Drukarkowy słowniczek DrTusza

Drukarkowy słowniczek DrTusza

Opisy drukarek pełne są szczegółowych terminów, które nie dla wszystkich są zrozumiałe. Z myślą o technologicznych laikach #Rudy przygotował minisłownik podstawowych pojęć. Jeśli planujesz zakup własnej drukarki, koniecznie do niego zajrzyj.

 

 

Podział drukarek i wkładów

 • Tusz – bez niego ani rusz. 😉 W końcu to on odpowiada za nanoszenie treści na papier w atramentówkach. Tusze dzielą się na dwa rodzaje: barwnikowe oraz pigmentowe. Tusz barwnikowy jest jednorodną cieczą. Zawiera rozpuszczone barwniki i może tworzyć mikroskopijne krople, a te są niezbędne do otrzymania wysokiej rozdzielczości wydruków. Problemem stanowi niska odporność wydruków na promienie UV oraz wodę. Tusz pigmentowy zawiera w sobie cząstki stałe, tzw. „pigmenty”. Nie sposób mu też odmówić podwyższonej trwałości. Nie da się jednak z niego uzyskać małych kropel i nie lubi się również mieszać z innymi kolorami. To wszystko sprawia, że najczęściej spotkasz go w zasobnikach na czarny tusz.

 

 • Drukarka atramentowa – to urządzenie, które nanosi treść przy wykorzystaniu tuszu. W zależności od sprzętu, może być zasilane przez różną liczbę wkładów. Urządzenia te najczęściej dzieli się na te z głowicą zintegrowaną z drukarką i te, w których głowica jest zintegrowana z wkładami atramentowymi. W pierwszym przypadku należy przynajmniej raz w tygodniu wydrukować kilka stron. Trzymając się tej zasady unikniesz kłopotliwego zaschnięcia tuszu w dyszach. Niekiedy usunięcie zatoru wiąże się z koniecznością wymiany głowicy. Koszt takiej naprawy bywa równy cenie nowej drukarki. Jeśli wybierzesz drukarkę zasilaną kartridżami ze zintegrowaną głowicą, usunięcie zaschniętego tuszu będzie o wiele prostsze. Możesz to zrobić z poziomu oprogramowania lub zregenerować pojemniki. W ostateczności wymienisz je na nowe, nie ponosząc dużego wydatku. Na rynku pojawia się również coraz więcej modeli z systemem stałego zasilania atramentem. Producenci wyposażają je w zewnętrzne zasobniki. Tusz w nich uzupełniasz dolewając go bezpośrednio z buteleczek.

 

 • Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe – połączenie drukarki atramentowej i skanera. Dzięki temu, że drukuje i skanuje możesz stosować ten sprzęt również jako małą kopiarkę. Budowa głowicy wygląda tak samo jak w zwykłych atramentówkach – może być zintegrowana bezpośrednio z urządzeniem lub z wkładem. Najmniejszy z dostępnych obecnie na rynku modeli to HP 3785.

 

 • Toner – ten termin można rozumieć dwojako. W naszym języku przyjęło się, że tak potocznie określa się wkład do drukarki laserowej. Nie jest to kardynalny błąd językowy, chociaż Prof. Miodek na pewno nie byłby zachwycony takim uogólnieniem. Precyzując – toner jest barwnym proszkiem, który stosuje się w kserografii w celu otrzymywania obrazu.

 

 • Drukarka laserowa – jak sama nazwa wskazuje, urządzenie te wykorzystuje w procesie drukowania światło lasera. To właśnie w nich stosuje się toner. Dokładny opis całego urządzenia znajdziesz w tekście DrTusza pt. „Tak działa drukarka laserowa” – kliknij TUTAJ.

 

 • Wielofunkcyjne urządzenie laserowe – drukarka laserowa, skaner i kopiarka w jednym. Urządzenia wielofunkcyjne posiadają z reguły szereg dodatkowych opcji ułatwiających obsługę. Technologia druku nie różni się od tej, którą producenci stosują w mniejszych drukarkach laserowych.

 

Drukarkowe skróty

 • DPI (ang. dots per inch) – jest liczbą punktów obrazu przypadającą na cal. W praktyce skrót ten oznacza rozdzielczość drukarki. Im ich więcej punktów na każdy cal, tym lepiej dla jakości wydruku. Minimalna rozdzielczość, która pozwala na druk kolorowych treści (zdjęć czy grafik) to 300 dpi.

 

 • GDI (ang. Graphics Device Interface) – to dość skomplikowany skrót. Postaram się zatem wyjaśnić go najprościej, jak tylko potrafię. GDI jest komponentem systemu Windows, odpowiedzialnym za przedstawianie obiektów graficznych i przesyłanie ich do urządzeń peryferyjnych, czyli np. drukarek. Drukarki GDI są kompatybilne tylko z komputerami pracującymi na „Okienkach”.

 

 • Wielkość kropli – ten parametr podawany jest w pikolitrach i ma istotne znaczenie w przypadku druku zdjęć. Dla drukarek atramentowych wielkość kropli wynosi od 5 do 13 pikolitrów, jeśli druk odbywa się za pomocą tuszów barwnikowych. Przy zastosowaniu tuszu pigmentowego zaczyna się od 10 pikolitrów.

 

 • Technologia termiczna – wykorzystuję się ją w drukarkach atramentowych. Podczas procesu druku, z gorącej dyszy dosłownie wystrzeliwane są krople gorącego tuszu. Cały proces trwa sekundy, dlatego technologia ta pozwala na szybszą pracę urządzenia.

 

 • Technologia piezoelektryczna – to również jedna z technologii druku, dostępna w atramentówkach. Wymaga ona zastosowania głowic piezoelektrycznych, droższych od swoich odpowiedników spotkanych w drukarkach opartych o technologię termiczną. Jej zaletą jest większa precyzja oraz trwałość. Wszystko za sprawą sposobu pracy – kropla zostaje wystrzelona na skutek wypchnięcia dyszy.

 

 • PictBridge – ta funkcja bardzo przydaje się fotografom. Dzięki niej, aby wydrukować zdjęcia z aparatu lub smartfona, wystarczy podłączyć go do drukarki. Komputer nie jest w tym przypadku do niczego potrzebny.

 

 • Duplex – funkcja druku dwustronnego. Pozwala oszczędzić na papierze i zmniejszyć objętość wydruków. Niestety, jest dostępna tylko w niektórych modelach drukarek. Znacznie jednak ułatwia życie.

 

 • Wi-Fi (ang. Wireless Fidelity) – lokalna bezprzewodowa sieć komputerowa (oparta na łączności radiowej). Bardzo przydatna funkcja, która umożliwia zdalną obsługę drukarki.

 

 • NFC (ang. Near Field Communication) – jest krótkozasięgowym radiowym standardem komunikacji, umożliwiającym bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Technologia ta pozwala na szybki wydruk bezpośrednio ze smartfona (o ile również posiada moduł NFC).

Jak wybrać dobrą drukarkę

W dużych sieciach handlowych często polecane są modele drukarek, które kuszą swoją promocyjną ceną i logo renomowanego producenta. Z pozoru świetna okazja może się niekiedy okazać kosztowną w eksploatacji inwestycją. Jeśli już posiadasz podstawową znajomość technologicznych pojęć, zapoznaj się z artykułem „Jak wybrać tak, aby drukować tanio i szczęśliwie” – kliknij TUTAJ. Dokładnie opisałem w nim, co wymaga szczególnej uwagi podczas zakupu nowej drukarki.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze