Historia drukarek Epson - Blog firmowy DrTusz

Historia drukarek Epson

Od skromnych początków w warsztacie zegarmistrzowskim, przez rewolucję w druku atramentowym, aż po dzisiejsze zaawansowane technologie – historia drukarek Epson jest naprawdę ciekawa! Dowiedz się, jak przebiegała ta ewolucja i jak Epson wpłynął na świat, w których żyjemy. 

Historia drukarek Epson.

Początki i zegarki – skąd wszystko się zaczęło 

Historia drukarek Epson… nie zaczęła się od drukarek. 😀 W 1942 roku, w Nagano w Japonii powstała firma Daiwa Kogyo, Ltd., specjalizująca się w produkcji precyzyjnych części od zegarków. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego japońskiego zegarka kieszonkowego! Później, w latach 60. firma postawiła na innowacje i zainteresowała się nową, rozwijającą się dziedziną technologii, czyli drukiem. 

Pierwsze drukarki Epson

Historia drukarek Epson jest naprawdę niezwykła. Już w 1964 stało się coś, co rozpoczęło sławę tej firmy, nazwanej już Seiko Epson Corporation. Na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Tokio stworzyła swój pierwszy model drukarki Epson, czyli EP-101! Ten sprzęt miał służyć do wydruku pomiarów czasów zawodników biorących udział w zawodach. Drukarka zyskała dużą popularność i rozpoczęła masową produkcję tych osobistych drukarek. Dodatkowo zaczęto wprowadzać inne, podobne sprzęty. Epson TX-80 była drukarką igłową, którą podłączało się do komputera. Jej kolejna odsłona, czyli MX-80 zyskała wielką sławę w Stanach Zjednoczonych.

Jak powstała nazwa Epson?

Pochodzenie nazwy tej firmy jest naprawdę ciekawe. ,,Epson” pochodzi od modelu drukarki EP-101. Ta drukarka okazała się być znacznie mniejsza od jej prototypu i wyglądała po prostu jak jej potomek, syn (z ang. son). 😉 Stąd powstała nazwa Epson, czyli EP’s son (syn EP).

Technologia Micro Piezo

Jednym z najważniejszych osiągnięć Epsona jest opracowanie i wprowadzenie technologii Micro Piezo, która zrewolucjonizowała świat druku atramentowego. Jej działanie pozwala na precyzyjne kontrolowanie wyrzutu atramentu na papier, za pomocą elektrycznych impulsów i bez konieczności ogrzewania atramentu. Pozwoliło to na uzyskanie naprawdę wysokiej jakości druku, ale również trwałości wydruków. Micro Piezo pozwoliło na zmniejszenie zużycia wkładów atramentowych, zwiększenie szybkości druku i poprawę jakości wydrukowanych obrazów i tekstów. 

Zastosowanie tej technologii zaowocowało wprowadzeniem pierwszej komercyjnej drukarki kolorowej – Stylus Color 680 o rozdzielczości 720 DPI! Przeczytaj też: ,,Czym jest rozdzielczość DPI w procesie druku?”

Zobacz film przedstawiający działanie technologii Micro Piezo:

Ciekawostką jest, że jeszcze w latach 80. wyprodukowano pierwszy notebook – Epson HX-20. Pozwalał na granie w pierwsze, proste gry, ale służył przede wszystkim do obliczeń i pisania prostych programów. Do tego notebooka dołączona była również mini drukarka. 

Epson dzisiaj 

W dzisiejszych czasach Epson nie tylko kontynuuje innowacje w dziedzinie druku. Produkuje masę drukarek atramentowych, laserowych oraz rządzeń wielofunkcyjnych i drukarek do etykiet i paragonów. Tworzy jednak również projektory, skanery, systemy druku na tekstyliach i urządzenia do druku cyfrowego. 

Jedną z bardziej znanych i ciekawszych drukarek, z technologią, która nie jest spotykana tylko w tej firmie od drukarek, jest ET-L3251 EcoTank, która jak inne z serii EcoTank nie wymaga zakupu kartridży! Aby uzupełnić wkład użytkownik samodzielnie wlewa atrament z wcześniej zakupionych buteleczek. Te rozwiązanie jest proste, wygodne i ekologiczne! A możliwe jest to dzięki systemowi CISS. Ciekawi Cię, jak działa ten systme? Zobacz: ,,Drukarki atramentowe z systemem CISS – czym są i jak działają?”

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze