Jak wybrać najlepszą drukarkę atramentową, czyli wady i zalety drukarek ze zintegrowaną i bez zintegrowanej głowicy

grafika jak wybrać drukarkę atramentowąDrukarki atramentowe są jednymi z najczęściej wybieranych drukarek przez gospodarstwa domowe. Większość użytkowników nie wie jednak jakie są rodzaje tych drukarek i który rodzaj jest dla nich najbardziej odpowiedni. Kupując drukarkę konsumenci biorą pod uwagę jedynie cenę lub markę urządzania, co często kończy się dodatkowymi kosztami, a drukowanie okazuje się drogie.
Wystarczy poznać kilka faktów, by wybrać dla siebie najlepszy model.

Drukarki możemy podzielić na dwa główne rodzaje:

 • drukarki ze zintegrowaną głowicą,
 • drukarki bez zintegrowanej głowicy.

Kilka słów o każdej z nich:


Drukarka ze zintegrowaną głowicą

Część odpowiedzialna za drukowanie znajduje się w drukarce, jest to tzw. głowica drukująca. Podstawowe kolory w takich drukarkach to: cyan, yellow, magenta i black, zwane CMYK. Każdy kolor jest w oddzielnym pojemniku. W niektórych drukarkach, najczęściej z funkcją wydruku zdjęć, występują dodatkowe kolory, np. light cyan czy light magenta. Zintegrowane głowice posiadają zazwyczaj drukarki firm Brother, Epson i Canon.


Plusy:

 • tanie zamienniki,
 • możliwość wymiany pojedynczego koloru (każdy kolor jest w oddzielnym pojemniku),
 • duża pojemność pojedynczego zbiornika.

Minusy:

 • nie są wskazane dłuższe przerwy w drukowaniu, ponieważ może to prowadzić do zaschnięcia tuszu, co powoduje uszkodzenie głowicy,
 • w przypadku gdy tusz zaschnie, prawdopodobnie naprawa głowicy będzie nieopłacalna, a drukarka nie będzie się już nadawała do użytku,
 • brak możliwości regeneracji zbiorników,
 • żeby uniknąć zaschnięcia tuszu, konieczność drukowania we wszystkich kolorach minimum raz na dwa tygodnie.

Drukarka bez zintegrowanej głowicy

Głowica drukująca znajduje się w samym zbiorniku na tusz, a drukarka ma mechanizm zwany potocznie „karetką”. Zbiorniki najczęściej dzielą się na zbiornik czarny i kolorowy, z czego w kolorowym są trzy kolory: cyan, yellow, magenta. Drukarki z głowicą w zbiorniku posiadają najczęściej firmy Hewlett-Packard (HP) i niektóre modele Canon.


Plusy:

 • gdy zaschnie tusz wymienia się tylko zbiornik na tusz lub udrażnia ten zbiornik, co wiąże się najczęściej z jego regeneracją w profesjonalnej firmie,
 • tania regeneracja zbiorników.

Minusy:

 • brak możliwości wymiany pojedynczego koloru, najczęściej zbiorniki są trójkolorowe (cyan, yellow, magenta),
 • droższe wkłady do drukarki.

Należy pamiętać, że razem z drukarkami atramentowymi występują również urządzenia wielofunkcyjne. Identyczne właściwości jak w drukarkach atramentowych odnoszą się do wszystkich atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych. Trudno jednoznacznie określić, która z drukarek jest lepszym wyborem. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak cena eksploatacji (cena wkładu do drukarki), wydajność z jednego zbiornika, czy kolory są w jednym pojemniku czy w oddzielnych, awaryjność drukarki, czy będziemy dużo drukować, czy też jak często drukujemy w kolorach.
Wybór odpowiedniego urządzenia może stać się zagwozdką, dlatego zalecamy kontakt z nami. Nasi specjaliści po dokonaniu dokładnego wywiadu i sprawdzeniu potrzeb użytkownika, pomogą w doborze odpowiedniego urządzenia, który będzie służyć przez wiele lat.

Aby porozmawiać z naszym doradcą zadzwoń 525-22-33-22, 725-11-05-00 lub napisz wiadomość mailową sklep@drtusz.pl

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze