Tak działa drukarka laserowa

Czy wiesz, co dzieje się z arkuszem papieru, kiedy wciskasz „Drukuj”? Proces nanoszenia treści na papier jest niezwykle interesującym zjawiskiem. #Rudy postanowił przedstawić jego przebieg krok po kroku.

Tak działa drukarka laserowa

Niewiele osób zastanawia się nad tym, na jakiej zasadzie działają otaczające nas urządzenia. Samochód ma jeździć, aparat cykać fotki, a drukarka drukować. Świat wokół nas składa się z milionów mechanizmów. Każdy z nich stanowi niezwykle interesującą ciekawostkę technologiczną. Podobnie jest w przypadku powszechnych laserówek.

Wiedza przeciętnego użytkownika kończy się na znajomości obsługi podstawowych funkcji i umiejętności wymiany tonera. Warto to zmienić, gdyż wnętrze drukarki kryje masę ciekawych rozwiązań. Razem z Doktorkiem pokrótce je opiszemy.

 Tak działa drukarka laserowa. O nazewnictwie słów kilka

Termin „toner” przylgnął do wszystkich wkładów do drukarek laserowych. W gruncie rzeczy „tonerem” nazywamy proszek, który znajduje się wewnątrz plastikowej kasety. Ta mieszanina zawiera drobiny żywicy, pigmentu i żelaza. Kuleczki są naprawdę bardzo małe. Ich średnica waha się od 0,1 do 100 mikrometrów.

Każda literka, znak czy symbol na zadrukowanej kartce są „wprasowanymi” w papier cząstkami. Skoro już wyjaśniliśmy kwestie związane z wkładem, przejdźmy do drukarek.

Zazwyczaj do jednego worka wrzucamy zarówno monochromatyczne laserówki, jak i bardziej zaawansowane urządzenia wielofunkcyjne. Tak już się przyjęło. Po prostu „drukarka” brzmi o wiele prościej niż „urządzenie wielofunkcyjne”.

Każda laserówka składa się kilku elementów, powiązanych ze sobą technologiczną symbiozą. Podajnik papieru, bęben światłoczuły, zespół elektrod (ładujących i rozładowujących bęben), system transportu papieru oraz elektronika odpowiedzialna za komunikację to fundamentalne podzespoły, bez których żadna maszyna nie ma prawa być określana mianem drukarki laserowej.

Tak działa drukarka laserowa – Push the „Print”

Naniesienie treści na papier nie byłoby możliwe bez odpowiedniego języka opisu strony (ang. page description language – PDL). Najpopularniejszym językiem opisu strony jest PCL, opracowany przez Hewlett-Packard. W przypadku zastosowań poligraficznych PCL ustępuje pola na rzecz PostScript’u będącego dziełem Adobe System.

Kolejny element układanki to zainstalowany na komputerze lub laptopie sterownik, który po kliknięciu „Drukuj” odpowiada za połączenie pomiędzy urządzeniami. Gdy dane przepłyną do drukarki, zainstalowany w jej wewnętrznym sofcie interpreter języka przygotuje bitmapowy obraz wydruku.

Następnie światło lasera, odbite za pomocą wirującego lustra i zespołu soczewek, odwzoruje obraz na uprzednio naładowanym ujemnie lub dodatnio bębnie światłoczułym.

Odwzorowanie przebiega poprzez punktowe rozładowanie poszczególnych powierzchni bębna, tworząc tym samym utajony obraz przyszłego wydruku. Bęben znajduje się bardzo blisko zespołu wywołującego, zawierającego wkład z tonerem.

Drobiny są przyciągane do bębna w miejscach, gdzie laser naniósł utajony obraz wydruku, a później przenoszone na arkusz, transportowany pomiędzy rolkami zamontowanymi pod bębnem. Z racji dysproporcji rozmiarów (obwód bębna jest mniejszy od długości kartki formatu A4) opisany proces musi być powtarzany kilkukrotnie dla każdej z zadrukowanych stron.

To jednak jeszcze nie koniec całego procesu. Na tym etapie drobiny tonera są przyklejone do papieru jedynie elektrostatycznie. Arkusz musi jeszcze przejść przez fuser. Wewnątrz tego modułu temperatura może osiągnąć ponad 205°C. Dzięki wałkom dociskowym toner jest niemalże wprasowywany w papier. Gotowy wydruk ląduje wówczas na tacy odbiorczej.

Tak działa drukarka laserowa – to była tylko chwila

Opisana czynność w najnowszych drukarkach laserowych zajmuje zazwyczaj kilka sekund. Najwięcej czasu zabiera rozgrzanie fusera, zwanego potocznie „piecem”. Jest to też najbardziej energochłonny moment w całym procesie drukowania.

Co ciekawe, konstrukcja urządzenia sprawia, że przeciętny użytkownik nawet przez chwilę nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka temperatura panuje wewnątrz drukarki.

Obecnie wykorzystywana technologia nie jest czymś nowym. Jej początki sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to Xerox wypuścił na rynek pierwsze powszechnie stosowane kopiarki.

W 1984 roku HP wypuściło pierwszy model drukarki LaserJet, która spopularyzowała druk laserowy. Chociaż ciągle jesteśmy zaskakiwani nowinkami technicznymi, nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek było w stanie zastąpić tak popularne laserówki.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze