Tłoczenie druku - czym jest i jakie ma zastosowania?

Tłoczenie druku – czym jest i jakie ma zastosowania?

Tłoczenie jest jedną z technik uszlachetniania druku. Nadaje wydrukowanym materiałom niepowtarzalny, trójwymiarowy charakter. Poprzez wytłaczanie wzorów na papierze, wydruki stają się unikatowe i eleganckie.

Rudy i kartka z drukiem tłoczonym.

Czym jest tłoczenie druku?

Tłoczenie druku to jeden z rodzajów uszlachetnienia druku. Proces drukarski polega na wytłaczaniu wzoru na papierze, dzięki czemu tworzy się ciekawy, wypukły efekt na wybranych elementach. Omawiana metoda sprawia, że wydrukowane materiały zyskują unikalność i elegancję. Wyróżnione elementy wydruków zyskują głębię i przyciągają wzrok. 

Tłoczenie druku – metody 

Zanim proces samego tłoczenia zostanie rozpoczęty, najpierw należy starannie przygotować wzór. W tym celu, graficy wykorzystują specjalne oprogramowania, dzięki którym mogą ustawić różne szczegóły wydruku. Biorą pod uwagę głębokość i dokładny kształt wytłaczanego wzoru. 

Oto dwie główne metody, które wykorzystuje się w procesie tłoczenia druku.

Hot stamping

Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie błyszczących elementów wydruków. Hot-stamping wykorzystuje specjalną folię, która za pomocą rozgrzanej matrycy nawet do 100 stopni Celsjusza, zostaje dociskana do podłoża. Hot-stamping pozwala na uzyskanie kolorowej barwy, co wpływa na estetykę wydrukowanego projektu. 

Cold stamping

To podobna metoda do hot stampingu, tylko wykonywana w zimnych temperaturach. Tu również można uzyskać kolor. Cold stamping wykorzystuje specjalny klej, a wszystko odbywa się za pośrednictwem metody offsetowej. Kliknij >TUTAJ< i przeczytaj więcej o samej metodzie druku offsetowego. 

Rodzaje technik wykorzystywanych w tłoczeniu druku 

Tłoczenie druku oferuje różne techniki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie unikatowych efektów wizualnych jak i teksturalnych. Każda z technik ma swoje specyficzne zastosowania. 

Tłoczenie wklęsłe

To metoda uszlachetniania polegająca na wytłaczaniu wybranego elementu w dół pod wpływem siły nacisku. Dzięki temu powstają wgłębienia, które razem tworzą ciekawy wzór – spójną całość. W tej metodzie utworzony wzór może w dowolnym kolorze, za pomocą folii hot-stampingowej.

Tłoczenie wypukłe

Polega na wytłaczaniu wybranego elementu ku górze tworząc wypukłość ponad uszlachetnianym podłożem. Wyeksponowane tak elementy mogą być wyczuwalne pod palcem i tworzyć ciekawy efekt wizualny. Tłoczenie wypukłe często spotykać można na wizytówkach. Kliknij >TUTAJ< i przeczytaj jak zrobić wizytówkę samodzielnie w domu!

Tłoczenie ślepe

Inaczej – tłoczenie na sucho. Tworzy się je bez użycia folii czy farby. To rodzaj druku wypukłego, który również pozwala na uzyskanie głębi. 

Tłoczenie druku – przykłady zastosowań 

Tłoczenie druku znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, dodając wyjątkowości i efektywności dla różnych produktów. Oto niektóre z przykładów, jak można wykorzystać tę technikę:

  • Wizytówki – jedno z częstszych zastosowań tej techniki uszlachetniania. Najczęściej uwypukla się logo, imię i nazwisko właściciela lub nazwę firmy. 
  • Gadżety reklamowe – na przykład torby, które zwrórcą uwagę klientów.
  • Zaproszenia i kartki okolicznościowe – tłoczenie nada zaproszeniom na ślub czy urodziny luksusowy, unikalny charakter.
  • Opakowania produktów premium – tłoczenie często spotyka się przy opakowaniach perfum czy kosmetyków, podkreślając ich ekskluzywność.
  • Okładki – tłoczone elementy okładek książek czy albumów muzycznych sprawia, że są bardziej atrakcyjne wizualnie. Często wykorzystywane w edycjach limitowanych.

Zastosowań tłoczenia druku jest naprawdę wiele. Dzięki tej technice produkty zyskują na estetyce oraz bardziej zapadają w pamięć. Wystarczy odrobina kreatywności a tłoczenie druku przyniesie niesamowite zdobienia dla Twojej papeterii, okładek czy wizytówek!  😊

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze