Drukarkowy słownik pojęć - czy znasz je wszystkie? - Blog firmowy DrTusz

Drukarkowy słownik pojęć – czy znasz je wszystkie?

Każda drukarka to małe centrum technologiczne, tętniące życiem za sprawą swoich skomplikowanych mechanizmów i inteligentnych funkcji. Niemniej jednak, wielu użytkowników korzysta jedynie z podstawowych możliwości, jakie te urządzenia oferują, pozostawiając w cieniu ich pełny potencjał. Ale oto jestem! I zapraszam Cię na ekscytującą podróż przez labirynt funkcji i udogodnień, jakie skrywają współczesne drukarki. Ten artykuł to kompendium wiedzy, które rozjaśni tajemnicze pojęcia technologiczne, związane z drukowaniem i pokaże Ci, jak wykorzystać swoje urządzenie do maksimum.

maskotka DrTusza czyta słownik

Rodzaje drukarek i materiałów eksploatacyjnych

Zrozumienie podstawowych różnic pomiędzy drukarkami atramentowymi, laserowymi oraz innymi dostępnymi technologiami druku, a także poznanie charakterystyki różnych tuszów i tonerów, jest kluczowe dla wyboru odpowiedniego sprzętu i materiałów eksploatacyjnych.

 • Drukarka laserowa – działa poprzez odbicie promienia lasera na naładowanym elektrycznie bębnie światłoczułym. Proces odwzorowywania obrazu odbywa się przez punktowe rozładowywanie określonych obszarów bębna. Cząsteczki tonera przylegają do bębna, tworząc utajony obraz wydruku na jego powierzchni. To w wielkim skrócie. Po więcej informacji zapraszam do artykułu poświęconemu działaniu drukarki laserowej.

  To, co na pewno powinieneś zapamiętać o drukarkach laserowych, to fakt, że do swojej pracy potrzebują tonera i bębna, a ich cechami charakterystycznymi są: wysoka szybkość i trwałość druku oraz doskonałe przystosowanie do drukowania dokumentów.
 • Drukarka atramentowa – funkcjonuje przez nanoszenie tuszu na papier za pomocą mikroskopijnych dysz. Głowica drukująca przemieszcza się wzdłuż krótszej krawędzi arkusza, zatrzymując się co kilka milimetrów, aby nanieść krople atramentu. Krople te są następnie suszone za pomocą elementu opornego. Obraz jest drukowany linia po linii. Więcej szczegółów o pracy tej i poprzedniej drukarki znajdziesz tutaj: Drukarka laserowa czy atramentowa?

  To, co charakteryzuje drukarki atramentowe to przede wszystkim wysoka jakość wydruku w kolorze, co sprawia, że są idealnym sprzętem do wydruku grafik, zdjęć czy plakatów. Drukarki atramentowe wykorzystują tusz.
 • Tusz – bez niego ani rusz. 😉 To on odpowiada za nanoszenie treści na papier w atramentówkach. Tusze dzielą się na dwa rodzaje: barwnikowe i pigmentowe. Tusz barwnikowy jest jednorodną cieczą. Zawiera rozpuszczone barwniki i może tworzyć mikroskopijne krople, a te są niezbędne do otrzymania wysokiej rozdzielczości wydruków. Problem stanowi niska odporność wydruków na promienie UV oraz wodę. Tusz pigmentowy zawiera w sobie cząstki stałe, tzw. „pigmenty”. Nie sposób mu też odmówić podwyższonej trwałości. Nie da się jednak z niego uzyskać małych kropel i nie lubi się również mieszać z innymi kolorami. To wszystko sprawia, że najczęściej spotkasz go w zasobnikach na czarny tusz.
 • Toner – to materiał w postaci proszku, używany w drukarkach laserowych do tworzenia obrazu na papierze. Składa się z cząstek plastiku, żywicy i barwnika, które pod wpływem wysokiej temperatury topią się, tworząc trwały obraz na papierze​​. Tonery są zazwyczaj dostępne w postaci monochromatycznej (czarnej) lub kolorowej, a ich główną zaletą jest zdolność do tworzenia ostrego, wyraźnego obrazu oraz długotrwałość wydruków. Różnią się od tuszów do drukarek atramentowych, które są płynne i mogą być podatne na rozmazywanie oraz wyblaknięcie.
 • Urządzenie wielofunkcyjne – drukarka, skaner i kopiarka w jednym. Urządzenia wielofunkcyjne posiadają z reguły szereg dodatkowych opcji ułatwiających obsługę. Występują zarówno w technologii laserowej, jak i atramentowej.

Drukarkowe skróty

Co kryje się za tajemniczymi oznaczeniami używanymi przez producentów drukarek?

 • DPI (ang. dots per inch) – liczba punktów obrazu przypadająca na cal. W praktyce skrót ten oznacza rozdzielczość. Im ich więcej punktów na każdy cal, tym lepiej dla jakości wydruku. Minimalna rozdzielczość, która pozwala na druk kolorowych treści (zdjęć czy grafik) to 300dpi.
 • GDI (ang. Graphics Device Interface) – to dość skomplikowany skrót. Postaram się zatem wyjaśnić go najprościej, jak tylko potrafię. GDI jest komponentem systemu Windows, odpowiedzialnym za przedstawianie obiektów graficznych i przesyłanie ich do urządzeń peryferyjnych, czyli np. drukarek. Drukarki GDI są kompatybilne tylko z komputerami pracującymi na „Okienkach”.
 • Wielkość kropli – ten parametr podawany jest w pikolitrach i ma istotne znaczenie w przypadku druku zdjęć. Dla drukarek atramentowych wielkość kropli wynosi od 5 do 13 pikolitrów, jeśli druk odbywa się za pomocą tuszów barwnikowych. Przy zastosowaniu tuszu pigmentowego zaczyna się od 10 pikolitrów.
 • Duplex – chcesz ratować lasy tropikalne? To dobrze, bo ja też, a funkcja druku dwustronnego bardzo w tym pomaga. Pozwala oszczędzić na papierze i zmniejszyć objętość wydruków. Niestety, jest dostępna tylko w niektórych modelach drukarek. Znacznie jednak ułatwia życie.
 • ADF (ang. Automatic Document Feeder) – automatyczny podajnik dokumentów – odpowiada za możliwość skanowania nawet do kilkudziesięciu dokumentów jeden po drugim, bez konieczności przekładania kartek po każdym skanowaniu.
 • Wi-Fi (ang. Wireless Fidelity) – lokalna bezprzewodowa sieć komputerowa (oparta na łączności radiowej). Bardzo przydatna funkcja, która umożliwia zdalną obsługę drukarki.
 • Ethernet – druk w sieci LAN – najpopularniejszy standard komunikacji w sieciach lokalnych. Dzięki niemu drukarka może drukować pliki przesyłane z różnych komputerów podłączonych w obrębie jednej sieci LAN.

Drukarkowe technologie i funkcje 

 • Wireless – druk przez Wi-Fi – standard pozwalający na utworzenie bezpośredniego połączenia bezprzewodowego z drukarką, bez podłączania się za pomocą kabla do sieci lokalnej. Technologia ta jest oparta o łączność radiową. Tym sposobem można połączyć z drukarką nie tylko komputer, ale też tablet czy smartfon.
 • NFC (ang. Near Field Communication) – jest krótkozasięgowym radiowym standardem komunikacji, umożliwiającym bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Technologia ta pozwala na szybki wydruk bezpośrednio ze smartfona (o ile również posiada moduł NFC).
 • Mopria-certified – standard druku mobilnego. Umożliwia on łatwe drukowanie mobilne pomiędzy certyfikowanymi drukarkami i urządzeniami mobilnymi – bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji czy oprogramowania. W celu rozwoju standardu najwięksi producenci na ryku powołali stowarzyszenie Mopria Alliance, w którego skład wchodzi m.in: Canon, HP, Samsung i Xerox, Lexmark, Brother, Epson oraz Konica Minolta. Jeśli Twoja drukarka ma taki certyfikat, to bardzo dobrze.
 • Technologia termiczna – wykorzystuje się ją w drukarkach atramentowych. Podczas procesu druku, z gorącej dyszy dosłownie wystrzeliwane są krople gorącego tuszu. Cały proces trwa sekundy, dlatego technologia ta pozwala na szybszą pracę urządzenia.
 • Technologia piezoelektryczna – to również jedna z technologii druku, dostępna w atramentówkach. Wymaga ona zastosowania głowic piezoelektrycznych, droższych od swoich odpowiedników spotkanych w drukarkach opartych o technologię termiczną. Jej zaletą jest większa precyzja oraz trwałość. Wszystko za sprawą sposobu pracy – kropla zostaje wystrzelona na skutek wypchnięcia dyszy.
 • Obsługa Bluetooth – technologia bezprzewodowej komunikacji znacznie ułatwiająca życie. Akcesoria biurowe również często z niej korzystają. Bluetooth w drukarce jest jedną z kilku technologii, zapewniających przesyłanie danych. Dzięki niej nie musisz się logować do sieci, do której wpięta jest drukarka.
 • Wydruki bezpośrednie z kart pamięci/USB – fajna opcja, która podobnie jak PictBridge przyśpiesza wydruk zdjęć. Miniaturki wszystkich plików dostępnych na nośniku podejrzysz na wbudowanym wyświetlaczu LCD. Bo kto powiedział, że drukarka zawsze musi być zależna od komputera?
 • Skanowanie dwustronne – zamiast przekładać stronę za stroną, umieść wszystkie dokumenty w podajniku i uruchom opcję skanowania dwustronnego. W przypadku, gdy masz do skopiowania lub zeskanowania większą ilość dokumentów, zyskujesz trochę czasu na zrobienie sobie kawy 🙂
 • Kopiowanie dwustronne – co wyjdzie z połączenia duplex’u z funkcją skanowania dwustronnego? Opcja, która sprawi, że powielane stosów arkuszy dokumentów stanie się szybkie i wygodne. Jeśli sięgniesz przy tym po toner zamiennik DrTusza, będzie też taniej
 • Google Cloud Print – technologia umożliwiająca połączenie drukarki z Internetem. Dzięki niej możesz drukować praktycznie z dowolnego miejsca zarówno w domu, jak i w pracy. Możesz również udostępnić drukarkę wybranym osobom. Google Cloud Print działa na telefonach, tabletach, Chromebookach i komputerach podłączonych do sieci. Największą zaletą technologii Google jest jej prostota. Konfiguracja usługi zajmuje 2 minuty.
 • Apple AirPrint – funkcja pozwala na łatwe drukowanie plików w pełnej jakości z komputera Mac, telefonu iPhone, iPada lub iPoda touch. Nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania. W AirPrint wyposażono większość popularnych modeli akcesoriów biurowych. Jeśli chcesz korzystać z drukarki AirPrint za pośrednictwem sieci Wi-Fi, sprawdź, czy drukarka jest połączona z tą samą siecią co urządzenie z systemem iOS lub Mac. Następnie wybierz drukarkę AirPrint w ulubionej aplikacji i ciesz się mobilnym drukowaniem.
 • Skanowanie do e-maila – bardzo przydatna opcja, szczególnie w przedsiębiorstwach. Na czym to polega? Zasada jest bardzo prosta. Skanujesz dokument, wpisujesz adres e-mail i klikasz „Wyślij”. Następnie plik ląduje w skrzynce adresata. Lista sytuacji, w których ta opcja pozwala zaoszczędzić czas, jest dość długa.
 • Drukowanie w chmurze – czyli drukowanie plików bezpośrednio z albumów online, baz plików oraz portali społecznościowych. Wszystko bez potrzeby korzystania z komputera.
 • Skanowanie do chmury – skanowanie i przesyłanie dokumentów prosto na serwer. Nie trać czasu na przesyłanie plików na skrzynkę mailową. Od razu po zapisaniu dokumentów w cyfrowej formie, udostępnij je wszystkim współpracownikom.
 • Zakres skalowania – to jeden z parametrów kopiowania obrazu. Zakres skalowania powie Ci, o ile procent możesz powiększyć lub pomniejszyć kopiowany dokument.
 • Pamięć drukarki – zazwyczaj jest podawana w MB. To w niej zapisane są wszystkie dokumenty, które są w kolejce do wydrukowania. Większa ilość tej pamięci przyśpiesza proces. Na rynku dostępnych jest sporo modeli z możliwością jej rozszerzenia. Jeśli zamierzasz drukować naprawdę ciężkie pliki, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Przy normalnej eksploatacji nie jest już on tak istotny.
 • Podajnik kopert – księgowa będzie zachwycona. Niby prosty gadżet, a tak ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Aplikacje i programy drukarkowe

 • PictBridge – lubisz pstrykać zdjęcia? Nie poświęcasz przy tym wielu godzin na ich profesjonalną obróbkę w programach graficznych? To super, bo funkcja PictBirdge pomoże zaoszczędzić Ci sporo czasu. Dzięki niej wydrukujesz swoje fotki bezpośrednio z aparatu. Nie musisz przy tym nawet uruchamiać komputera.
 • HP ePrint – aplikacja mobilna stworzona z myślą o użytkownikach urządzeń Hewlett-Packard. W pierwszej kolejności musisz dokonać rejestracji w usłudze ePrint. Należy tego dokonać z poziomu urządzenia mobilnego. Jest to łatwy proces, który nie utrudnia obsługi. Gdy już zamkniesz ten temat, możesz uruchomić program na smartfonie czy tablecie i zabrać się do pracy. Soft Haweltta i Packarda ma też jeszcze jedną ciekawą funkcję. Podczas instalacji drukarki dołącz do usługi HP Connected i załóż za jej pomocą własną pocztę. Dzięki rejestracji staniesz się użytkownikiem ePrint – a co za tym idzie – zlecisz zadanie drukowania dowolnej drukarce HP, do której otrzymałeś adres e-mail. Specjaliści z „Doliny Krzemowej” przewidzieli też możliwość zbliżeniowej współpracy urządzeń wyposażonych w technologię NFC. Apka jest dostępna dla użytkowników urządzeń mobilnych pracujących na systemach: Android i iOS.
 • iPrint&Scan – to z kolei apka dedykowana użytkownikom drukarek Brother. Jest dostępna dla użytkowników systemów: iOS i Android. Jeśli pracujesz na sprzęcie Brother, koniecznie ją sprawdź. Aplikacja producenta automatycznie wyszukuje bratnie urządzenia, ułatwia drukowanie, a także przesyłanie do chmury skanowanych plików.
 • Epson Connect (iPrint, Email Print) – usługa umożliwiająca obsługę drukarek z poziomu urządzeń mobilnych. Jej funkcjonalności różnią się w zależności od posiadanego modelu. Użytkownicy chwalą sobie aplikację Epson za prostotę obsługi. Zakres jej możliwości jest bardzo podobny do tego, co oferują aplikacje innych producentów drukarek.
 • Samsung Mobile Print – Koreańczycy również posiadają autorską usługę do obsługi drukarek z poziomu urządzeń mobilnych. Za szatę graficzną nie otrzymają niestety najwyższych not. To jednak mało istotny szczegół, gdyż korzystając z Samsung Mobile Print znacznie ułatwisz sobie życie. Wydrukujesz i zeskanujesz dokumenty, a nawet wyślesz faks. Apka umożliwia też „pracę zbliżeniową”. Wystarczy, że model Twojej drukarki oraz Twój smartfon lub tablet będą wyposażone w moduł NFC. Soft Samsunga pozwala również na druk materiałów z serwisów Instagram, Pinterest czy Facebook.
 • MF Scan Utility – program Canon do łatwego skanowania zdjęć, dokumentów oraz innych treści. Umożliwia również skanowanie bezpośrednio do chmury.
 • Canon PRINT Business & Canon PRINT Inkjet/SELPHY – niektórym jedno narzędzie nie wystarczy. Canon PRINT Business łączy funkcjonalności Canon Mobile Printing i Canon Mobile Scanning for Business. Canon PRINT Inkjet/SELPHY to z kolei rozwiązanie przeznaczone do obsługi modelów z serii MAXIFY, PIXMA czy SELPHY. Aplikacje z rodziny Canon oferują podobne opcje. Drukowanie wszelkiego rodzaju plików, skanowanie, sprawdzenie stanu zasobnika z tuszem, a nawet konserwacja sprzętu za pomocą smartfona nie stanowi problemu dla żadnej z nich. Możesz też za jej pomocą nadać dowolną nazwę swojej drukarce. Soft zasługuje na pochwałę ze względu na przejrzyste menu. Obsługuje również technologię NFC. Aplikacja Canon Easy-PhotoPrint pozwoli Ci natomiast na edycję obrazów, dodania tekstu, ramki, szablonów i tworzenie kolaży. Dzięki niej możesz spersonalizować swoje wydruki.

Drukarkowy świat nie taki trudny

Mam nadzieję, że teraz już nie są Ci obce różnice między drukarkami atramentowymi a laserowymi, skomplikowane skróty, terminy i aplikacje o tajemniczych nazwach 🙂

A jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości bądź problemy, których tutaj nie uwzględniłem, to koniecznie daj znać w komentarzu lub wyślij maila na: blog@drtusz.pl!

Opracowanie: Kamila Lewkowska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze