Wydrukuj własną koszulkę – film instruktażowy DrTusza!

jak zrobic koszulkeZa oknami coraz więcej słońca. Czas zatem przewietrzyć garderobę. Zamiast tracić czas w centrach handlowych, przygotuj własną kolekcję na nadchodzący sezon. Poza wyobraźnią, potrzebujesz do tego jedynie… drukarki. Załoga DrTusza pokazuje, jak przygotować unikatową koszulkę za grosze.

 

Godzinami szukasz unikalnych ciuchów, tylko po to, aby zdziwić się, że ten sam wzór ubrała połowa pasażerów autobusu, którym jedziesz do pracy?
#Rudy znalazł na to sposób 😉 Ty też możesz! Odnajdź w sobie projektanta i pobaw się swoją wyobraźnią. Nie musisz kończyć żadnych kursów. Wystarczy, że zaprzęgniesz do pracy kreatywne myślenie.

 

Jak zrobić własną koszulkę?

Są dwa sposoby na przygotowanie koszulki na bazie własnego projektu. Pierwszy wymaga zdolności manualnych oraz zastosowania garści instrumentów. Drugi jest prostszy i pozwala na urzeczywistnienie bardziej fikuśnych pomysłów. Z tego powodu drugiemu rozwiązaniu poświęcamy więcej uwagi. W obu przypadkach niezbędna będzie jednak drukarka. A że drukarki nie mają przed nami żadnych tajemnic, przygotowaliśmy nawet krótki poradnik wideo.
Przejdźmy jednak do konkretów.

 

Jak zrobić własną koszulkę – handmade od podstaw

Plastyka zaliczała się do Twoich ulubionych zajęć szkolnych? Jeśli tak, ręczna metoda wykonania oryginalnego T-shirta na pewno przypadnie Ci do gustu.

Najpierw skompletuj wszystkie elementy. Potrzebne będą: farby do tkanin, pędzel, spinacze, papier samoprzylepny, kawałek solidnej tektury oraz nożyczki. Kiedy już odhaczysz wszystkie pozycje z listy, do środka koszulki wsuń karton i usztywnij go za pomocą spinaczy. Następnie wydrukuj szablon i wytnij swój wzór. Rodzaj drukarki przy tym sposobie wykonania nie ma znaczenia. Z szablonem poradzi sobie zarówno drukarka laserowa, jak i drukarka atramentowa.

Zanim wciśniesz „Drukuj”, koniecznie przygotuj odbicie lustrzane swojej grafiki. Możesz zrobić to przy pomocy dowolnego programu graficznego, ewentualnie poszukać odpowiedniej opcji w ustawieniach drukarki. Z prostą edycją poradzi sobie nawet popularny Paint (kliknij „Obróć”, a następnie wybierz „Przerzuć w poziomie”. Proste, prawda?).

Przyklej zadrukowaną kartkę do usztywnionego tekturą materiału właściwą stroną. Teraz nadszedł czas na najbardziej artystyczną część projektu. Chwyć pędzel w dłoń, nasącz końcówkę w farbie i… voilà!

Ręczna metoda przygotowania grafiki nie jest jednak pozbawiona wad. Skomplikowane wzory czy wielokolorowe obrazy będą trudne do przeniesienia za pomocą pędzla. Różnie bywa też z efektem końcowym, dlatego zalecamy korzystanie z drugiej metody.

 

Jak zrobić własną koszulkę  – sprawdź wideo

Do szybkiego stworzenia własnej koszulki potrzebna będzie: drukarka atramentowa, papier transferowy do nadruku metodą termotransferu, żelazko oraz koszulka (w tym wypadku biała, najlepiej bawełniana z domieszką poliestru).

Papier do naprasowanek (transferowy) dostaniesz praktycznie w każdym sklepie z artykułami biurowymi. Podczas zakupu zwróć uwagę na rodzaj papieru. Inny będzie stosowany w przypadku białych koszulek, inny do kolorowych. Często jest sprzedawany na arkusze, więc nie musisz kupować całej ryzy. Koszt jednej sztuki to zaledwie kilka złotych.

Kiedy już skompletujesz cały zestaw, możesz przystąpić do realizacji swojego zamysłu. Poniżej znajdziesz film, na którym Ewelina szczegółowo opisuje, jak zrobić własną koszulkę w białym kolorze. Na wszelki wypadek przygotowaliśmy również instrukcję tekstową. Jej treść znajdziesz pod instruktażowym wideo. To co? Klikaj „Play” i lecimy! 😀

 

Jak zrobić własną koszulkę – instrukcja tekstowa DrTusza

Najpierw zajmij się grafiką. Na koszulce możesz nadrukować praktycznie dowolny wzór (tylko nie wkładaj jej do drukarki!). Jak już upatrzysz sobie lub sam zaprojektujesz grafikę, wydrukuj ją w odbiciu lustrzanym. Jak wspominaliśmy – wystarczy do tego windowsowy Paint. Nie zapomnij o dostosowaniu grafiki do rozmiaru arkusza.

Najlepiej wydrukuj pierwszą wersję na zwykłej kartce. Wygląda bez zarzutu? Stan tuszu jest ok? To bardzo istotne, gdyż odpowiedni poziom atramentu to gwarancja dobrej jakości wydruku. Gdyby okazało się, że pojemniki są na wyczerpaniu, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do DrTusza. Nasze tusze zamienniki sprawdzają się również w branży tekstylnej 😉 Ok, lecimy dalej. Teraz możesz już drukować na papierze transferowym. Tylko umieść kartkę w podajniku właściwą stroną! 🙂 

Przyjrzymy się wdzianku, na którym zaraz znajdzie się grafika. Materiał w miejscu naniesienia  wzoru musi być idealnie równy i leżeć na twardym, stabilnym podłożu. Nie wykorzystuj tradycyjnej deski! Zdecydowanie lepszy będzie drewniany stół lub blat. Teraz czas na ustawienie i rozgrzanie żelazka. Optymalna temperatura to 180°C Pamiętaj, że musisz prasować bez użycia pary. Gdy te warunki zostaną spełnione, możesz przystąpić do najbardziej manualnej części zadania.

Wytnij nożyczkami nadrukowany na nośnik wzór, zostawiając kilka minimetrów marginesu.

Dla pewności przeczytaj instrukcję od producenta papieru. Powinna znajdować się w niej informacja, jaki czas prasowania będzie optymalny. Najczęściej jest to od 90 do 180 sekund. Przyłóż nadruk do koszulki zadrukowaną stroną.

Teraz chwyć żelazko (przeczytaj instrukcję obsługi żelazka. Tak na wszelki wypadek) i przeprasuj papier w miejscu styku z tkaniną. Możesz oddzielić stopę grzejną od naklejonego już papieru termosublimacyjnego pergaminem, w ostateczności nawet papierem śniadaniowym.

Cały czas mocno dociskaj nadruk. Szczególną uwagę zwróć na krawędzie. Wykonuj czynność powoli. Pamiętaj jednak, aby nawet na krótką chwilę nie zatrzymywać żelazka w miejscu. Kilkukrotnie przesuń je od jednej krawędzi do drugiej. Jeśli papier zacznie się robić ciemnożółty lub brązowy, zmniejsz temperaturę żelazka lub wykonuj szybsze ruchy.

Po wszystkim poczekaj aż nadruk całkowicie ostygnie, a następnie ostrożnie i powoli oderwij zewnętrzną warstwę papieru od materiału. Staraj się robić to delikatnie.

Twoje dzieło musi teraz wystygnąć. To wszystko. Gratulujemy wykonania autorskiego projektu koszulki.

Aby unikatowy ciuch służył Ci długo i szczęśliwie, musisz o niego zadbać. Jak pierzesz, to tylko w temperaturze 40°C (do tego zawsze na lewą stronę!). Jak prasujesz, to nie zbliżaj się żelazkiem do nadruku. Zawsze noś swój T-shirt dumnie! W końcu to Twój autorski projekt! 😉

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze