Czy drukarka laserowa jest bardziej ekologiczna niż atramentowa? - Blog firmowy DrTusz

Czy drukarka laserowa jest bardziej ekologiczna niż atramentowa?

Na pewno zastanawiałeś się, która opcja – atramentowa czy laserowa – lepiej odpowiada Twoim potrzebom ekonomicznym. Czy brałeś jednak pod uwagę aspekt ekologiczny? Czy powszechne przekonanie o tym, że bardziej ekologiczna drukarka, to zawsze ta laserowa, znajduje potwierdzenie w faktach? Przeczytaj o podstawowych różnicach pomiędzy atramentówkami i laserówkami biorąc pod uwagę ich wpływ na środowisko. Zobacz również proponowane rozwiązania. 

Ekologiczna drukarka na wadze.

Drukarka laserowa vs atramentowa – podstawowe różnice

Drukarki atramentowe i laserowe różnią się pod wieloma względami. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien zależeć od Twoich konkretnych potrzeb. Główne różnice to m.in.:

  • Technologia pracy –  Najprościej mówiąc, atramentówki drukują, nanosząc tusz na papier, który następnie jest suszony. Laserówki projektują obraz za pomocą lasera na specjalnym światłoczułym bębnie
  • Rodzaj wkładu – Drukarki atramentowe używają tuszów w formie płynnej, te drugie wykorzystują natomiast tonery
  • Wydajność i jakość druku – Drukarki laserowe zazwyczaj oferują większą szybkość drukowania, są bardziej wydajne przy druku dużej ilości tekstów, co czyni je idealnymi dla biur. Drukarki atramentowe lepiej sprawdzą się w wydrukach wysokiej jakości zdjęć i grafik. 

Więcej o różnicach pomiędzy tymi urządzeniami przeczytasz w artykule: ,,Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?”

Ekologiczna drukarka – analiza atramentówek i laserówek 

Przechodząc od głównych różnic między dwoma drukarkami, omówię je teraz bardziej szczegółowo. Zwrócę uwagę na kontekst ekologiczny i składniki chemikaliów, emisję dwutlenku węgla, energii, wody oraz produkcję odpadów przez oba rodzaje omawianych urządzeń. 

Zużywane chemikalia 

Zacznę naszą analizę od omawiania tuszów do drukarek. Są to mieszanki, składające się z wody, barwników i różnych chemikaliów, które wpływają na trwałość druku oraz jego jakość. Wykorzystuje się w nich m.in. humektanty (wpływają na pochłanianie wilgoci i wchłanianie tuszu), surfaktanty (ulepszające aplikację tuszu na papier) oraz związki chelatowe (pomagające w utrzymaniu stabilności tuszu, który staje się odporny na składniki zewnętrzne). 

Z kolei tonery stosowane w drukarkach laserowych to proszki zawierające wosk, pigmenty, cząsteczki żywicy termoplastycznej (przykleja proszek na papier) oraz czasem żelazo

Emisja dwutlenku węgla 

Sam proces produkcji zarówno tuszów, jak i tonerów, a także samej drukarki, generuje znaczące ilości dwutlenku węgla przez zapotrzebowanie na energię. Drukarki laserowe, ze względu na swój mechanizm działania, wymagają więcej energii, co prowadzi często do większych emisji CO2.  

Zużycie energii 

Zużycie energii jest tak naprawdę jednym z kluczowych czynników wpływających na ekologiczność drukarek. 

W celu utrwalenia tonera na papierze drukarka laserowa wymaga nagrzania bębna do bardzo wysokiej temperatury. Zazwyczaj zużywa to więcej energii podczas każdego cyklu drukowania. To sprawia, że jej eksploatacja może być mniej efektywna energetycznie. Jest to jeden z powodów, z których bardziej ekologiczna drukarka to ta atramentowa. Zużywa mniej energii, ponieważ nie musi się tak podgrzewać. Jej efektywność energetyczna jest znacznie wyższa, zwłaszcza w drukowaniu w domowych warunkach użytkowania, czyli nie na dużą skalę. 

Produkcja odpadów 

Zarówno atramentówki i laserówki produkują różnego rodzaju odpady. Głównie mają one postać zużytych kartridżów, plastiku, metali, chemii i resztek tuszu lub tonera. Niewłaściwa utylizacja zarówno tuszów i tonerów może prowadzić do zanieczyszczenia gleb i wód gruntowych, co ma negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. Pamiętaj, że możesz jednak mieć wpływ na środowisko – właściwie utylizuj zużyte wkłady oraz drukarki

Kliknij i przeczytaj o tym jak poprawnie utylizować drukarkę oraz co zrobić z zużytym tuszem i tonerem

Podsumowanie – ekologiczna drukarka, jaką wybrać? 

Wybór między drukarkami atramentowymi a laserowymi z perspektywy ekologicznej zależy od wielu czynników. Nawet moja powyższa, prosta analiza wykazała, że tak naprawdę oba rozwiązania niosą ze sobą pewnie wyzwania środowiskowe. Zarówno od produkcji przez użytkowanie po utylizację. Biorąc pod uwagę potoczne opinie i częste przekonanie, że najbardziej ekologiczne drukarki to drukarki laserowe, wiemy teraz, że wcale nie musi być to prawdą. Nowoczesne drukarki atramentowe mogą być zarówno tak samo przyjazne środowisku, jak te laserowe a nawet być lepsze w niektórych aspektach ekologicznych, poprzez na przykład stosunkowo mniejszą produkcję CO2.

Jeśli ekologiczna drukarka jest tym, na czym Ci zależy, powinieneś wziąć pod uwagę: energooszczędność, możliwość recyklingu, zużycie tuszu/tonera oraz certyfikaty ekologiczne. Zobacz mój artykuł: ,,Najbardziej ekologiczne drukarki 2024″

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze