Czym jest rozdzielczość DPI w procesie druku? - Blog firmowy DrTusz

Czym jest rozdzielczość DPI w procesie druku?

Czy wiesz czym jest rozdzielczość DPI? To techniczny termin, który mogłeś już gdzieś zobaczyć. Nie każdy jednak wie, co on tak naprawdę oznacza. Jeśli Twoje wydruki czasem są wyraziście ostre, a innym razem są rozmyte i mało szczegółowe, to jesteś we właściwym miejscu!  

Co oznacza DPI?

Sam skrót DPI, z języka angielskiego, oznacza ,,dots per inch„, czyli punkty na cal. Ale co to oznacza? 😉

DPI jest miarą rozdzielczości, dzięki której określa się, ile punktów tuszu lub tonera drukarka może umieścić na jednym calu papieru, czyli na 2,54 cm. Za pomocą DPI możliwe jest szybkie i proste rozeznanie się, jaką rozdzielczość ma, czyli jak bardzo szczegółowy jest, wydruk lub wyświetlacz. Im większa rozdzielczość, to większa ilość punktów lub pikseli. W praktyce oznacza to bardziej ostry obraz. 

Jeśli chcesz poznać więcej skrótów związanych z drukowaniem, przeczytaj mój artykuł: ,,Drukarkowy słownik pojęć – czy znasz je wszystkie?„. 

Kiedy ważna jest wyższa rozdzielczość DPI?

Parametr DPI ma ogromny wpływ na jakość końcowego wydruku. Jeśli chcesz wydrukować zdjęcie, wysoka wartość DPI sprawi, że będzie ono wyraźne i szczegółowe. Zbyt niska sprawi, że grafika będzie rozmyta i nieatrakcyjna. Wysoka rozdzielczość DPI jest ważna, jeśli drukujesz zdjęcia i grafiki, w których każdy detal ma znaczenie. 

W jakich przypadkach powinno zależeć Ci na wysokim współczynniku DPI?

Powinieneś wziąć pod uwagę ten parametr, jeśli drukujesz zdjęcia i chcesz zachować ich szczegółowość i kolory. Podobnie jest z drukiem różnego rodzaju grafik, plakatów, ulotek czy innych materiałów marketingowych lub artystycznych. 

Korzyści z niższej rozdzielczości DPI

Wyższa wartość DPI, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od rodzaju tego, co chcemy wydrukować. W przypadku drukowania zwykłych dokumentów tekstowych, omawiany miara nie musi być wysoka. Podczas drukowania dokumentów tekstowych, kluczowym czynnikiem, który bierze się pod uwagę, jest czytelność tekstu – niekoniecznie najwyższa jakość detali. Tak naprawdę, w przypadku drukowania takich dokumentów, wystarczy rozdzielczość 300 DPI. Wydrukowane litery będą wyraźne i czytelne. 

Jakie są więc główne korzyści niższej rozdzielczości DPI? 

Z pewnością jest to szybsze drukowanie oraz oszczędność tuszu lub tonera. Powód jest prosty – im mniej punktów na cal, tym mniej drukowania. 😉 Niższa rozdzielczość wpływa też na rozmiar pliku, na którym może nam zależeć podczas przesyłania lub przechowywania grafik lub obrazów. 

Warto pamiętać, że istnieją sytuacje, w których wyższe DPI, nawet w przypadku dokumentów, jest kluczowe. Są to m.in. dokumenty z małą czcionką lub zawierające drobne szczegóły, wykresy i diagramy

Jak sprawdzić DPI swojej drukarki? 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie DPI swojej drukarki jest wejście na stronę producenta i znalezienie tej informacji na stronie. 🙂 Możesz również znaleźć to w ustawieniach drukarki lub w instrukcji obsługi, w sekcji ,,Jakość druku”. 

Jak sprawdzić DPI zdjęcia? 

Może zdarzyć się, że jeśli prześlesz swoje zdjęcia lub grafiki do drukarni, otrzymasz informację, że rozdzielczość DPI jest zbyt niska, aby efekt końcowy był zadowalający. Dobrze wiedzieć jak można to sprawdzić, jeszcze przed zleceniem komuś druku. 

Możesz sprawdzić rozdzielczość zdjęcia w różnych programach graficznych, np. Photoshop czy Gimp. Prostszym sposobem jest kliknięcie w zdjęcie prawym przyciskiem myszy, przejść do opcji ,,Właściwości” a następnie ,,Szczegóły„. Znajdziesz tam informacje o wymiarach zdjęcia oraz rozdzielczości w pionie i poziomie. 

Jak zmienić rozdzielczość obrazu?

W przypadku zdjęć i grafik, możesz zwiększyć ich DPI nie wpływając jednocześnie na ich jakość, przez dostosowanie rozdzielczości w programach graficznych. Jeśli planujesz drukować obrazy o wysokiej jakości, zwiększanie DPI polega na dodawaniu nowych pikseli poprzez skalowanie zdjęcia. Najlepsze rezultaty uzyskasz, pracując z obrazami o wysokiej rozdzielczości od samego początku. 🙂

Podsumowanie 

Mam nadzieję, że jeśli kiedyś zobaczysz zagadkowy skrót DPI, będziesz wiedział czym jest i dlaczego jest istotne w procesie drukowania. Przy codziennym, typowym drukowaniu, pewnie nawet nie zastanawiałeś się, jak dobrać odpowiednią rozdzielczość. Wysoka gęstość punktów na cal, ważna jest przy drukowaniu wysokiej jakości zdjęć czy szczegółowych grafik. Pamiętaj również, że im większe DPI, tym więcej tuszu lub tonera zużywać będzie Twoja drukarka. Korzystaj z optymalnych ustawień tak, aby drukować jakościowo i ekonomicznie. 🙂

Przeczytaj również: ,,Oznaczenia drukarek – tajemniczy slang”. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze