. Nie ma lepszej metody na uniknięcie problemów z wkładem atramentowym niż odpowiednia profilaktyka. Tusz ma formę płynną – a co za tym idzie – może się rozlać, zostawić plamę czy wyparować. Tusz zawiera: polimery, koagulanty, substancje higroskopijne, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty, humectanty oraz anti-kogationy.

Taka lista dziwno brzmiących komponentów czyni z drukarkowego wkładu dość skomplikowaną mieszankę. Jak każda substancja, tak i tusz podlega procesowi krzepnięcia, czyli przechodzenia ciała ze stanu ciekłego w stan stały.

Kłopoty zaczynają się gdy, ten proces zajdzie w dyszach głowicy. Otwory mają mikroskopijną średnicę, więc ciężko usunąć z nich zaschnięte drobiny tuszu.

#Rudy zawsze uczula Klientów wybierających drukarkę atramentową, aby drukowali regularnie. Wydrukowanie dowolnej treści raz na kilka dni sprawia, że tusz nie zasycha.

Drukarka ma znaczenie

Jeśli należysz do osób zapominalskich, wybierz drukarkę z systemem automatycznego czyszczenia głowicy. Wówczas nie musisz przejmować się regularnym drukowaniem. Wystarczy, że urządzenie będzie podłączone do zasilania. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, iż czyszczenie odbywa się o różnych porach. Niespodziewane, automatyczne uruchomienie się drukarki w nocy lub w środku dnia może spowodować nagły skok ciśnienia u domowników. To jednak dość niska cena za komfort eksploatacji.

drukarka Brother DCP-J105

Drukarki atramentowe z systemem automatycznego czyszczenia głowicy oferuje głównie Brother.

Ich zaletą, poza wygodną eksploatacją, jest dostępność zamienników tuszów we wszystkich kolorach CMYK.

Jedno z najpopularniejszych urządzeń wielofunkcyjnych Brother to model DCP-J105.

Ta wielofunkcyjna drukarka ma wszystko, czego do domowego użytku potrzeba.

Brother DCP-J105 współpracuje z tuszami LC-529/525 XL. Niestety, obecnie model ten jest dostępny jedynie na rynku wtórnym. Brother ma jednak w swojej ofercie godnych następców.

Posiadamy zarówno oryginalne tusze Brother, jak też dorównujące im jakością zamienniki wkładów atramentowych.

Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał? Awaria

Jeśli powyższe porady to „musztarda po obiedzie”, gdyż tusz w Twojej drukarce już zasechł, nie poddawaj się. Być może nie wszystko jeszcze stracone.

W pierwszej kolejności spróbuj przeprowadzić czyszczenie głowic z poziomu programu, który każdy producent elektroniki dorzuca do swoich akcesoriów biurowych. Gdy okaże się to niewystarczające, rozwiązania są dwa. Nie mamy dobrych informacji dla tych, którzy posiadają drukarki ze zintegrowaną głowicą. Wizyta w serwisie będzie nieunikniona.

Ci, którzy posiadają mniej ekonomiczne, ale za to tańsze w zakupie, drukarki wykorzystujące kartridże atramentowe z wbudowaną głowicą są w lepszym położeniu. Takie modele oferuje m.in. HP.

Nawet w sytuacji, gdy stary wkład atramentowy do niczego się już nie nada, sprawę rozwiąże zakup nowego tuszu. To jednak dość kosztowne wyjście (na ryku często brak dobrych zamienników).

Zanim się na nie zdecydujesz, spróbuj udrożnić dyszę za pomocą wrzątku. Wystarczy, że zanurzysz delikatnie kartridż we wrzącej wodzie. Zrób to jednak tak, aby nie zamoczyć styków chipu. Pojemnik musi postać w takiej pozycji przez kilka minut. Po wszystkim dotknij dyszy papierową ściereczką. Jeśli tusz pozostawi po sobie ślad, prawdopodobnie głowica została udrożniona. Teraz zainstaluj pojemnik w drukarce. Tym sposobem upewnisz się, że cały proces przebiegł pomyślnie.

Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał? Przechowywanie

Kiedy pojawi się potrzeba czasowego wyjęcia wkładów z wbudowaną głowicą, właściwie je zabezpiecz. Niezbędny do tego będzie szczelny, plastikowy pojemnik oraz wilgotna szmatka. Tusz włóż do pojemnika dyszami do góry. Następnie umieść w pojemniku nawilżoną szmatkę i szczelnie zamknij wieko. Dzięki temu ochronisz dysze przed wpływem warunków zewnętrznych.

Jeśli kartridże do Twojej drukarki posiadają dodatkowe korki lub zatyczki, umieść je ponownie na swoim miejscu przed rozpoczęciem przechowywania.

Masz pytania? Nie rozwialiśmy Twoich wątpliwości? Zawsze możesz dopytać o szczegóły Doktorka na FacebookuTwitterze czy Instagramie.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze