Tusze i tonery – utylizacja chroni środowisko

Tusze i tonery – utylizacja chroni środowisko

To co wczoraj było nowością, dziś jest przeżytkiem. Najnowsze technologie sprawiają, że weszliśmy na nieznany wcześniej ludzkości poziom rozwoju. Tyczy się to wielu dziedzin życia – od ekonomii, przez komunikację, po medycynę. Skok, którego doświadczamy, ma też wady. Cierpi na nim przyroda. 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Święto to dobra okazja, aby przypomnieć o potrzebie ochrony naszej planety. Możesz dbać o naturę na różne sposoby. Jednym z nich jest utylizacja wkładów do drukarek. Razem z Rudym wyjaśniamy, dlaczego jest to tak istotne.

 

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Pierwsze obchody miały miejsce w 2010 roku. Chociaż wydawać by się mogło, że wydarzenia te miały miejsce stosunkowo niedawno, Święto zyskuje na znaczeniu. Każdy International Mother Earth Day ożywia dyskusję na temat potrzeby ochrony środowiska naturalnego.

Wbrew pozorom nie trzeba spektakularnych działań na międzynarodowym forum, aby nasza planeta odczuła ulgę. Oczywiście w szerszej skali takie działania są niezbędne. Często nie mamy jednak wpływu na politykę mocarstw. Co zatem radzi #Rudy? Wystarczy, że zaczniesz porządki od własnego podwórka, a właściwie od… biurka.

Kropla drąży skałę, więc zacznij od siebie

Właściwie obchodzenie się z drukarką ma znaczenie. Większość obecnie dostępnych modeli drukarek laserowych oraz atramentowych posiada certyfikat Energy Star. Certyfikowane urządzenia są zaprojektowane i wykonane z zachowaniem aktualnych norm.

Odłączanie energooszczędnej drukarki od zasilania nie jest zatem najlepszym wyjściem. Niektóre modele posiadają system automatycznego czyszczenia głowicy.

Odcięcie dopływu prądu, aby uciszyć urządzenie w godzinach nocnych i zaoszczędzić na rachunku, w praktyce może okazać się dość kosztowne. Brak regularnego i automatycznego czyszczenia głowicy przekłada się na słabą drożność dyszy.

Zaschnięty w dyszach tusz często powoduje trwałe uszkodzenie całego urządzenia.

Awarie głowicy atramentowej należą do szczególnie kłopotliwych, a ich naprawa bywa nieopłacalna.

Tusze i tonery – utylizacja chroni środowisko przed nami samymi

Energooszczędność drukarek to jedno. Temat odpadów, które powstają na skutek ich eksploatacji to już inna kwestia. Wg szacunku ekspertów, tylko na terenie Polski sprzedaje się 4 000 000 (słownie: cztery miliony) tuszów i tonerów!

Do utylizacji lub regeneracji trafia później jedynie 10% z nich. Co się dzieje z resztą? Nieświadomi użytkownicy często traktują puste wkłady do drukarek jak papierki po cukierkach – wyrzucają je do zwykłych kontenerów na śmieci.

Nieświadomość szkodzi, a nawet bardzo szkodzi. Obudowy wkładów do drukarek są zbudowane z tworzyw sztucznych – a co za tym idzie – rozkład zajmuje im kilkaset lat. W dodatku każdy kartridż czy kaseta laserowa zawiera w sobie resztki substancji chemicznych.

Na pierwszy rzut oka niewinne drobiny są niebezpiecznym odpadem, negatywnie wpływającym na środowisko naturalne oraz ludzkie zdrowie.

Resztki proszku w zużytym tonerze zawierają żywicę, pigment oraz żelazo. Toner „wprasowany” w arkusz papieru nie oddziałuje na Twoje otoczenie. Inaczej sprawy się mają, gdy pojemnik po nim znajdzie się na tradycyjnym wysypisku.

zużyte zbiorniki po tuszach i tonerach

Niesione wiatrem drobiny cząstek mogą negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie, zwiększając ryzyko zachorowań na pylicę lub astmę.

Co również warte podkreślenia – substancje zawarte w zużytych wkładach do drukarek zwiększają ryzyko zachorowań na nowotwór!

Tusze i tonery, niezależnie od tego czy oryginalne, czy to zamienniki, powinny być właściwie utylizowane. Ma to niebagatelne znaczenie dla stanu środowiska naturalnego i przyszłość naszej planety. W końcu chyba nikt nie chce, aby potomni żyli w świecie znanym z powieści postapokaliptycznych.

Tusze i tonery – utylizacja chroni środowisko 

#Rudy od zawsze dba o środowisko zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Każdy, kto kupi w naszym sklepie tusz lub toner może przekazać nam do utylizacji stary wkład do drukarki. Wystawiamy również Kartę Przekazania Odpadów przedsiębiorcom.

Pamiętaj, że na pustych pojemnikach da się zarobić. DrTusz prowadzi skup pustych tuszów i tonerów. Wszystkie informacje na ten temat są dostępne na naszej stronie; kliknij >TUTAJ<.

Przy większej ilości pustych pojemników ceny i sposób odbioru ustalamy indywidualnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wyślij zapytanie na e-mail: skup@drtusz.pl lub zadzwoń pod numer 85 7479 784. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Tusze i tonery – utylizacja chroni środowisko

Nasza „Zielona planeta” jest naszym domem, a o dom wypada wspólnie dbać. Niestety, wielu z nas o tym zapomina.

Tak naprawdę niewiele trzeba, aby uczynić środowisko czystszym i bardziej przyjaznym. Wystarczy zacząć od siebie.

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to dobry moment, aby pochylić się nad potrzebą właściwego postępowania ze szkodliwymi odpadami.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze