Utylizacja tuszów do drukarek. Zrób to dobrze

Utylizacja tuszów do drukarek to niezwykle istotna sprawa. Kiedy tusz jest nowy, nie stanowi on zagrożenia dla środowiska. Kłopoty zaczynają się, kiedy atrament się kończy, a nam zostaje pojemnik z resztkami kolorowej cieczy. Absolutnie nie wyrzucaj tego pojemnika do zwykłego kosza na śmieci…

Utylizacja tuszów do drukarek

Utylizacja tuszów do drukarek. Siłą liczb

Zanim przejdę do tego, jak zutylizować tusz do drukarki, chcę podkreślić dlaczego to takie istotne.
Tusze i tonery są jak pieczywo – wielu z nas sięga po nie codziennie, aby drukować dokumenty, prace domowe, faktury itd.

Ilość wkładów do drukarek, które trafiają na rynek każdego roku jest ogromna. Wg badań przeprowadzonych w 2018, tylko na terenie Polski sprzedawało się wówczas 4 000 000 (słownie: cztery miliony) tuszów i tonerów! Obecnie ta wartość na pewno jest większa.

Dlatego też tak istotna jest utylizacja pustych zbiorników (o utylizacji drukarek piszę >TUTAJ<). Tyczy się to wkładów do wszystkich urządzeń drukujących.

Dlaczego utylizacja tuszów do drukarek jest ważna?

Pojemniki tuszów i tonerów są zbudowane z tworzyw sztucznych. Ich szacowany rozkład to kilkaset lat. To jednak nie jedyny problem…

Każdy pusty tusz lub toner zawiera w sobie substancje chemiczne. Lista jest długa. Znajdziemy na niej: azbest, ołów, rtęć, kadm, związki bromu oraz chrom…. Związki te po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą wywoływać zagrażające życiu choroby, jak np.: rak płuc, dolegliwości układu rozrodczego czy zaburzenia układu krążenia.

Lepiej zatem, aby puste tusze i tonery nie lądowały na wysypiskach śmieci…
Posilę się tutaj cytatem z książki „Gomorra”, autorstwa Roberto Saviano. Ten włoski dziennikarz opisuje skutki procederu nielegalnego składowania tonerów w południowych Włoszech.

Duży wpływ na stopień skażenia lokalnego środowiska naturalnego mają tonery do drukarek, co odkryto w 2006 roku (…).

Capua Yetere. Między Villa Literno, Castelvolturno i San Tammaro ciężarówki oficjalnie przewożące kompost wyładowywały nocą tonery z drukarek używanych w biurach w Toskanii i Lombardii. Kwaśny zapach przybierał na intensywności w czasie deszczu. Gleba była nasączona sześciowartościowym chromem, który wdychany przedostaje się do czerwonych ciałek krwi, odkłada się we włosach i powoduje wrzody, trudności w oddychaniu, niewydolność nerek i raka płuc.

Czy potrzebny jest bardziej wymowny dowód na to, że tusze i tonery należy utylizować właściwie?

zużyte zbiorniki po tuszach i tonerach

Utylizacja tuszów do drukarek – instrukcja

Poniżej wyjaśniam, jak możesz zutylizować tusz i toner do drukarki.

  • Kupując nowy tusz lub toner, zostaw stary zbiornik w sklepie.

Więksi sprzedawcy są zobligowani przyjmowania zużytych tuszów i tonerów przez prawo. Więcej na ten temat przeczytasz w ustawie z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU z 20015, poz. 1688).

Akt prawny tyczy się większych sklepów. Mimo to wielu mniejszych sprzedawców również respektuje zapisy ustawy.

Kiedy kupujesz tusz lub toner do swojej drukarki w naszym sklepie stacjonarnym przy ul. Wyszyńskiego 2 lok. 75 w Białymstoku zawsze masz możliwość pozostawienia nam starego pojemnika. Zatroszczymy się o to, aby został bezpiecznie zutylizowany.

Jeśli kupujesz zamienniki wkładów do drukarek, zbieraj zużyte wkłady. Kiedy uzbierasz większą ilość, wyślij je na mój adres. Oczywiście na mój koszt. Zadbam, aby nie zagrażały przyrodzie.

  • Zapytaj w elektromarkecie

W dyskontach i elektromarketach bardzo często umieszczone są specjalne pojemniki na elektroodpady.

  • PSZOK

Każda gmina w Polsce prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK to miejsce, do którego możesz dostarczyć:

  • przeterminowane leki i chemikalia;
  • zużyte baterie i akumulatory;
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (w tym tonery);
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe;
  • zużyte opony;
  • odpadki zielone;
  • pozostałości budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne;

W moim rodzinnym Białymstoku samorząd uruchomił dwa PSZOKi – w ZUOK w Hryniewiczach oraz przy ul. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku.

Sprzedaj zamiast utylizować

Puste tusze i tonery możesz sprzedać. Na rynku działa wiele firm, które skupują oryginalne tusze i toner. W jakim celu? Poddają recyklingowi.

Sprawdź, kto w Twoim mieście skupuje zużyte wkłady do drukarek. Koksów z tego nie będzie, ale liczy się środowisko! 🙂

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze