Pamiętaj o Karcie Przekazania Odpadów - Blog firmowy DrTusz

Pamiętaj o Karcie Przekazania Odpadów

karta przekazania odpadówJak ten czas leci. Rudemu zdaje się, że niedawno tworzył razem z nami podsumowanie 2017 roku, a tutaj niespodzianka! Wiosna za pasem! Zegar tyka – a co za tym idzie – nieuchronnie zbliżamy się do końca I kwartału 2018 roku. Marzec to nie tylko czas żegnania zimy. 15 marca mija ostateczny termin dostarczenia do urzędu marszałkowskiego zbiorczego zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok. Zużyte wkłady do drukarek również się do nich zaliczają.

Czarno-białe, jak i wielokolorowe wydruki łączy jedna wspólna cecha – każdy z nich powstaje przy użyciu tuszu lub tonera. Nie ma drukarki, która podczas procesu druku nie wytwarzałaby odpadów w postaci pustych kartridżów. Z pozoru niewinne pojemniki po tuszu czy puste tonery absolutnie nie powinny trafiać na powszechne wysypiska śmieci!

Nawet nienadający się do użytku wkład do drukarki zawiera niebezpieczne dla środowiska substancje w postaci tworzyw sztucznych, aluminium, gumy i metalu.

Kwestię gospodarki odpadami, powstałymi wskutek eksploatacji urządzeń biurowych, reguluje polskie prawo. Dla tych, którzy nie wywiązują z nałożonych przez ustawodawcę obowiązków, nie mamy dobrych wieści.

Nieznajomość prawa szkodzi

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach zobowiązuje do utylizacji pustych zbiorników po tuszach i tonerach każdego przedsiębiorcę posiadającego na stanie drukarkę.

Dowód wywiązania się z nałożonych przez ustawodawcę zobowiązań stanowi Karta Przekazania Odpadów. W gestii każdego przedsiębiorcy, zużywającego ponad 100 kg tonerów laserowych lub wkładów atramentowych, leży coroczne dostarczenie do lokalnego urzędu marszałkowskiego zbiorczego zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok.

Ostateczny termin złożenia dokumentu upływa 15 marca.

Dla tych, którzy bagatelizują zapisy aktu prawnego, nie mamy najlepszych informacji. Za niedopełnienie formalności ustawodawca przewidział sankcje. Najniższa kara za uchylenie się od obowiązku wynosi 500 zł. W szczególnych przypadkach grzywna może sięgnąć nawet 8500 zł! Organem uprawnionym do jej nałożenia jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Opłaci się zatem przestrzegać przepisów.

Spóźniłeś się? Wiemy co zrobić!

Jeśli Twoja firma nie złożyła w terminie zbiorczego zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok, szybko dopełnijcie formalności. Jak już wspomnieliśmy, w tej sytuacji organem uprawnionym do nakładania grzywny jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Taryfikator zaczyna się od kwoty 500 zł i rośnie. Inspektor może jednak poprzestać na pouczeniu. Złożenie przez przedsiębiorcę dokumentów z opóźnieniem jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż lekceważenie formalności. W razie kontroli możesz tłumaczyć się brakiem tuszu lub tonera w drukarce. 😉 To z pewnością lepsze rozwiązanie niż bezradne rozłożenie rąk i przyznanie się do świadomego zaniechania. Pamiętaj – kontroler WIOŚ też człowiek.

Skup pustych tuszów i tonerów? Zapytaj DrTusza

Razem z Doktorkiem dbamy o środowisko, dlatego skupujemy oryginalne wkłady do drukarek, które nadają się do regeneracji i ponownego wykorzystania. Pełna lista modeli zużytych tuszów i tonerów najbardziej pożądanych przez DrTusza jest dostępna na naszej stronie. Sprawdź nasz cennik skupu pustych pojemników.

Dysponujesz większą ilością wymienionych w cenniku modeli wkładów? Skontaktuj się z nami mailowo pod adresem: skup@drtusz.pl lub zadzwoń pod numer: 85 747 97 84! Z Rudym da się negocjować (ok, nie zawsze). W dodatku po odsprzedaży nam pojemników otrzymasz wymaganą przez Ministerstwo Ochrony Środowiska Kartę Przekazania Odpadów.

Wpadnij w odwiedziny do DrTusza

Zaglądasz czasem do naszego sklepu przy ul. Wyszyńskiego w Białymstoku? Przy kolejnej wizycie koniecznie dostarcz nam zużyte pojemniki. Odpowiednio się nimi zajmiemy. Na pewno już nie zaszkodzą środowisku. 🙂

Jeśli w celu uzupełnienia zapasu tuszów i tonerów do drukarek regularnie zagląda do Twojej firmy nasz handlowiec, przekaż mu zużyte pojemniki. Nasi klienci nie ponoszą kosztów utylizacji. Niezależnie od tego czy dostarczysz kłopotliwe odpady do naszej siedziby, czy przekażesz je naszemu przedstawicielowi, otrzymasz Kartę Przekazania Odpadów.

Jeśli chcesz uczynić Ziemię miejscem zdrowszym i bardziej przyjaznym, zacznij od właściwej gospodarki odpadami i ekonomicznego drukowania. DrTusz chętnie Ci w tym pomoże. 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze