Papier do zdjęć. Wydrukuj wakacyjne fotki! - Blog firmowy DrTusz

Papier do zdjęć. Wydrukuj wakacyjne fotki!

grafika drukowanie zdjęć

Papier do zdjęć dzieli się na kilka rodzajów. Obecnie do wydruku zdjęć potrzeba jedynie drukarki atramentowej oraz odpowiedniego nośnika. Jest jednak sporo aspektów, na których należy się skupić wybierając papier fotograficzny. Wiele zależy od tego, do czego potrzebujesz wydrukowanych zdjęć. Postaram się wyjaśnić, dlaczego papier fotograficzny papierowi fotograficznemu nierówny. Przy okazji polecam drukarki do zdjęć.

Papier do zdjęć, a drukarka do zdjęć

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów papieru, w tym tych przeznaczonych do wydruku fotografii w domowym zaciszu. Postanowiłem opowiedzieć Wam w pierwszej kolejności o tym, do jakich urządzeń się nadają. 

Jeśli masz drukarkę atramentową – jesteś właściwie w domu, jest to najpopularniejsza opcja do druku fotograficznego. Masz spory wybór – od papieru matowego przez półbłyszczący do wysokiego połysku.

Warstwy w takich kartkach są odpowiednio nałożone, tak, aby Twoje zdjęcia wyglądały jak wywoływane przez profesjonalistę, a tusz się nie rozmazywał. 

Dla najlepszej jakości, należy go używać tylko w atramentówkach. Jeśli tylko masz dobrą drukarkę, możesz cieszyć się domowym albumem właściwie od zaraz. 

Drukarki laserowe – one również posiadają swój dedykowany papier do zdjęć, ale nie są raczej popularnym i lubianym urządzeniem do tego celu. Laserówki zazwyczaj słabo oddają żywe i dynamiczne kolory, które na zdjęciach są często najważniejsze i tworzą klimat fotografii. Sam sprzęt jest również często dużo droższy niż podstawowa drukarka atramentowa.

Najlepszym, dającym najwyższą jakość zdjęć rozwiązaniem jest drukarka termosublimacyjna. Do niej potrzebny jest specjalistyczny papier oraz folia, odpowiadająca za nałożenie trzech kolorów.

Poniżej skupimy się na papierze do pierwszych dwóch rodzajów drukarek. 

Parametry papieru – przeczytaj uważnie! 

Zanim zaczniemy rozmawiać o właściwościach papieru fotograficznego, upewnijmy się, że Twoje urządzenie jest w stanie pracować na takim nośniku. 

W opisie drukarki zawsze powinieneś znaleźć informacje na temat obsługiwanych formatów (rozmiaru papieru) oraz możliwą najwyższą gramaturę (grubość) dopuszczalną do użytku. Papier fotograficzny ma sporo opcji rozmiarowych, oraz w zależności od drukarki – również wspomnianą już grubość papieru. Im grubszy, tym sztywniejszy i bardziej wytrzymały. 

Rzeczą, na którą najbardziej decyduje o trwałości wydruku jest odczyn pH. Najlepiej, aby papier był zupełnie bezkwasowy. Zdjęcia będą trwałe i przez długie lata nie zmienią kolorystyki. 

Z kolei gradacja papieru, to coś co pozwala (lub nie) zmieniać kontrast. Papier o zmiennej gradacji daje możliwość ustalenia tego kontrastu przed wydrukiem fotografii.

fotografie

Jeśli wybierzesz ten o fabrycznie ustalonej – oczywiście tego kontrastu zmienić nie możesz. Jest to jednak opcja przydatna bardziej do profesjonalnego druku niż domowego zacisza. 

Ostatnim, już raczej wykończeniowym efektem jest powłoka, która decyduje o stylu wizualnym. To już raczej każdy wie – możesz wybrać papier matowy, perłowy, wysoki połysk oraz wiele innych. Moim zdaniem zdjęcia najładniej prezentują się na mocno błyszczącej powłoce. 

Papier do zdjęć – posłuchaj producenta

Jeśli nie masz ochoty się zastanawiać, wybierz po prostu papier, który rekomenduje producent Twojej drukarki. Będzie dopasowany konkretnie do posiadanego modelu.

Dodatkowo pamiętaj o przeznaczeniu zdjęć. Jeśli planujesz je wydrukować oraz schować do zamkniętego albumu nie musisz (chociaż możesz) celować w najdroższy i najlepszy papier. Zdjęcia osłonięte przed promieniami słonecznymi z pewnością wytrzymają bardzo długo. 

Sprawa komplikuje się, jeśli chcesz trzymać je na wierzchu, na przykład w ramce. Tu koniecznie zdecyduj się na jeden z lepszych produktów. Pamiętaj też, że za wysoką klasą papieru idzie również jego cena. 

Drukarki do zdjęć

Drukarka drukarce nie równa. W przypadku drukarek do zdjęć sprawa wygląda prościej, gdyż wiele kolorowych drukarek atramentowych świetnie radzi sobie z drukowaniem fotografii. Fakturę do firmy, pracę zaliczeniową czy kolorowanki z Sali Gier również wydrukują. Spośród szerokiej oferty drukarek do zdjęć, wybrałem dwie. Każda z nich jest kompatybilna z zamiennikami tuszu.

Canon Pixma TS705

Kolorową drukarkę atramentową Canon Pixma TS705 wyróżnia przydatny pakiet funkcji: połączenia (Wi-Fi i Ethernet), funkcja druku dwustronnego oraz świetna jakość wydruków. Do atutów należy zaliczyć kompaktowe wymiary i elegancki design.

drukarka Canon Pixma TS705

Canon Pixma TS705 drukuje w czerni z szybkością 15 str./min oraz w kolorze z szybkością 10 str./min. Co istotne – posiada duplex (funkcja druku dwustronnego).

WiFi oraz aplikacja Canon PRINT umożliwiają komfortowe drukowanie ze smartfona czy tabletu. Dedykowana apka pozwala na drukowanie bezpośrednio z usług w chmurze, takich jak: Dropbox, Google Drive, OneDrive i Evernote.

Dzięki zaawansowane technologii drukowania mała drukarka Canon dostarcza wydruki najwyższej klasy – a co za tym idzie – Canon Pixma TS705 to świetna drukarka do zdjęć.

Canon Pixma TS705 wykorzystuje 5 wkładów atramentowych. Zasilają ją tusze Canon 580/581 CMYK.

W asortymencie DrTusz.pl dostępne są zarówno oryginalne wkłady atramentowe, jak również zamienniki Canon.

Canon Pixma G1411

Canon PIXMA G1411 to podstawowa drukarka jednofunkcyjna, dla kogoś kto drukuje w kolorze dużo i często. Jeśli poszukujesz urządzenia, którego głównym celem będzie drukowanie kolorowych treści (w tym zdjęć), G1411 jest dobrym rozwiązaniem ze względu na niskie koszty wydruków.

drukarka Canon Pixma G1411

Uzupełnianie tuszu w Canonie odbywa się poprzez dolanie go z buteleczki do odpowiednich zbiorników zintegrowanych z drukarką. System Stałego Zasilania Atramentem gwarantuje wydajne drukowanie na najwyższym poziomie
Tusze Canon 490 w butelkach zamówisz w moim sklepie. Posiadam zamienniki oraz oryginały.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem w zbieraniu informacji na ten temat. Na koniec podrzucę Ci jeszcze artykuł o drukarce termosublimacyjnej przeznaczonej tylko do wydruków fotografii. Śliczny, poręczny i niewielki sprzęt.

Przeczytaj „Drukarka termosublimacyjna pod lupą DrTusza„.

A teraz – zacznij zbierać wspomnienia w postaci zdjęć i drukuj ile sił!

Współautor: Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze